KERAMICKÁ KVEVRI, ANEB JAK JSME JE DĚLALI V ZASTÁVCE

Naše Kvevra

Každý vnímá keramiku z nějakého pohledu. Já mám období, kdy mne baví hledat nové možnosti.

A tak po výpalech několika dřevopecí, hrátkách s plynovými pecemi a hořáky mnoha typů, radostných experimentů a celkového dění kolem Černoraku, výpalu pece „lotosového květu“, malé exkurze do světa bonsai a doplňkových misek, jsem se dostal až k nádobám Kvevri.

Jsem si vědom, že takovým přeskakováním se nedá dosáhnout mistrovství. Na druhou stranu se tak ale dá získat nějaký základní přehled o rozmanitosti keramického řemesla. Ale co je pro mne nejdůležitější, že při všech těchto aktivitách potká člověk obrovskou spoustu zajímavých bytostí.

(kvevra z Gruzie co jsme měli možnost prozkoumat)

No a proto, že mne tato zkušenost opět velmi potěšila, tak se tu o ní rád podělím.

(nádoba na 50 litrů přesně)

Začalo to poptávkou, což se ale na ARTkeramice stává dosti často. Jenže tato mne zaujala.

Nádoby a opravdu velké. To je výzva, to je jasný.

Jenže nic nelze udělat hned a už rozhodně ne bez znalostí, natož zkušeností.

Jenže všeho jen co by šafránu, takže nezbývalo než hledat.

Oproti dřívějším dobám je to mnohem zábavnější. Krom knihoven, kam vás dříve kolikrát ani nepustili a nebo vám dotyčnou knihu ukázali pouze ve vitríně, je tu internet.

kvevra

Pravda, v českém jazyce ne až tak informacemi nabitý zdroj, ale přece jen něco. Navíc jsou tu překladače. A v neposlední řadě i přátelé, co kdejakým jazykem vládnou….

Takže trocha ingrediencí od každého a byl tu nějaký materiál, na kterém se dalo stavět.

stavba nádoby

lanová technika

kvevri

Myslím, že velká část by stejně jako já vše nejraději hned vzdala, neb to vše je šílená nálož času a energie. Ovšem jak jsem to začal dělat jakoby pro sebe a ne jako podnikatelský záměr, hned vše dostalo jiný rozměr. Ostatně jako většina z výše zmíněných aktivit.

Skvělou práci na této scéně již odvedl Petr Toms při realizaci své zakázky pro jihomoravské vinařství. Ta byla realizována na principech co nejtradičnějších, včetně tzv. terroiru.

Zakázka takového rozsahu vyžaduje nejen obrovskou trpělivost a pokoru, ale i vybavení a mnoho sil. To nejen těch fyzických, ale i psychických,..... duševních.

PB a keramika

řemeslník

šílenec

Já to chtěl pojmout krapet odlišněji a taky tak trošku po svém. Nechtěl jsem pořizovat ani obrovskou pec a ani továrnu s několika pomocnými silami. Dokonce ani budovat nějaké průmyslové řešení na usnadnění práce. Jenže jsem chtěl připravit nějakou verzi, která by mohla zaujmout někoho i v našich podmínkách. A pokud by byl zájem, tak by mohla i oživit nějaké sociální sdílené tvoření.

keramici

Máme tu v kraji i klub Kvevri. Malou část vinařské komunity, co se rozhodla do našich podmínek vsadit kus jiné kultury. Kus jiného umění. Dokonce se díky nim podařilo dovézt do Brna kvevru z Gruzie a získat tak dotyk originálu. Jedna je nová a druhá stará. Ta stará po cestě praskla a tak nám nabídla ještě zevrubnější možnost studia nádoby. Určitě to v budoucnu přinese další směr hledání a poznání.

keramika a kvevri

keramika

Nejen, že jsem hledal informace v textech, ale snažil jsem se zjistit i názor vinařů. Ovšem po pár návštěvách a rozhovorech jsem měl v hlavě větší zmatek, než na začátku. Zjistil jsem, že toho vím o kvevri strašně málo. Stejně tak i vinaři. Navíc napříč oborem vládnou předsudky doprovázené jinými zažitými návyky. A tak jsem se rozhodl nějakou vyrobit a tím nabýt osobní hmatatelnou zkušenost.

keramika a rélyéf

rélyéf

výroba

S Jirkou Svačinou jsme si vyměnili nemálo názorů, náčrtů a studií, až jsme se shodli na tvaru. A protože naším cílem byla nádoba co dokáže dělat sám jeden člověk a navíc ji dokáže opakovat ve standardizované velikosti i tvaru. Dokonce i za předpokladu, že není mistrným a ostříleným keramikem. No trošku jsme ty požadavky nadsadili, pravda.

A tak jsme zvolili metodu, kde se použije šablona a kopyto, na které se hlína namaže.

Ve světě je tato metoda známa pod názvem:

Poterie de la corde či Jarre à la corde

kvevra

šablona

Jedná se o kopyto pro tvorbu rotační nádoby. Je umístěno na točně. Skládá se z dřevěných žeber omotaných lanem. Na lano se nanáší keramická hmota, která se stírá a hutní pomocí stěrky, která je zároveň i šablonou určující tvar a sílu stěny nádoby.

Jirka připravil i náhradní žebra a dokonce rovnou i na větší kousek. Rezervu celého systému máme i na dosti větší nádobku, ale na to by bylo potřeba sehnat několik silných pomocníků a na dost dlouhou dobu. Neb jak jsme se v průběhu procesu přesvědčili, s nádobou je zapotřebí párkrát pohnout, než projde celým procesem až k oddělení expedice.

( výpal v peci z eshopu http://www.artkeramika.cz/poklopove-vypalovaci-pece )

Hmotu jsme na rozdíl od Petra chtěli použít z nabídky českého trhu.

(Co Dodává http://www.artkeramika.cz/e-shop )

Navíc takovou se kterou keramici běžně pracují.

Naše rozhodování ovlivnily i připomínky některých vinařů. Ale šlo jen o zvolený typ pokusu. Neb správnost cesty ukáže až praxe, nejen při výrobě nádoby, ale snad i vinného moku.

Zjistili jsme, že na tuto techniku je potřeba si hlínu správně připravit. Konzistence hraje velmi významnou roli.

Stejně tak jsme zjistili, že i technika nanášení je různorodá, stejně jako materiály.

Každá z námi testovaných hmot se chovala jinak. A každá technika stavby nádoby dovolovala jiné možnosti. Ale oněch proměnných faktorů jsme zaznamenali mnohem více. Od síly dna a sesedání stěn, přes sílu a hustotu napnutých lan až po úhel šablony.

Stejně tak zajímavým úskalím byl i čas vyndání žeber z kopyta či odstranění lan a začištění vnitřních stěn nádoby. Velikým oříškem pro tuto techniku je totiž tvar, který jsme zvolili, ale především potřebovali.

Ovšem veškerá popsaná úskalí nás dovedla sotva do půli cesty. Transport, vysušení a především manipulace a výpal patřily k dalším drobným oříškům v cestě za poznáním výroby malé kvevrušky.

Nemluvě o tom procesu, který já osobně nemám už vůbec rád a to , získání zákazníka.

Ale to už je docela jiný příběh…..

Nádoby byly vyrobeny roku 2017. Jedna prodána a čeká se na výsledky vína. Nabyté zkušenosti stále posouváme. Časem bude třebas v případě zájmu možnost i dalšího sdílení zkušeností. JAko třebas nabízí Keramikum.cz.

http://www.artkeramika.cz/keramikum-tiskova-zprava-podekovani

Nebo jako jsme provedli s našimi experimenty drátěné Raketové pece

http://www.artkeramika.cz/dratena-raketa-keramicka-pec

&

http://www.artkeramika.cz/dratenka-aneb-raketova-pec

 Také se tu otevírá obrovský prostor pro zapojení se do projektu dalším nadšencům. Jednak i takové sdílení informací o tomto dění pomůže. Ale i možnosti sdílet zkušenosti s mnohem otřelejšími v oboru. Co kdyby třebas Keramikum.cz pozvalo nějakého mistra, co kvevri dělal v zemi zrodu? V Gruzii? Jeden takový Gruzinec kvevri představuje i na vysoké keramické škole ve Wroclavi. A dle jeho slov by se nebránil návštěvě moravy či čech.  Byl by zájem , vůle a prostředky jej pozvat ?Je nás dost a jsme schopni rozumně komunikovat? A nebo si ho mám pozvat soukromě? a nikomu o tom neříct?

http://www.artkeramika.cz/prenos-zkusenosti-ze-sveta-keramiky

Ony i tyto informace se mi podařilo zveřejnit až uzrály. A také díky podpoře skvělých lidí, jako Jirka Svačina  a především fotografka Petra Čermáková, co poskytla fotodokumentaci. Tedy nejen fotky, ale čas k jejich tvorbě a zpracování, náklady  spojené se samotnou výrobou a hlavně své Know how. Díky moc.

A nebo Petr Toms co zdokumentoval své pojetí. Našel si čas i na to se veřejně podělit o svou cestu a své zkušenosti. Jak lze vidět na naši scéně, není takových mnoho a pak jsou tyto informace velmi roztříštěny. Ale snad se blýská na lepší časy....

http://www.artkeramika.cz/kvevri

Děkuji všem, že si utrhli ze svého času i sil a věnovali je keramice....nejen ARTkeramice

http://www.artkeramika.cz/..........http://www.artkeramika.cz/e-shop 

http://bonsai.cz/

http://www.relyef.cz/

https://www.facebook.com/tomas.macek.104/media_set?set=a.2045175108858844&type=3&comment_id=2045195982190090&notif_id=1543078863454418&notif_t=photo_album_comment

Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod