Aktuality

12. 4. 2019

Rékyéf.cz opravuje ARTkeramiku

ZA pomoci Rélyéf.cz se snažíme vydolovat, restaurovat a uložit to...

10. 5. 2018

kittec

Od 1.5.2018 jsou nové ceny na pece kittec, nestíháme opravit ceny , tak pro kontrolu nás kontaktujte.

Bůh keramiky
ARTkeramika

Keramika pod značkou Artěl

V první dekádě minulého století vznikly na území Rakouska-Uherska dvě charakterem podobné řemeslné dílny, jež jsou dodnes citovány jako ojedinělé projekty s cílem přiblížit širším vrstvám kvalitní užité umění. Po vídeňské Wiener Werkstätte (vzniká r. 1903 iniciativou Josefa Hoffmanna a Kolomana Mosera) založila skupina mladých tvůrců a uměleckých teoretiků (mj. P. Janák, V.H. Brunner, J. Konůpek. V.V. Štech) pražské družstvo Artěl. V letech 1908 až 1935 (kdy k ukončení jeho činnosti výrazně napomohla celosvětová hospodářská krize) se sdružení zabývalo navrhováním a (ve spolupráci s tehdejšími významnými, před. továrními výrobci) produkcí tzv. drobného umění pro všední den, a to v různých materiálových oborech - keramika, sklo, kov, dřevo, textil, fotografie aj.

V letech 1911 až 1914 vznikala pod značkou Artělu keramika, později označovaná jako kubistická, která je i ve světovém kontextu oceňována jako unikátní, specificky česká reflexe kubismu v užitém umění. Nejvýznamnějšími návrháři byli zejm. Pavel Janák a Vlastislav Hofman, profesí architekti, proslavení mj. i mnoha významnými stavbami české moderny (např. Janákův pražský Palác Adria). Vlastní výrobu podle návrhů jmenovaných zajišťovala přev. firma Graniton, Rydl & Thon, Svijany-Podolí - ve své době významný výrobce tovární užité kameniny. Po roce 1914 produkce keramiky pod značkou Artěl pokračovala v souladu s vývojem navazujících stylů (po vzniku republiky tzv. národní dekorativismus, art-deco a fukcionalismus) i pod vlivem dalších výrazných osobností (např. Rudolf Stockar, Minka Podhájská nebo sochař Jaroslav Horejc v oblasti drobné užité plastiky). Fenomén kubistické keramiky však zůstal v rámci Artělu v jistém smyslu již nepřekonán.

Keramická produkce družstva neprobíhala pouze na poli koordinace s velkými výrobci. Artěl běžně přijímal „do komise“, po pečlivém výběru, i výrobky menších subjektů - doložena je např. spolupráce se štěchovickou dílnou p. Davida, jejíž tradice trvá dodnes.

Sláva kubistické keramiky inspiruje - s větším i menším úspěchem - současné tvůrce, ale i současné komerční projekty. Kubistické repliky můžeme běžně vidět i koupit v síti obchodů Kubista, Modernista, i v shopech předních galerií a muzejí (Galerie Rudolfinum, Uměleckoprůmyslové muzeum). Pod původní značkou Artěl je dokonce nabízen i současný design - ve dvou pražských obchodech - na Starém městě a Malé straně.

Za zmínku stojí i největší světová sbírka kubistické keramiky v kubistické vile postavené v r. 1914 Josefem Gočárem pro velkostatkáře A. Bauera v Libodřicích u Kolína.

Seznam obrázků podle pořadí (použity i fotografie současných replik):

1. P. Janák - kávový servis

2. R. Stockar - čajový set

3. V. Hofman - vázy

4. P. Janák - vázy

5. P. Janák - dózy

6. J. Horejc - Danae

7. Bauerova vila - Libodřice

http://cestyapamatky.cz/kolinsko/libodrice/bauerova-vila
Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod