jAK NA KERAMICKOU ŽIVNOST

KOLEM WEBU ARTkeramika.cz  se točí spousta otázek. Někdo telefonuje a někdo sem tam i napíše. Tento tazatel se nejen podepsal, ale uvedl i další data, která nezveřejňuji, neb nemám souhlas. Teda jsem o něj ani nepožádal, neb sotva stíhám kvapně reagovat...

Tu je tedy dotaz:

Dobrý den Tomáši,

 

chtěl bych Vás požádat, o radu týkající se založení živnosti a dalšího papírování. Nechci Vás však zdržovat od práce, tak kdybyste teď neměl čas, nemusíte odpovídat…

 

Je mi X NÁCT let a keramikou pálenou v peci na dřevo se zabývám od roku 2010. Už jsme se jednou před lety potkali – kupovali jsme od Vás hrnčířský kruh v Kostelci nad Černými lesy…

 

Přečetl jsem si na Vašich stránkách články, týkající se legislativy. Je neuvěřitelné, jaké nároky jsou kladeny na keramiky (trochu mě to od založení živnosti i zrazuje…). Vyrábím převážně užitkovou keramiku, pálenou v peci na dřevo na teplotu 1250-1350°C, používám glazury vlastní výroby (popelovky, šlemovky a živcové glazury). Párkrát jsem již byl na menších trzích – ......… Chtěl bych prodávat také na internetu, ale bojím se, že by mohly vzniknout nějaké problémy s úřady. Chtěl bych mít papírově v pořádku vše, co je nezbytně.

 

Je třeba mít zpracované opravdu všechny dokumenty, které máte zmíněné na webu, nebo postačí jen hygienická atestace glazur? …zatím se keramikou nehodlám živit, je to spíš takový koníček, nemám tak velký objem výroby… Na kolik taková atestace vyjde, a je třeba mít odzkoušené opravdu všechny glazury? A také, jak je to s případnými úředními kontrolami? To si na mě přijdou sami, nebo je třeba se někde nahlásit?

 

Vím, že je těch otázek dost, ale spousta věcí mi není jasná a na internetu se to jen stěží hledá…

 

Předem děkuji za pomoc a přeji pěkný večer

taZATEL....

 Odpověď:

Doufám, že poskytnou své rady i další, neb já jsem se touto problematikou zabýval před mnoha lety a postupně jsem si vybavil všechny náležitosti, neb mne k tomu i donutilo mnoho návštěv kontrolních orgánů.

A jak je v této zemi poviností, udat se co nejrychleji, tak si myslím, že nároků na začínající živnostníky neubylo.

Možná pokud by si jeden chtěl založit nadnárodní společnost??? ale to nevím....

KAždopádně když prodávám, tak musím danit. Osvobozeny od daně jsou jen příjmy důchodců a studentů do malé výše, tuším 10000 kč???

ZA kvalitu a nezávadnost zboží nesu plnou zotpovědnost. A mám povinost onu nezávadnost i doložit kontrolním orgánům.

Atest vystaví kdekdo, ale platný je pouze od akreditované zkušebny. O smysluplnosti nařízení se nedyskutuje. A nikdy nevíte, jakého potkáte úředníka a kdo vás s daným kontrolním orgánem uvede ve známost???

Osobně mám atestů a rozborů na několik desítek produktů a materiálů. Dodržuji technologie a znám složení všech použitých materiálů. Pokud neznám složení, mám na ně rozbor. A pokud jej nemám, nevyrábím z nich zboží pro styk s potravinami.

Ovšem mezi každým nařízením a realitou života je potřeba si najít nějaký prostor. Ale to už je na úvaze každého jednotlivce???

NApříklad mít organoleptickou zkoušku na každé zboží je v ateliérové tvorbě, kde co kus to originál, dosti neřešitelné.

Asi nikdo si v česku nekoupí chawan dražší desítek tisíc korun???

Nejspíše jsem moc neporadil, ale třebas někdo dá přesnější informace.??? Prostor tu je.

Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Adéla Lemšová
29. 05. 2019 15:49:53

To je docela zajímavé. A nebylo by třeba lepší udělat si normálně společnost jako sro?přece jenom je keramika dost specifická výroba a kdo chce vyrábět, tak asi už to dobře vydělává... Tady https://comeflexoffice.cz/kde-se-vyplati-podnikat-jako-osvc-a-kdy-je-lepsi-zalozit-sro// je třeba dost dobře vysvětleno, možná by se to vyplatilo i víc.

macek@artkeramika.cz
01. 06. 2019 16:23:00

sro....to bych moc nedoporučoval pro studiové keramiky, už jen, že takové plátcovství DPH, agenda s účetnictvím atp. je nad časovou kapacitu jednotlivců, co běhají kolem pece, ale možná se pletu.

ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod