Aktuality

12. 4. 2019

Rékyéf.cz opravuje ARTkeramiku

ZA pomoci Rélyéf.cz se snažíme vydolovat, restaurovat a uložit to...

10. 5. 2018

kittec

Od 1.5.2018 jsou nové ceny na pece kittec, nestíháme opravit ceny , tak pro kontrolu nás kontaktujte.

Bůh keramiky
ARTkeramika

keramika - Pece na dřevo 10

Je-li tedy pec obezděna ze všech pěti stran, zbývá již pouze jedna, vrchní. K obezdění klenby můžeme přistoupit mnoha způsoby. Například vytvořit kolem klenby zásyp. Tedy zasypat ji určitou vrstvou isolačního materiálu. Síla, ale také váha takové vrstvy je pak odvozena právě od použitého materiálu. Je třeba ji volit s rozvahou a propočtem. Klenbu můžeme také obezdít červenými cihlami a postupovat tak jako u vnějšího zdiva.
V Mutějovicích jsme nad vnitřní částí klenbového obezdění vytvořili isolační hliněný krunýř 20 centimetrové mazanice.
Postup byl při tom následující: Nejprve jsme na vnější stranu vnitřního klenboví položili a žáruvzdorným tmelem přilepili souvislý koberec z asi 4 cm silné sibralové vaty. Na ni byla v několika navzájem se překrývajících vrstvách položena síť stavebního pletiva tzv. rabicka jako armatura proti větším trhlinám při provozu.
Nakonec jsme celou plochu klenby zamazali 20 cm vrstvou mazanice z odpadové hrnčířské hlíny, šamotu, pilin, hoblin, rozsekané slámy a vody, konzistence koňského trusu. Sláma a piliny zde působí především jako lehčivo, ale jsou i důležitým elementem pro zpevnění celé masy. Počítejte s tím, že při vysychání trvající 1-2 měsíce povrch hodně popraská sítí drobnějších trhlinek. To je však přirozené a ničemu to nevadí. V průběhu let budete muset takto vytvořenou slupku často znovu a znovu zamazávat a tak ji udržovat v kondici. Krunýř, který takto vznikl pěkně a úhledně uzavřel nejen pecní komoru proti nežádoucímu nasávání vzduchu z vnějšku, ale uzavřel a ukončil tak i celou stavbu vlastní pece.
Je to zvláštní, ale právě tato část stavby ve mně vzbudila uspokojující až slavnostní dojem z dovršení několikaměsíčního úsilí i přes to, že před námi je ještě stavba celého komína a dokončovací práce.
prejato od keramikaduchek.cz
Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod