Keramik na cestách aneb nechcete mě radši nechat doma? I. díl

Nejen hlínou živ je keramik, přijde čas léta a světe div se, rodina chce vyrazit na dovolenou. Tuším, že letos to opět nebude do Japonska….. Nevadí, ve Francii pod stanem je také hezky.

Tak trochu problém je, že jsem zvyklá na svůj pracovní režim, tudíž se dlouho aklimatizuji někde jinde a pravidelně se po třech dnech dovolené začínám nudit. V tom momentě ale již rodina ví co se mnou – poskytne mi nějaký keramický zážitek.

Buď v podobě návštěvy nějakého muzea, galerie a když je nejhůře nic jiného v dosahu, tak zastaví u cesty nebo potoka a nechají mě do pytlů nabrat, nějakou zajímavou zeminu, ze které pak doma plná dojmů z dovolené vyrábím vzpomínkovou glazuru.

Tentokráte nás dovolenkový vítr zavál ke kaňonu řeky Verdon, mezi dolomitové skály do malebného městečka Castellane. Právě, když jsem po pár dnech naší cesty začala tradičně kverulovat, padl můj zrak na vývěsku místního obchodu. Ejhle, keramika, dokonce kamenina!

A po bližším ohledání dokonce pálená dřevem! Kochala jsem se všemi možnými talíři a hrnci, živcové glazury, tenmoku, popelovky i raku.. Když rodina viděla moje vytržení, dostala jsem dokonce povolení, koupit si nějaký ten keramický suvenýr. Při placení jsem se dala do řeči s prodávající slečnou, Jessicou Lesbros, která pomáhá s keramikou manželovi a maluje rostlinné dekory na část keramického sortimentu.

Vyzvěděla jsem, že pec mají nedaleko odsud a že zítra prý zrovna pálí a jestli chceme, můžeme se zajet podívat!

A tak jsme se druhý den vydali podle plánku za městečko, stoupající úzkou serpentinou do hor, až cesta končila na malém parkovišti. Dál už jsme museli pěšky. Pár set metrů a přímo u silnice, stál malý domek a pec, radost pohledět. A dva přikládající keramici pan Louis Lesbros a jeho otec, inženýr právě se vypalující pece Francois Lesbros. Nádhera…

Dostalo se nám vřelého uvítání , prohlédli jsme si glazovnu v domečku a zevrubně i bafající pec, která byla konstruována zajímavým způsobem. Byla opatřena ventilátorem, který odpadní spaliny z pece vhání zpět, tudíž jejich kubíková pec se pálí kratší dobu, cca 12 - 14 hodin na teplotu 1300C. Pánové byli v dobrém rozmaru, ke kterému přispěl i náš dárek – vychlazené české pivo ( které si přece každý správný Čech veze s sebou v ledničce v autě) a ochotně nám zapozovali u pece.

Ještě v euforii jsem se dívala na výhled, jaký má Louis Lesbros od pece…. A už jsem se těšila domů, plná inspirace na výpal té svojí…

Vystřízlivěla jsem brzo. Druhý den mě čekal rafting na řece Verdon….

Více fotek a informací o keramice Louise Lesbrose na jeho webu:

http://www.poterielesbros.com

Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod