keramika a Pece na dřevo 15

Vloni na jaře jsme začali stavět svoji první vysokožárnou keramickou pec plni sil, optimismu a nadšení pro věc, pro technologii, která si po desetiletích znovu hledá své místo mezi českými keramiky. Dnes po roce a půl, mírně vyčerpaní, mírně zklamaní, ale stále více nadšeni pro věc se pomalu připravujeme na první výpal.
Mírně vyčerpaní proto, že poshánět dostatečné informace o podobných stavbách a transformovat je pro dané podmínky a své představy není nijak snadné. Zklamaní z toho, že dostupnost potřebných materiálů pro takovou stavbu není v současné době stále ještě bezproblémová a snad ještě více z toho, že jejich ceny jsou překvapivě vysoké a kvalita především vzhledem k trvalejší perspektivě velmi nespolehlivá až špatná. No a stále více nadšeni proto, že se nám nakonec přeci jen podařilo dotáhnout stavbu pece do zdárného konce a před námi se otevírají mnohá jistě i netušená dobrodružství s tak kouzelným fenoménem jakým je plamen ohně.
Doufám, že mnohé otázky a nesnáze spojené se stavbou pecí na dřevo neodradí české keramiky a nadšence od jejich realizací. Vynaložené úsilí, čas i finanční prostředky se vám nakonec bohatě vrátí při otvírání každé vypálené pece. Navíc vás možná čekají cenná setkání s novými a zajímavými lidmi, kteří jsou s touto problematikou nějakým způsobem spojeni.
Rád bych tak touto cestou poděkoval všem, kteří se nějakým způsobem podíleli na stavbě naší pece v Mutějovicích. Především pak panu Richardu Vlasovi-Služby keramikům za jeho velkorysost, ochotu a vstřícnost, bez níž by se nám stavbu jen těžko dařilo realizovat.
Podrobnější fotodokumentaci a další podrobnosti o stavbě pece v Mutějovicích najdete od října na www.duchek keramika.wz.cz. Taktéž zde najdete podrobnosti o konání prvního výpalu(akce) a všech dalších výpalů i jiných programů, na které se k nám můžete směle přijet podívat.
Jelikož jsme zvolili vlastní konstrukci pece a byla také naší první postavenou vysokožárnou pecí, nejsme schopni předpokládat, jakých jsme se mohli dopustit chyb a jak se v průběhu času pec vyprofiluje. Proto se budete mít možnost na stránkách tohoto časopisu zhruba po roce setkat ještě s jedním článkem o Mutějovické peci, který zrekapituluje správnost řešení pece, její stavby a kvalitu použitých materiálů.
Přejeme vám, ať se dílo zdaří!
Poznámka: na naši pec bylo použito více než-li 2500 cihel.
Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod