Keramikum-TISKOVÁ ZPRÁVA - PODĚKOVÁNÍ

TISKOVÁ ZPRÁVA | PODĚKOVÁNÍ

Spolkový výpal „200 hrnků na 1350 °C“ | 5. - 7. října 2018 | Toulcův dvůr, Praha

Toulcův dvůr, Praha, dne 12. října 2018

Děkujeme každému, kdo se podílel na spolkovém výpalu KERAMIKUM!

Spolek jsme pokřtili ohněm a benefice vynesla
60 000 Kč pro realizaci vzdělávacího webu o keramice

200 hrnečků

100 keramiků

70 zájemců z řad veřejnosti o výpal v dřevopeci

1350 °C v peci

23 hodin výpalu

2 dny RAKU výpalů

70 vypálených RAKU nádob

800 návštěvníků

3 dny akce

21 organizátorů

50 benefičně prodaných hrnečků z dřevopece

7 benefičních prodejců keramiky

6 0 000 Kč, které vynesl benefiční výpal pro realizaci webu www.KERAMIKUM.cz

 

Společný výpal 200 hrnečků v peci na dřevo na Toulcově dvoře v Praze byl symbolickým křtem ohněm pro spolek KERAMIKUM. Keramici, kteří za spolkem stojí, si vzali za své, že řemeslo více přiblíží široké veřejnosti a zároveň vytvoří prostor pro setkání profesionálů z oboru.

Spolkovým výpalem jsme otevřeli veřejnosti možnost si aktivně vyzkoušet a alespoň maličko ochutnat keramické řemeslo,“ vysvětluje Václav Kugler, předseda spolku KERAMIKUM.

Povedlo se. Do spolkového dřevovýpalu se zapojila řada dobrovolníků, kteří pomáhali s přikládáním do pece nebo s přípravou dřeva. Celkem 70 lidí z řad keramiků, hobby keramiků anebo laiků si přinesli vlastní hrnek a výpal keramiky živým ohněm zažili úplně poprvé. Ti všichni se po dva dny podíleli na výpalu dřevopece, který ve výsledku trval 23 hodin.

Oheň v peci jsme zažehli v pátek v 19 hodin a 19 minut a to po staru, tedy třením dvou dřev. Chtěli jsme tím uchovat tradici starého způsobu rozdělávání ohně, jakožto jednoho z živlů, který je při výrobě keramiky velmi důležitý. Zároveň jsme rozdělávání ohně vnímali jako pomyslný křest ohněm našeho spolku KERAMIKUM,“ říká Petr Toms, jeden ze zakládajících členů spolku KERAMIKUM.

Po 23 hodinách bylo dopáleno, žároměrky v peci ukázaly, že teploty vystoupala na 1350 °C a v sobotu odpoledne v 5 hodin a 55 minut se začalo se zazdíváním pece a chladnutím.

Kromě výpalu 200 hrnků v dřevopeci, se po celý víkend pálilo také v RAKU peci

Raku výpaly jsou podívaná především pro veřejnost,“ vysvětluje Tomáš Macek, který raku výpaly spolu s keramikem Jiřím Svačinou, vedl. Nádoby, které si zájemci opět mohli přinést vlastní anebo zakoupit od spolkových keramiků, se ohřívají na požadovanou teplotu 1020 až 1080 °C v peci, kterou otápí plamen z plynového hořáku. „Poté se ještě rozžhavené nádoby vytahují z pece dlouhými kovanými kleštěmi a vkládají do pilin. Tím dosáhneme tak zvané redukční atmosféry, tedy toho, že k výrobkům nemůže přistupovat vzduch. Když nádoby zchladnou, vyčistí se a objeví se na nich kovové efekty speciálních raku glazur,“ doplňuje postup raku výpalu Tomáš Macek.

Ochutnávku z procesu výroby keramiky, hrnečku nebo misky, doplňovala také možnost si od pátka do neděle vyzkoušet točení na hrnčířském kruhu. Zvědavci se mohli dívat pod ruce profesionálních točířů a prohlédnout si fotovýstavu s názvem „Cesta hrnku“. Ta návštěvníkům ilustrovala, jak dlouhá je cesta od hlíny až k oblíbenému hrnečku na kávu nebo čaj.

Fotoreport z jednotlivých dnů najdete na odkazech zde.

https://drive.google.com/drive/folders/1hMt8AdvxFHrvPFwuZiN3baaUgxYnuQ5z?usp=sharing 

Spolkový výpal vynesl 60 000 Kč na realizaci českého webu o keramice pro keramiky

Spolkový výpal a celá třídenní akce však měla od prvopočátečního nápadu jeden hlavní cíl – přinést do kasy spolku finance, které pomohou realizovat započaté práce na webu www.keramikum.cz. Vznikající web bude vzdělávací a informační platformou pro české keramiky.

Po sečtení všech výdajů a nákladů se nám všem výrazně ulevilo, protože vybraná částka 60 000 tisíc korun nám v tuto chvíli dokáže zaplatit webmastera, který na webu už nějakou dobu pracuje. Do teď jsme ho platili z darů, které věnovali jednotliví členové spolku. Můžeme se tedy vrhnout do práce na textech a webu samotném,“ říká Vašek Kugler, předseda spolku.

Web o keramice pro české keramiky

Vybudování webové vzdělávací platformy o keramice a příbuzných oborech je prvním velkým počinem spolku KERAMIKUM. „Má sloužit jako platforma pro internetový „časopis“ o keramice a blízkých oborech. V této chvíli se zformovala redakce a už se tvoří první texty a podklady pro články, překlady zajímavostí ze zahraničí, reportáže, rozhovory a medailonky osobností,“ líčí Petr Toms, šéfredaktor vznikajícího online magazínu a člen spolku.

Hlavní ideou celého webu Keramikum.cz je, aby na něm našel zajímavé čtení každý, kdo se o keramiku zajímá. Ať už s tvorbou keramiky začíná anebo je to ostřílený tvůrce s vlastní dílnou či lektor keramického kroužku. Kromě toho budou pevnou součástí portálu Keramikum.cz rubriky jako kalendář keramických akcí, inzerce anebo prostor pro představení jednotlivých českých keramiků.

Další informace o spolku KERAMIKUM najdete na webové adrese www.keramikum.cz

Za rok na znovu na viděnou?

I přesto, že realizace výpalu, jeho zorganizování a průběh celého víkendu byl pro všechny organizátory náročný, tak už nyní se z řad spolku ozývá touha podobnou akci zopakovat. „Tento spolkový výpal bych považoval za takový nultý ročník a rád bych, aby se z říjnového výpalu, který opět otevřeme především veřejnosti a keramikům bez dřevopecí, stala tradice,“ uvažuje nahlas Petr Toms.

V hlavním týmu KERAMIKUM se začíná hovořit o termínu pro příští rok. Zavčas o něm budeme informovat.

Proč spolek KERAMIKUM vznikl? Staňte se jeho členem

Spolek KERAMIKUM chce vytvářet prostor pro sdílení, setkávání se, vzdělávání a vzájemné informování keramiků různých zaměření a zkušeností. Založili jej keramici, kterým v současném prostředí české keramiky chybí možnost se sdružovat, vzdělávat, předávat si zkušenosti a sdílet informace o keramickém řemesle.

KERAMIKUM se tak stává místem, kde se mohou propojit keramici všech zaměření i zkušeností. Vzájemně se podpořit, posouvat se za své vlastní hranice, zkoušet nové postupy, ale především uchovávat keramické řemeslo živé,“ říká Tomáš Macek, jeden ze zakladatelů spolku.

Keramici, kteří se do spolkového života už aktivně zapojili, zvou do svých řad také další nadšence pro keramiku. Do spolku je možné vstoupit vyplněním přihlášky na odkazu zde.

Další podrobnosti o vzniku spolku si můžete přečíst v článcích na stránkých spolku.

Poděkování

Srdečně děkujeme všem dobrovolníkům, kteří nám přišli pomoci s výpalem i organizací třídenní akce. Velké díky sponzorům, kteří nám poskytly svou podporu.

Děkujeme Toulcovu dvoru, který nám poskytl své prostory pro uspořádání naší první velké akce.

Děkujeme sociálnímu podniku ENVIRA, který nám na víkend zapůjčil prostory své keramické dílny a děkujeme Zdravé jídelně, která nám po celý čas pekla dobroty do stánku s občerstvením.

Děkujeme společnosti KLASEK TEA, která nás po celý víkend zásobovala svými výbornými čaji.

Děkujeme Gangi Photography alias Jirkovi Gangurovi, který bez nároku na honorář celou akci dokumentoval.

Jeho fotky si můžete prohlédnout v naší fotogalerii zde nebo i na FB stránkách spolku KERAMIKUM.

Za spolek KERAMIKUM, z.s.
Mgr. Veronika Volejníková

Kontakty

Ing. Václav Kugler | Telefon: 608 658 320

Tomáš Macek | Telefon: 603 712 828 www.artkeramika.cz

KERAMIKUM, z. s., Popovice čp. 5, obec Třesovice, 503 15
Email:
info@keramikum.cz


A zpět do práce s Rélyéfem.....

http://www.relyef.cz/

Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod