keramické Pece na dřevo 4

Nejprve vyzděte topeniště s katrem a komínový základ s průduchy pro odvod plamene.
Cihly je možné použít klasické šamotové(pořídíte je běžně ve stavebninách cca za 35 Kč, lze použít i staré očištěné z bouračky), nebo i cihly z dalších žáruvzdorných materiálů(ty bývají většinou mnohem dražší, mají však řadu výhodnějších vlastností a v budoucnu vám ušetří i mnoho energie tedy paliva).
Se stavbou nespěchejte a dejte si záležet. Dobře postavená pec vás jistě přežije a stane se vaším důležitým partnerem při práci. Bude také vaší pýchou a vizitkou. Dbejte především na vyváženost zdiva(vodováha, úhly) a dobrou vazbu cihel. Po dokonalém zatvrdnutí vyneste mezi oběma základy klenbu. Před vlastní stavbou klenby je třeba zbudovat dřevěnou konstrukci k vypažení klenby po dobu její stavby. Ta by měla co nejpřesněji kopírovat vnitřní rozměr předpokládané klenby. Nejsnadněji ji vytvoříte z dřevotřísky a sololitu a několika dřevěných hranolků. Na tuto konstrukci pak začnete stavět cihly rovnoměrně od obou stran směrem ke středu klenby. Poslední cihlou je středový klín, kterým klenbu uzavřete.
Ten je v počtu klenbových cihel vždy lichý. Budete-li stavět klenbu z klínových cihel, můžete ji stavět na sucho bez pojiva. Klenba se tlakem podrží sama. V případě, že použijete klasické kvádrové profily budete muset každou cihlu na vnější straně vyklínkovat a spáru mezi cihlami vyplnit tmelem. Po vynesení klenby podtrhnete vypažení tak, aby se mohla klenba samovahou rozepřít a usadit se.
Pozor! Při počáteční rozvaze si dobře promyslete a propočítejte tvar-úhel klenby, aby jste věděli jakým směrem bude klenba po vynesení nejvíce tlačit a tomu musíte přizpůsobit sílu zdiva na kterém a do kterého bude rozepřena. Převzato od keramikaduchek.cz
Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod