Japonská Sasama se stala centrem nejen evropské keramiky

http://www.studioporcelain.cz/

Vladimír Groh @ Yasuyo Nishida

Sasama je mala japonska vesnička v horách provincie Shizuoka nedaleko posvátné hory Fuji. Shizuoka je oblast známa kromě zminěné Fuji san hlavně produkci čaje a Sasama je vlastně součásti oblasi Kawane – vyhlášené vyborným zeleným čajem. Problém je však ve velmi těžké dostupnosti – do vesnice vede jen velmi úzká horská cesta, která by v našich poměrech snad nemohla být ani jednosměrka a pro vyhýbáni protijedoucich aut jsou zde zřizeny specialni silnični výhybky, do kterých se musi vjet nebo zacouvat. Oblast nemá zasadně žádnou tradici keramické výroby a v současnosti tu žiji asi dva či tři keramici na územi velkém několik desitek čtverečnich kilometrů.

obr. – objekt Niny Hole – pocatek paleni – cela konstrukce je zakryta mineralni vatou – sibralem k lepsimi prohrati

Je tedy trochu záhadou, proč se právě v této oblasti rozhodl známý keramik Shozo Michikawa zorganizovat před dvěma lety prvni evropský festival keramiky v Japonsku – „evropsky“ znamena ve stylu festivalu ve welsskem Aberystwythu – sjezd několika keramiků z různých končin světa, kteři se po tři dny prezentuji přednáškami, workshopy a výstavou. Festival je doprovázen keramickým trhem a různými doprovodnými akcemi, domacich keramiků a pořadatelů.

Na prvni ročnik Sasama 2011 jsme byli pozváni i my spolu s dalšími keramiky z různých končin a tak se v malé japonské vesničce sjela mezinarodni společnost, jaká zde asi ještě nikdy nebyla. Sasha Wardell z Velké Britanie, Judith Duff ze Spojených států, Adil Writer z Indie, Jane Jermyn z Irska, Barbro Aberg z Dánska, Martin McWilliam z Německa, Regina Heinz z Rakouska, Patty Wouter z Belgie, Rafael Perez ze Spanelska, Young Seung Ho z Koreje, Gwyn Hanssen Pigott z Austrálie a Chieko Katsumata která zastupovala domáci Japonsko. Společně jsme tu zažili tři úžasné dny – s mistnimi nesmirně pohostinnymi lidmi asi šedesati prevážně mladými japonskými keramiky, kteři zde prodávali svoji produkci na improvizovaném marketu a hosty ze všech koutů Japonska. Celá akce se odehrála v mistni škole, přebudované dočasně na výstavni siň, ubytovnu, jidelnu, promitaci sál a v tělocvičně, kde se prvni den odehrál uvitaci ceremonial, se pak realizovaly workshopy každého z pozvaných mezinárodnich hostů. My jsme spolu s kolegy bydleli v domech mistnich obyvatel – na nas spolu se Sashou připadla rodina vlastniků čajové farmy a tak jsme měli možnost seznámit se jak s chodem farmy a zpracovánim čajových listků, tak i hojně ochutnat tento tradični japonský nápoj, který je zde skutecně velmi kvalitni.

Po skončeni pracovni části v Sasama jsme se přesunuli do města Shizuoka – hlavniho města provincie, kde jsme v mistnim muzeu instalovali výstavu svých praci a po vernisáži a slavnostnim zakončeni festivalu se pak všichni rozjeli po svých individuálnich aktivitách.

Celá akce byla překvapivě vydařená – všichni jsme se shodli na tom, že vlastně nikdo z nás nevěděl co ho čeká – ti co už nějaké zkušenosti z Japonska měli, věděli že Shizuoka toho s keramikou moc společného nemá a ti, jejichž byla Sasama japonská premiéra by asi byli bývali upřednostnili nějakou keramikou proslavenou destinaci jako třeba Shigaraki, Seto ci Tokoname, ale nakonec fakt, že pro obyvatele Sasamy byl festival něčím naprosto novým , nečekaným a věnovali se jeho přípravě a průběhu s naprostým nasazenim, způsobilo, že i ostřileni absolventi keramických sympozii po celém světě zůstali v údivu a dodnes mluvi o Sasama festivalu s velkým respektem a nostalgii. I pro japonské keramiky a hosty, kteři během tři dnu Sasamu navštivili byla akce svoji celkovou atmosférou a snad i neobvyklou koncentraci zahraničnich keramiků, jejichž práce znali doposud jen z časopisů, velmi unikatni a přitažlivá.

Popularita festivalu se tak velmi rychle rozlétla po celém Japonsku a posléze i do zahraničí a tak když minulý rok přijel duchovni otec této akce, Shozo Michikawa do Česka – češti keramici se s nim mohli setkat na workshopech na Umprum v Praze a na keramické škole v Českém Krumlově – bydlel během svého týdenniho pobytu u nás a každodenně dostával maily z celého světa se žádostmi o možnost účasti na druhém ročniku. Od počátku koncipoval festival jako bienale a tak tyto snahy směřovaly k roku 2013.

Už asi v polovině roku 2012 jsme dostali nabidku poměrně známé galerie Hu v Nagoji ke společné výstavě, pozváni jsme dostali my Sasha Wardell, Shozo Michikawa a Jennifer Lee – kterou Shozo zároveň pozval k účasti na Sasama II. Takové pozvani jsme samozřejmě nemohli odmitnout – Jennifer Lee je jednou z nejzářivějšich hvězd na současném keramickém nebi a je považována za nástupkyni Lucie Rie, jeji keramické nádoby jsou snad ve všech významných sbirkách po světě a specielně v Japonsku má jeji jméno, jak z následujiciho vyplyne, nesmirný respekt nejen mezi keramiky.

obr. – workshop Jennifer Lee v telocvicne „ZDS Sasama“

Dohodli jsme se tedy s Shozem a organizátory druhého ročniku Sasama festivalu, že bychom přijeli jako hosté – mimo oficiálně pozvané účastniky a spojili tak naši návštěvu s instalaci výstavy a vernisáží, která má být čtrnáct dni po skončeni festivalu.

Tak jsme tedy před týdnem přiletěli do Japonska a zamiřili hned do známých končin mesta Shizuoka, kde nás vyzvedla kamarádka – Tamia Aki jedna ze dvou, či tři, v úvodu zmiňovaných keramiků v oblasti žijicich a hned v pátek ráno už jsme všichni tři směřovali k cili Sasama II. Hned na prvni pohled bylo znát, že festival nabral na velikosti i vážnosti – seznam zahraničnich účastniků se trochu zmenšil, ale co jméno to pojem – kromě Jennifer Lee přijali pozváni Arnold Annen s manželkou Violette Fassbaender ze Švýcarska, Nina Hole z Dánska, Jon Petty John z Filipin, Chris Gustin z USA, Ruth Krauskopf z Chile, Jozsef Simon Zsolt z Maďarska, Yukia Izumita z Japonska a Antonella Cimatti z Itálie – s tou se mohli češti keramici potkat na mezinárodnim workshopu v Dubi.

Obrazek – slavnostni zahajeni festivalu – zleva doprava – Shozo Michikawa – JPN, Yuikia Izumita – JPN, Nina Hole – DK, Violet Fassbaender – Swiss, Arnold Annen – Swiss, Jon Petty John – Filipines, Chris Gustin – USA, Antonella Cimatti – It, Szolt Jozsef Simon – HU, Jennifer Lee – UK, Ruth Krauskopf – Chile

Web link na galerii Hu s pozvankou na nasi vystavu.

http://galleryhu.com/exhibitions/detail/?id=1531

Obrazek – slavnostni zahajeni festivalu – zleva doprava – Shozo Michikawa – JPN, Yuikia Izumita – JPN, Nina Hole – DK, Violet Fassbaender – Swiss, Arnold Annen – Swiss, Jon Petty John – Filipines, Chris Gustin – USA, Antonella Cimatti – It, Szolt Jozsef Simon – HU, Jennifer Lee – UK, Ruth Krauskopf – Chile

Web link na galerii Hu s pozvankou na nasi vystavu.

http://galleryhu.com/exhibitions/detail/?id=1531

Napsat komentář

18 − five =

×
×

Košík