keramika - Pece na dřevo 7

Komínový základ s vyústěním pro odchod spalin a žáru z peciště se může v různých konstrukcích pecí také v mnohém lišit. U klasických pecí, kde plamen prochází celým systémem pece vodorovně od topeniště v přední části k ústí do komína v části zadní, se nejčastěji průduchy do komína poskládaly podobně jako můstek za topeništěm. To jest tak, že plamen vycházející z peciště ven narazil a musel skrz můstek prokličkovat. Tím se dostatečně zbrzdil a teplota v přední i v zadní části pece se měla možnost částečně vyrovnat. Teplotní rozdíly v peci nebyly proto tak značné. Setkal jsem se však také s jiným řešením, kde před vyústěním do komína byla vystavěna ještě jedna malá komora-dutina. Ta pak teploty vyrovnávala. V naší konstrukci jsme zvolili přímý odchod spalin malými průduchy po celé šířce pece a teplotu bychom se chtěli pokusit vyrovnávat uzávěry až v samotném komíně. Samotné základové zdivo pod komínem musí být dostatečně silné na to, aby udrželo nejen velkou váhu komína, ale i tlaky klenby, která do něj bude rozepřena. Do jisté míry se dá v případě nedostatku místa pro potřebnou sílu zdiva zpevnit tento základ dodatečně kovovou konstrukcí.
Po usazení by měla klenba samovahou bezpečně a pevně překlenout prostor mezi topeništěm a komínovým základem. Poté je třeba odklidit vypažení a podezdít klenbu pevnými příčkami, které tak zároveň vytvoří vnitřní stěnu pecního prostoru-peciště. Síla této stěny se odvíjí od použitého materiálu, nejvyšší provozní teploty a předpokládané doby pálení. Každý žáruvzdorný materiál má totiž své limity. Ty jsou dány, mimo jiné, i tzv. tepelnou prostupností.
Základní charakteristiku materiálů vhodných pro stavbu pecí a potřebné vzorečky k výpočtům najdete v již zmíněné publikaci ing. Slavíka. Leccos se dá také odezřít z konstrukcí starších pecí. Navíc by vám měl každý výrobce či dodavatel poskytnout základní parametry dodaného materiálu. U naší pece jsme zvolili kombinaci klasických těžkých šamotových cihel (topeniště a komínový základ) a lehčených pěnošamotových cihel (klenba a vnitřní stěny peciště). Proto jsme vyzdili tyto příčky na sílu pouhých 15 cm. Vzhledem k tomu, že stěny budou podpírat klenbu a ponesou jistě i část tlaků celé konstrukce, považuji těchto 15 cm za rozměr hraniční. Cihly spojujte žáruvzdorným lepidlem nebo tmelem.
prjato od keramikaduchek.cz
Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod