Aktuality

12. 4. 2019

Rékyéf.cz opravuje ARTkeramiku

ZA pomoci Rélyéf.cz se snažíme vydolovat, restaurovat a uložit to...

10. 5. 2018

kittec

Od 1.5.2018 jsou nové ceny na pece kittec, nestíháme opravit ceny , tak pro kontrolu nás kontaktujte.

Bůh keramiky
ARTkeramika

Keramická dílna U Šimůnků v Klínci u Štěchovic, Autor: Magda Brožová

Na začátku byl černobílý válečný úvodník z roku 1944 o výrobě keramiky v malé manufakturce v Klínci u Štěchovic, který se mi dostal náhodně do rukou. Jelikož v Klínci bydlím a určitým způsobem navazuji na zdejší keramickou výrobu, byl to podnět pro to, zjistit něco více o této dílně. Nečekala jsem velká překvapení – klasický sortiment těchto dílniček je běžně známý - hrnce, sádláky, pekáče… ale i malované kusy, o kterých jsem měla představu, že měly kobaltový dekor, podobný Štěchovické keramice. To jsem se však docela mýlila…

:
Pan J.Šimůnek (vlevo) a pan Z.Hrubý před hrnčírnou

První cesta vedla za místní paní, dcerou hrnčíře pana Josefa Šimůnka. Tam jsem také poprvé viděla první malované kusy, které mě překvapily svou originalitou a začala jsem pátrat dál. Sešla jsem se s dalšími pamětníky, jejich prostřednictvím objevila fotky, dosud zachované kusy keramiky. Z původního nápadu napsat malý článek do místních novin se zrodil záměr vydat brožurku s barevnými fotografiemi a veškerými informacemi, které se mi o této dílně ,,U Šimůnků „ podařilo zjistit.

Hlubší historie této dílny bohužel není úplně známa. Předci Šimůnků přišli do Klínce snad z okolí Davle či možná ze Šlemína u Štěchovic. Ve válečném dokumentu z této dílny se hovoří, že dílna navazuje na místní hrnčířskou tradici keramické dílny staré přes 300 let. Nám je znám až mistr hrnčířský, pan Antonín Šimůnek 1877 - 1952 a jeho syn Josef Šimůnek 1908-1989. Tito hrnčíři byly uznávanými profesionály a znali se s bratry Davidovými z blízkých Štěchovic. Vyráběla se zde tzv. měkká kamenina, která se pálila v kasselské peci. Pan Josef Šimůnek měl ve své dílně 3 kruhy a zaměstnával cca 10 - 15 lidí. Během válečných let již byla dílna zpoloautomatizovaná, část sortimentu určená k dekorování, jako byly např. džbány a vázy se točila na kruhu, nádobí denní potřeby se zatáčelo do forem. Kromě klasického šlemového nádobí se tedy vyráběla dekorativní keramika malovaná podglazurními barvami na bílé nástřepí, přeglazovaná transparentní glazurou.

Výrazný styl tato keramika dostala, když kolem roku 1935 začali Šimůnkové spolupracovat s akademickým malířem Zdislavem Hercíkem , který studoval malířství na akademii v Praze u prof. Pirnera a později i v Budapešti. Tento bohémský malíř se věnoval malbě keramiky již předtím v dílnách v Kostelci nad Černými lesy , v Praze, Slavkově a v Hamru u Třeboně. Zde v Klínci maloval s přestávkami celkem 10 let a našel tu i žáka, pana Zdeňka Hrubého, který ač neměl žádné předchozí výtvarné vzdělání, velice záhy se pod jeho vedením vyučil v malování keramiky. Tito dva tak tvořili originální kusy, nejlepší paradoxně za války, kdy malovali třeba i tropické ryby, slony, palmy, hrady, nejčastěji to však byly květinové motivy typického rukopisu, které jakoby vycházely ze starých cibulákových vzorů.

:
Stánek pana Šimůnka na kameninových trzích

Tato dílna údajně velmi prosperovala, účastnila se tradičních předválečných trhů na Kampě, dodávala zboží po celé republice i do zahraničí. Kolem roku 1950 byla dílna panu Šimůnkovi zabrána, krátce zde pokračovala výroba pod vedením někoho jiného, brzy se však zavřela úplně. Pan Šimůnek šel pracovat do rudných dolů na Mníšek. Poté našel místo jako točíř v podniku Dílo na Kampě, kam dojížděl za prací do svých 75 let, jelikož mu nebyl přiznán důchod. Zemřel v roce 1989 ve věku 81 let. Pan Hercík v roce 1947 opustil Klínec a usadil se v Levíně u Litoměřic, kde se pokoušel oživit zdejší tradici keramického řemesla, hlavně se zasloužil o znovuzrození levínské engoby a díky jeho průzkumům dějin levínského hrnčířství má Litoměřické muzeum materiály vývoje temnější keramické výroby. Ke konci života se věnoval modelování hliněných figurek, hlavně zvířátek. Zemřel v roce 1968 v Litoměřicích ve věku 75 let.

Pan Zděněk Hrubý se věnoval malování keramiky do roku 1950, poté pracoval jako úředník. Zemřel v roce 1979 ve věku 63 let. Prostřednictvím místních občanů a inzerátů v okolních obcích se nám podařilo zdokumentovat a nafotit cca 60 kusů dochované keramiky. Musím říci, že každý kus je originál a tato keramika nás dosud nepřestala překvapovat dalším novým dekorem či barevným provedením. Tento článek je zatím jen ochutnávka, možnost podělit se o radost z této nádherné keramiky. Zda se podaří uskutečnit záměr vydat plánovanou knížečku s fotkami, zaleží i na financích a na rozsahu sesbíraného materiálu. Dále je to výzva pro Vás, pokud máte tuto keramiku doma, na chatě, půdě, velice rádi ji nafotíme pro náš projekt, nebo vykoupíme pro plánovanou expozici v naší dílně. Jedná se především o závěsné talíře, vázy, džbánky, vše je většinou signované - Hercík, Hrubý, nebo zespodu iniciálami Z.H., často i s datací.

Kontakt: brozova.keramika@seznam.cz

Internetové stránky Magdy Brožové

:

Láhev, 19cm - Autor: Z.Hrubý :
Čajová sada - Autor: Z.Hrubý :
Talíř, 27cm - Autor: Z.Hercík :
Talíř, 37cm - Autor: Z.Hercík :
Talíř, 27cm - Autor: Z.Hrubý :
Váza, 49cm - Autor: Z.Hrubý :
Váza, 55cm - Autor: Z.Hercík
Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod