Keramici z masa a kostí.

Aneb workshop v Dubí.


Jsou lidé, kteří se na své cestě dostali na nějakou metu, díky níž jsou ostatními lépe hodnoceni. Obdivováni i zatracováni, To je vždy úděl oněch, co jsou více vidět.

Každopádně takovému umístění předchází spousta práce. Pokud se k takovým lidem přiblížíme, můžeme být většinou překvapeni, ba až ohromeni jejich otevřeností. Jednou z možností takového setkání jsou workshopy a výstavy. Workshop tří takových hostů proběhl nedávno v Dubí. Pod vedením nového vedouciho atelieru, asistentů, studentů a dalších přátel se po roce uskutečnila taková příjemná ochutnávka keramického řemesla. Tedy spíše porcelánu. No a přesněji výtvarného umění. Ovšem to by bez dokonalého ovládnutí řemesla nikdy nedospělo do svých kvalit.
O tom se ostatně všichni zúčastnění mohli přesvědčit nejen na oko, ucho ale i hmat.

Opravdu se dalo na onu tvorbu doslova šáhnout. Stejně tak bylo možno podáním ruky zjistit, že oni autoři nejsou mýtické postavy uměle vytvořené pro přední světové galerie, jak jsem onehdá zaslechl, ale lidé stejní jako my ostatní. Jen ty své představy a vize dotáhli do konkrétnějších podob, včetně všeho, co takovou tvorbu provází.

Při představení autorů i přednáškách o jejich tvorbě bylo velmi znatelné ono propojení profese. Keramik...to je totiž životní styl. Nestačí jen něco vymyslet, vytvořit a prodat. Tvorba na vyšší úrovni musí mít i přidanější hodnotu. Musí být nositelem myšlenky. Stojí na určitých filosofických principech. No a v neposlední řadě má svůj příběh a cestu.

Co rozhodně všechny autory spojovalo bylo nadšení a zapálení pro věc. A také otevřenost. Jsou si vědomi, že nyní jsou to oni , co jsou na výsluní. Ještě chvíli budou posouvat hodnoty a pak přijdou další. To je běh života. A díky pochopení mohu říci, že chvilky strávené v jejich společnosti byly přinejmenším inspirativní.

Krom už dříve zmíněných autorů, jejichž tvorbu nechci popisovat, neb by to bylo na román, se na symposiu představilo i mnohé další.

Výstava přednášejících autorů v místní síni, nebo historická výstava v továrně porcelánu přes ulici.

Dalo se nejen diskutovat se studenty oboru keramického, ale i oborů příbuzných, s keramikou se prolínajících.
Dalo se posoudit a seznámit s pracemi studentů na jednotlivých stupních a jejich pohledem na věc. Včetně jejich následného zapojení se do běžného života v keramickém oboru.
K tomu se vztahovalo několik přednášek, včetně absolventky v přechodu.
Ne věkem, ale ze školy do praxe. Praxi, ale především studium z velké části absolvovala v Německu. Takže bylo i zprostředkované porovnání úrovně studia u nás a ve světě.
To velmi poučně korespondovalo i se sděleními našich hlavních hostí.

Komplexnosti celého workshopu přispělo i seznámení se s komerčním vybavením dostupným na našem trhu. Zprostředkovaným díky webu ARTkeramiky.

Tomu vynikajícím způsobem alternovala přednáška dřevopaličů, kteří staví anagamu svépomocně. Pálí v dřevopecích a míchají si své materiály.

Vybavení a technika nemusí být vždy to hlavní. Ovšem někdy je to velmi potěšující.
Když jsme měli možnost shlédnout co lze vytvořit 3D tiskárnou, dalo by se říci, že už nebude potřeba zručných výtvarníků. Ten stroj pracoval velmi zajímavě. Pomocí scanerů lze tvořit přesně i titěrně. Určitě se tento segment trhu bude dynamicky rozvíjet. Stejně tak i ostatní vybavení keramických dílen se stále vylepšuje. Umožňuje výtvarníkům si ulehčit v některých směrech. Na druhou stranu se tak právě kreativním a přírodním procesům velmi zvýší kredit.
A půjde to zajisté přímo úměrně rychle k vývoji technologií.

Propojení vnímání života, potřeb a samotné tvorby ukázali i samotní pořadatelé ve svém medailonku. Věřím, že se jim i nadále bude dařit posouvat hranice oboru a přibližovat je nejen odborné, ale i laické veřejnosti.
Výtvarné umění je hodnotou společnosti. A jen znalý dokáže porozumět.
Děkuji za tuto akci pořadatelům a těším se na další.
Díky těmto akcím a díky webu se tak lze seznámit s novinkami a děním ve světě.
Právě se pracuje na dalších akcích. Koho by jste chtěli vidět? Co by jste chtěli vidět?
A víte že se připravuje keramická pec pro tvořivé výtvarníky a nejen hobby?
Tak se těšte na příště.....
Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod