keramika - Pece na dřevo 8

V tuto chvíli jistě oceníte dobrou přípravu s papírovým modelem, neboť obě příčky budou prošpikovány mnoha otvory, na které je dobré nazapomenout. V první řadě je to vstupní otvor do peciště pro nakládání pece. Jeho rozměry volte podle vlastních potřeb. Myslete na to, jak vysoké a jak široké nádoby budete potřebovat dostat dovnitř. Přitom čím menší otvor bude, tím méně práce bude se zazdíváním před pálením a s bouráním po něm. Nejvhodnější poloha pro vstupní otvor je patrně dále od topeniště a blíže ke komínu. V zadní části pece bývá obvykle o něco nižší teplota, tudíž i menší tlaky.
Zajímavé řešení je bezpochyby u pece pana Volfa z Nového Strašecí viz. 1/2004 Keramika a sklo. Další z důležitých otvorů je průhled do pece. Jím můžete sledovat barvu plamene v průběhu pálení, nebo třeba žároměrky. Může posloužit i jako otvor pro případné solení keramiky a další podobné efekty a také k zavedení zařízení na měření teploty. Velikost, umístění a také počet těchto otvorů volte po důkladném uvážení. Pro rychlé a dokonalé ovládání pece můžou dobře posloužit také malé sondy ve stěně (úzké trubičky), rozmístěné v různých částech pece, do kterých lze kdykoli podle potřeby zavést měření. Jimi lze přesně monitorovat teplotní rozdíly ve všech částech pecní komory. Sami jsme jich umístili devět a to dvě do komína a šest do pecní komory. Rychle a přesně si tak osvojíte způsob nakládání pece a určíte například teplotní prodlevy.
Také na vrcholu klenby se mohou hodit jeden či více průduchů o průměru asi 3 cm, které vám pomohou s řízením a kontrolou výpalu, zvláště při přikládání, kdy je potřeba sledovat vrchol komínu (kouř a plameny), na který přes střechu nemůžete vidět. Tyto průduchy totiž částečně imitují to, co se právě děje na vrcholu komína a vy to můžete sledovat přímo od topeniště.
Na tyto i případné další otvory nezapomeňte! Jen těžko je budete dodatečně probourávat.
prejato od keramikaduchek.cz
Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod