Aktuality

12. 4. 2019

Rékyéf.cz opravuje ARTkeramiku

ZA pomoci Rélyéf.cz se snažíme vydolovat, restaurovat a uložit to...

10. 5. 2018

kittec

Od 1.5.2018 jsou nové ceny na pece kittec, nestíháme opravit ceny , tak pro kontrolu nás kontaktujte.

Bůh keramiky
ARTkeramika

Japonský čajový obřad pro Černoraku

Japonský čajový obřad pro Černoraku

http://www.artkeramika.cz/cernoraku

Japonský čajový obřad (chadō nebo sadō) je tradičním rituálem ovlivněným Zen Buddhismem, při němž je sušený (drcený) zelený čaj nebo matcha obřadně připravován zkušeným čajovníkem a servírován skupince hostů.  
Sadō nebo chadō (“cesta čaje”) je učení o čajovém obřadu (“čajový obřad” je oblíbený výraz, ale používá se i “cesta čaje”). Přestože jsou tato dvě slova zcela zaměnitelná, výslovnost sadō je mnohdy preferovanější, například Omotesenke a Mushanokōjisenke, naproti tomu výslovnost chadō je preferována jinými, například podáním školy Urasenke, (tradicí, zvykem…).
Cha-no-yu (doslova “horká voda na čaj” nebo “čajová polévka/horká voda”) obvykle poukazuje buď na samotný obřad, nebo je shodný s sadō/chadō, zatímco cha-jj odpovídá úplnému čajovému obřadu s kaiseki (druh lehkého jídla), usucha (jemný, řídký čaj) a koicha (hustý čaj), který trvá zhruba čtyři hodiny.
Chakai (doslovně “čajové setkání”) bylo původně shodné s chai-jj, ačkoliv dnes znamená ten nejjednodušší, což nezahrnuje jídlo kaiseki a v některých případech ani koicha.

Čajovník musí být znalcem v mnoha oborech, které souvisí s danou etiketou. Počínaje samotnou znalostí druhů čajů, přes tradiční oděvy (kimona), ikebanu, bonsai, kaligrafii, keramiku, pohybové a společenské vystupování, až po historii.

Studium čajování je dlouholetou záležitostí.

Ale i čajový host by měl být vnímavý. Ovšem základem je nejspíše pokora, slušnost, vnímavost a vůbec především obecně kladná energie.

To je jen malý nástin a pohled laika na čajový obřad. Více se dozvíme o čajování na návštěvě u Darji Kawasumi v Miyabi

http://www.miyabi.cz/cs/page/Darja+Kawasumi

Jakožto uznávaná česká odbornice na japonský čajový obřad a kulturu vůbec, vyšla našemu zájmu vstříc a došlo na zajímavé setkání.

Tématem dne bude kromě samotného čajového obřadu i konzultace na téma čajové keramiky.

Na další část se můžete těšit v brzké době.Čajový obřad vyžaduje léta trénování a cvičení…přestože celé toto umění ve své podstatě neznamená nic víc než přípravu a podávání šálku čaje. Nejdůležitější je, aby tento proces byl prováděn co nejdokonaleji, nejušlechtileji, nejvznešeněji a nejčarovněji. -- Lafcadio Hearn

Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Tomáš Macek
02. 10. 2016 23:07:00

Bylo to skvělé, děkuji paní Darje i všem účastníkům

Tomáš Macek
30. 09. 2016 23:08:00

Už se těším, jinak po 17 hod budeme volně diskutovat v Miyabi nejen o černoraku a o čaji....

ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod