Keramik na cestách aneb nechcete mě radši nechat doma? Díl 2.

Další díl o keramickém putování slunnou Francií, jsem si záměrně nechala až na zimní období, alespoň se tím vzpomínáním trochu zahřejeme….

Opustili jsme tedy kaňon řeky Verdon a pokračovali dál, k jiné řece, neméně malebné, k řece Ardéche. Již předem jsem věděla, že nedaleko se nachází keramické městečko St. Quentin de la Poterie, které jsem vždycky toužila navštívit. Dorazili jsme právě okolo poledního a neznalí místních mravů nám nedošlo, že do 15ti hodin mají všichni siestu. Šťastní to lidé! Takže jsme se přesunuli jinam, do blízkého Uzés , užili si posezení pod platany v místní kavárně a poté se znovu vrátili do St. Quentinu.. Vedro kolem 30ti stupňů způsobilo, že větší část naší rodiny začala s mým výletem ztrácet trpělivost. Já jsem však byla jako v ráji. Městečko malé a poklidné je plné dílniček a ateliérů s rozličnou keramikou, jen si vybrat.

Leckde se dá i nakouknout pod pokličku tvorby. Z 25 místních dílen, jsme takto navštívili krámek paní Helene Raynal, která se věnuje raku, Jacquese Buffata, který pálí kameninu v plynové peci, či na závěr pana Davida Lagniera, který kromě pěkné kameniny pálené v elektrice má v obchůdku i sortiment své kolegyně Armelle Barbero z ateliéru D´en Haut. Vyrábí keramiku se solnou glazurou, která mi naprosto učarovala, takže kupuji lahvičku na olej a vyptávám se keramika na pec a podobně.. Když zjistí, že jsem z České republiky, tak zavzpomíná na místní keramický festival v roce 2006, kde byli hosty i keramici od nás.Tenkrát se tam vypravili Pert Novák a Mirka Randová a zdá se, že tam zanechali nesmazatelné dojmy.

Další zastávka vede do místního keramického muzea, kde je k vidění rozsáhlá expozice středomořské užitkové keramiky / Španělsko, Francie, Maroko, Kréta, Turecko…/. od 18. století až do počátku 20. stol. a také, zrovna jako na objednávku, zde právě probíhá úžasná výstava prací keramiků tvořících v 80.tých letech v La Borne v pecích na dřevo, takže poskakuji a komanduji fotografa, aby hlavně všechno fotil.

Dokonce tu nabízejí ubytování – stáž pro keramiky z jiných zemí, příležitost se něco v místních dílnách přiučit a jednou ročně v červenci zde probíhá již zmíněný keramický festival Terralha – takže mladí a svobodní, máte možnost !

Výlet je u konce, návštěvu slané pece se mi již nepodařilo prosadit. Kluci si odtrpěli svoje a vědí proč. Zítra se sjíždí na kanoi řeka Ardéche, trasa dlouhá 25 km….. Proti čemuž já teď už nemůžu říct ani slovo…

Více o st. Quentin na :

http://www.officeculturel.com/metiers-art/atelier.php

.

http://www.musee-poterie-mediterranee.com/

Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod