Aktuality

12. 4. 2019

Rékyéf.cz opravuje ARTkeramiku

ZA pomoci Rélyéf.cz se snažíme vydolovat, restaurovat a uložit to...

10. 5. 2018

kittec

Od 1.5.2018 jsou nové ceny na pece kittec, nestíháme opravit ceny , tak pro kontrolu nás kontaktujte.

Bůh keramiky
ARTkeramika

Kartáček...užitečný pomocník v keramice.

Protože se nesnažíme jen prodávat, ale i přinášet radost, servis a potěšení do keramické tvorby, můžete na stránkách ARTkeramiky nalézt spoustu užitečných rad, inspirací a postřehů. Sice mne dosti překvapilo, že takový nástroj jako je internetový keramický portál, využívají spíše starší uživatelé, věřím, že se brzy zapojí i ti později narození.

Oni ho možná i užívají, ale zatím jen pasivně. Podle mailů a reakcí na články jsem totiž komunikoval převážně s lidmi, kteří už mají pár křížků za sebou. Přitom jsem měl pocit, že informace, které web přináší, by měl oslovit tu nastupující generaci tvůrců. Možné je i to, že ti mladí už všechno ví? Nebo nepotřebují nic zařizovat a pořizovat?

Netuším, jestli takové školní dílny jsou ovlivněny tím, co chtějí tvořit absolventi a podle toho se pořizuje vybavení? Nebo jestli je to jen otázkou nějakých zkostnatělých norem? Jestli se tvoří z materiálů, které jsou nejsnadněji dostupné, nebo které se řídí momentálním stylem a módou? Jestli se rozlišuje hloubka a kvalita od povrchnosti a kvantity?

Každopádně se pokusím přiblížit dotaz, k čemu že je ta štětka na nádobí s tím dřívkem?

Jedná se o nástroj určený k dekoraci. Nebudu popisovat a zařazovat do jakých výtvarných stylů se tato technika hodí. Prostě všude, kde je žádoucí vytvořit kapénkový efekt. Ten lze kombinovat s dalšími dekoračními technikami. Lze použít i širokou škálu materiálů. Od Engob, přes oleje , vosky, frity a kysličníky, až po glazury. Jak na syrový, tak i přežahnutý střep.

Tento konkrétní kartáček dekoruje pomocí otáčení a hrnutí přes hranu onoho kovového trnu ve dřívku, které se dá posouvat po oné drátěné hřídeli. Pohyb točení usnadňuje očko na jejím konci. Pomocí trnu se docela dobře míří a tak se dá vcelku přesně zacílit ona požadovaná dekorace. Velikost kapek ovlivňuje hustota nanášeného materiálu.

K podobným technikám lze použít i jiné kartáčky. On každý nástroj bude dekorovat krapet odlišně. Kromě hustoty materiálu je totiž výsledek závislý i na délce štětinek. Také na vzdálenosti od předmětu a rychlosti aplikace.

Mnozí se zajisté nedozvěděli nic nového. Nejspíš tímto textem nijak nezasáhneme vývoj keramiky a ani směrování módy a oblíbených technik. Ovšem snad jsem zotpověděl onu ( nejen v keramice ) mýtickou otázku: „a na co to je? „

Takže, kdo nevlastní stříkací zařízení, má přece jen možnost vcelku levně vytvořit nějakou tu kapičku. http://www.artkeramika.cz/index.php?node=6

Jinak věřím, že na artkeramice naleznete nejen inspiraci, ale i mnohé další potřebné informace, které se budou hodit nejen při výběru vybavení dílny, ale i při samotné tvorbě.

Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod