Aktuality

12. 4. 2019

Rékyéf.cz opravuje ARTkeramiku

ZA pomoci Rélyéf.cz se snažíme vydolovat, restaurovat a uložit to...

10. 5. 2018

kittec

Od 1.5.2018 jsou nové ceny na pece kittec, nestíháme opravit ceny , tak pro kontrolu nás kontaktujte.

Bůh keramiky
ARTkeramika

keramik Pravoslav Rada v UPM

Pod názvem P. Rada! Paráda! představuje Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze dílo jednoho z žijících klasiků české keramiky, Pravoslava Rady (ročník 1923). Spíše komorní výstava je až na výjimky zaměřena na autorovu drobnější tvorbu, je však průřezem celého jeho tvůrčího období od absolventské práce na UMPRUM (1960) až po artefakty zcela současné.
Charakter Radovy tvorby není nutno připomínat, vždyť jeho dílo takřka zlidovělo a zapsalo se jistě do velmi širokého povědomí. Společným rysem jeho drobnějších ateliérových prací i prací do tzv. veřejného prostoru byla vždy hravost, laskavost, vtip, inspirace lidovými motivy. Cennou skutečností je i to, že autorova práce ve svém vývoji nestárne a v aktuální podobě může obstát nebo být vyvažujícím prvkem i v dnešním kontextu postmoderny a nejnovějších uměleckých trendů.
Výstavu P. Rada! Paráda! koncipovali její autoři jako akci pro všechny generace - jak připomíná průvodní text k výstavě: „generaci nejstarší připomene doby, kdy byla česká keramika na svém uměleckém vrcholu, mladou a střední generaci upozorní na skutečnost, že i současné výtvarné umění může být sdílné a pochopitelné, a nejmladší udělá radost hravostí a energií…“.
Naplněn byl i dnes již tradiční požadavek na interaktivnost akcí tohoto druhu - nechybí zde video, virtuálně si sestavíte „sochu“ s použitím Radových modulů a dekorů nebo si na zemi můžete zahrát pexeso. Ostatně to, samozřejmě s obrázky autorových děl, je spolu s publikací „Pravoslav Rada: keramické dílo“ k dispozici v artshopu Uměleckoprůmyslového muzea. Koupit zde můžete také nejdrobnější Radovy plastiky za příjemnou cenu 495 Kč.
Snad malými „vadami na kráse“ výstavy mohou být její třeskutý (ale v dnešní době vcelku pochopitelný) název, umístění artefaktů (někdy metr i více nad hlavami návštěvníků) nebo absence alespoň fotografické připomínky autorových prací v architektuře. Ale jinak, musím přiznat,… asi fakt Paráda!

P. Rada! Paráda!

Autoři: Dita Hálová, Milan Hlaveš

3. února až 25. dubna 2011

Uměleckoprůmyslové muzeum Praha 1

ul. 17. listopadu 2
Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod