Aktuality

12. 4. 2019

Rékyéf.cz opravuje ARTkeramiku

ZA pomoci Rélyéf.cz se snažíme vydolovat, restaurovat a uložit to...

10. 5. 2018

kittec

Od 1.5.2018 jsou nové ceny na pece kittec, nestíháme opravit ceny , tak pro kontrolu nás kontaktujte.

Bůh keramiky
ARTkeramika

Keramikum-TISKOVÁ ZPRÁVA - PODĚKOVÁNÍ

TISKOVÁ ZPRÁVA | PODĚKOVÁNÍ

Spolkový výpal „200 hrnků na 1350 °C“ | 5. - 7. října 2018 | Toulcův dvůr, Praha

Toulcův dvůr, Praha, dne 12. října 2018

Děkujeme každému, kdo se podílel na spolkovém výpalu KERAMIKUM!

Spolek jsme pokřtili ohněm a benefice vynesla
60 000 Kč pro realizaci vzdělávacího webu o keramice

200 hrnečků

100 keramiků

70 zájemců z řad veřejnosti o výpal v dřevopeci

1350 °C v peci

23 hodin výpalu

2 dny RAKU výpalů

70 vypálených RAKU nádob

800 návštěvníků

3 dny akce

21 organizátorů

50 benefičně prodaných hrnečků z dřevopece

7 benefičních prodejců keramiky

6 0 000 Kč, které vynesl benefiční výpal pro realizaci webu www.KERAMIKUM.cz

 

Společný výpal 200 hrnečků v peci na dřevo na Toulcově dvoře v Praze byl symbolickým křtem ohněm pro spolek KERAMIKUM. Keramici, kteří za spolkem stojí, si vzali za své, že řemeslo více přiblíží široké veřejnosti a zároveň vytvoří prostor pro setkání profesionálů z oboru.

Spolkovým výpalem jsme otevřeli veřejnosti možnost si aktivně vyzkoušet a alespoň maličko ochutnat keramické řemeslo,“ vysvětluje Václav Kugler, předseda spolku KERAMIKUM.

Povedlo se. Do spolkového dřevovýpalu se zapojila řada dobrovolníků, kteří pomáhali s přikládáním do pece nebo s přípravou dřeva. Celkem 70 lidí z řad keramiků, hobby keramiků anebo laiků si přinesli vlastní hrnek a výpal keramiky živým ohněm zažili úplně poprvé. Ti všichni se po dva dny podíleli na výpalu dřevopece, který ve výsledku trval 23 hodin.

Oheň v peci jsme zažehli v pátek v 19 hodin a 19 minut a to po staru, tedy třením dvou dřev. Chtěli jsme tím uchovat tradici starého způsobu rozdělávání ohně, jakožto jednoho z živlů, který je při výrobě keramiky velmi důležitý. Zároveň jsme rozdělávání ohně vnímali jako pomyslný křest ohněm našeho spolku KERAMIKUM,“ říká Petr Toms, jeden ze zakládajících členů spolku KERAMIKUM.

Po 23 hodinách bylo dopáleno, žároměrky v peci ukázaly, že teploty vystoupala na 1350 °C a v sobotu odpoledne v 5 hodin a 55 minut se začalo se zazdíváním pece a chladnutím.

Kromě výpalu 200 hrnků v dřevopeci, se po celý víkend pálilo také v RAKU peci

Raku výpaly jsou podívaná především pro veřejnost,“ vysvětluje Tomáš Macek, který raku výpaly spolu s keramikem Jiřím Svačinou, vedl. Nádoby, které si zájemci opět mohli přinést vlastní anebo zakoupit od spolkových keramiků, se ohřívají na požadovanou teplotu 1020 až 1080 °C v peci, kterou otápí plamen z plynového hořáku. „Poté se ještě rozžhavené nádoby vytahují z pece dlouhými kovanými kleštěmi a vkládají do pilin. Tím dosáhneme tak zvané redukční atmosféry, tedy toho, že k výrobkům nemůže přistupovat vzduch. Když nádoby zchladnou, vyčistí se a objeví se na nich kovové efekty speciálních raku glazur,“ doplňuje postup raku výpalu Tomáš Macek.

Ochutnávku z procesu výroby keramiky, hrnečku nebo misky, doplňovala také možnost si od pátka do neděle vyzkoušet točení na hrnčířském kruhu. Zvědavci se mohli dívat pod ruce profesionálních točířů a prohlédnout si fotovýstavu s názvem „Cesta hrnku“. Ta návštěvníkům ilustrovala, jak dlouhá je cesta od hlíny až k oblíbenému hrnečku na kávu nebo čaj.

Fotoreport z jednotlivých dnů najdete na odkazech zde.

https://drive.google.com/drive/folders/1hMt8AdvxFHrvPFwuZiN3baaUgxYnuQ5z?usp=sharing 

Spolkový výpal vynesl 60 000 Kč na realizaci českého webu o keramice pro keramiky

Spolkový výpal a celá třídenní akce však měla od prvopočátečního nápadu jeden hlavní cíl – přinést do kasy spolku finance, které pomohou realizovat započaté práce na webu www.keramikum.cz. Vznikající web bude vzdělávací a informační platformou pro české keramiky.

Po sečtení všech výdajů a nákladů se nám všem výrazně ulevilo, protože vybraná částka 60 000 tisíc korun nám v tuto chvíli dokáže zaplatit webmastera, který na webu už nějakou dobu pracuje. Do teď jsme ho platili z darů, které věnovali jednotliví členové spolku. Můžeme se tedy vrhnout do práce na textech a webu samotném,“ říká Vašek Kugler, předseda spolku.

Web o keramice pro české keramiky

Vybudování webové vzdělávací platformy o keramice a příbuzných oborech je prvním velkým počinem spolku KERAMIKUM. „Má sloužit jako platforma pro internetový „časopis“ o keramice a blízkých oborech. V této chvíli se zformovala redakce a už se tvoří první texty a podklady pro články, překlady zajímavostí ze zahraničí, reportáže, rozhovory a medailonky osobností,“ líčí Petr Toms, šéfredaktor vznikajícího online magazínu a člen spolku.

Hlavní ideou celého webu Keramikum.cz je, aby na něm našel zajímavé čtení každý, kdo se o keramiku zajímá. Ať už s tvorbou keramiky začíná anebo je to ostřílený tvůrce s vlastní dílnou či lektor keramického kroužku. Kromě toho budou pevnou součástí portálu Keramikum.cz rubriky jako kalendář keramických akcí, inzerce anebo prostor pro představení jednotlivých českých keramiků.

Další informace o spolku KERAMIKUM najdete na webové adrese www.keramikum.cz

Za rok na znovu na viděnou?

I přesto, že realizace výpalu, jeho zorganizování a průběh celého víkendu byl pro všechny organizátory náročný, tak už nyní se z řad spolku ozývá touha podobnou akci zopakovat. „Tento spolkový výpal bych považoval za takový nultý ročník a rád bych, aby se z říjnového výpalu, který opět otevřeme především veřejnosti a keramikům bez dřevopecí, stala tradice,“ uvažuje nahlas Petr Toms.

V hlavním týmu KERAMIKUM se začíná hovořit o termínu pro příští rok. Zavčas o něm budeme informovat.

Proč spolek KERAMIKUM vznikl? Staňte se jeho členem

Spolek KERAMIKUM chce vytvářet prostor pro sdílení, setkávání se, vzdělávání a vzájemné informování keramiků různých zaměření a zkušeností. Založili jej keramici, kterým v současném prostředí české keramiky chybí možnost se sdružovat, vzdělávat, předávat si zkušenosti a sdílet informace o keramickém řemesle.

KERAMIKUM se tak stává místem, kde se mohou propojit keramici všech zaměření i zkušeností. Vzájemně se podpořit, posouvat se za své vlastní hranice, zkoušet nové postupy, ale především uchovávat keramické řemeslo živé,“ říká Tomáš Macek, jeden ze zakladatelů spolku.

Keramici, kteří se do spolkového života už aktivně zapojili, zvou do svých řad také další nadšence pro keramiku. Do spolku je možné vstoupit vyplněním přihlášky na odkazu zde.

Další podrobnosti o vzniku spolku si můžete přečíst v článcích na stránkých spolku.

Poděkování

Srdečně děkujeme všem dobrovolníkům, kteří nám přišli pomoci s výpalem i organizací třídenní akce. Velké díky sponzorům, kteří nám poskytly svou podporu.

Děkujeme Toulcovu dvoru, který nám poskytl své prostory pro uspořádání naší první velké akce.

Děkujeme sociálnímu podniku ENVIRA, který nám na víkend zapůjčil prostory své keramické dílny a děkujeme Zdravé jídelně, která nám po celý čas pekla dobroty do stánku s občerstvením.

Děkujeme společnosti KLASEK TEA, která nás po celý víkend zásobovala svými výbornými čaji.

Děkujeme Gangi Photography alias Jirkovi Gangurovi, který bez nároku na honorář celou akci dokumentoval.

Jeho fotky si můžete prohlédnout v naší fotogalerii zde nebo i na FB stránkách spolku KERAMIKUM.

Za spolek KERAMIKUM, z.s.
Mgr. Veronika Volejníková

Kontakty

Ing. Václav Kugler | Telefon: 608 658 320

Tomáš Macek | Telefon: 603 712 828 www.artkeramika.cz

KERAMIKUM, z. s., Popovice čp. 5, obec Třesovice, 503 15
Email:
info@keramikum.cz


A zpět do práce s Rélyéfem.....

http://www.relyef.cz/

Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

yeezy boost 350
19. 05. 2019 07:20:51
http://krati.me/htw4d

Thanks for all of the effort on this blog. Kim delights in setting aside time for investigations and it's really easy to see why. I notice all relating to the dynamic mode you produce worthwhile steps by means of this blog and in addition invigorate response from other people on the article plus our own daughter is now studying a great deal. Enjoy the rest of the new year. You're the one performing a good job.

adidas superstar
12. 05. 2019 23:22:59
http://www.adidassuperstar.us.com

I would like to show appreciation to the writer for bailing me out of such a matter. As a result of browsing through the world-wide-web and seeing tricks which are not productive, I believed my entire life was gone. Being alive devoid of the approaches to the difficulties you have resolved as a result of your guide is a serious case, and those which could have in a wrong way damaged my career if I had not encountered your web page. Your primary skills and kindness in controlling everything was important. I am not sure what I would've done if I hadn't come upon such a stuff like this. I'm able to at this moment relish my future. Thanks a lot very much for this expert and effective guide. I will not hesitate to propose your web site to anybody who needs direction about this subject matter.

canada goose
08. 05. 2019 20:50:08
http://www.canada-goose.in.net

I would like to express appreciation to you for bailing me out of this particular trouble. Because of looking throughout the world-wide-web and finding tricks which are not beneficial, I believed my entire life was done. Existing without the solutions to the difficulties you've fixed through your good short article is a crucial case, and those that might have in a negative way damaged my career if I had not noticed your site. Your own mastery and kindness in dealing with all the pieces was very useful. I don't know what I would've done if I hadn't come upon such a thing like this. I'm able to now relish my future. Thank you so much for the impressive and effective guide. I won't be reluctant to endorse your web page to any individual who would need care about this problem.

yeezy shoes
05. 05. 2019 23:14:43
http://hck.re/XdPYew

I want to express thanks to you just for bailing me out of this type of dilemma. Right after looking through the the web and finding strategies which were not beneficial, I thought my entire life was over. Living minus the approaches to the difficulties you have sorted out by means of your main article is a crucial case, as well as ones which could have badly damaged my career if I had not come across your site. Your own personal understanding and kindness in playing with all the stuff was crucial. I don't know what I would have done if I had not encountered such a step like this. It's possible to at this time look ahead to my future. Thanks so much for your expert and result oriented help. I will not be reluctant to refer your blog to anybody who should get tips about this problem.

valentino
05. 05. 2019 22:12:38
http://www.valentinosshoes.us

I happen to be writing to make you know what a terrific discovery my girl gained going through yuor web blog. She even learned some issues, most notably how it is like to possess a very effective giving mindset to have many more clearly know precisely chosen extremely tough subject areas. You truly did more than people's desires. Many thanks for giving such informative, trustworthy, edifying and in addition unique tips about the topic to Evelyn.

moncler jackets
04. 05. 2019 02:24:09
http://www.monclerjacket.net

I'm just writing to let you know what a perfect encounter my friend's girl found going through yuor web blog. She figured out several details, with the inclusion of how it is like to possess a marvelous teaching heart to let most people quite simply learn about certain complicated things. You actually surpassed readers' desires. Thanks for giving these beneficial, trustworthy, explanatory as well as cool guidance on the topic to Jane.

cheap jordans
02. 05. 2019 08:29:37
http://www.cheap-airjordans.us.com

I as well as my friends were found to be following the good strategies on the website and so suddenly developed a horrible feeling I had not expressed respect to the web blog owner for those secrets. Most of the young boys ended up as a result happy to learn them and have in effect in fact been tapping into those things. We appreciate you getting so helpful and then for using varieties of perfect tips millions of individuals are really desirous to be aware of. My sincere apologies for not saying thanks to you sooner.

jordan retro
30. 04. 2019 11:57:25
http://www.retro-jordans.us.com

I precisely had to appreciate you once again. I do not know the things I would have followed without the entire creative ideas revealed by you about such field. Certainly was an absolute frustrating situation for me personally, but seeing your specialised mode you treated the issue made me to jump with joy. Now i'm thankful for this support and even hope that you really know what an amazing job your are undertaking training men and women using your webpage. I am sure you haven't come across any of us.

coach outlet
28. 04. 2019 22:17:22
http://www.coachoutletstorefactory.com

I simply had to thank you so much once more. I'm not certain the things I would've implemented without those ways shown by you regarding such concern. It had become a very challenging situation in my view, nevertheless considering a new expert fashion you dealt with the issue took me to cry over gladness. I will be grateful for the support and thus hope you are aware of a powerful job that you're undertaking instructing other individuals thru your blog post. Most likely you haven't come across all of us.

yeezy boost
27. 04. 2019 13:23:22
http://lovebyt.es/yzyboostus

Thank you so much for giving everyone remarkably remarkable chance to read from this blog. It is usually so cool plus full of a good time for me personally and my office friends to visit your blog the equivalent of thrice per week to read through the new secrets you have got. And of course, I'm certainly pleased with your splendid creative concepts you serve. Certain 3 areas on this page are in reality the finest we've had.

… všechny příspěvky
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod