Aktuality

12. 4. 2019

Rékyéf.cz opravuje ARTkeramiku

ZA pomoci Rélyéf.cz se snažíme vydolovat, restaurovat a uložit to...

10. 5. 2018

kittec

Od 1.5.2018 jsou nové ceny na pece kittec, nestíháme opravit ceny , tak pro kontrolu nás kontaktujte.

Bůh keramiky
ARTkeramika

Hrnčířstí Silva a Šíma

Hrnčířstí Silva & Šíma

Silvestra a Jaroslav Chnapkovi žijí na Domažlicku a provozují už více než čtvrt století hrnčířské řemeslo ve své venkovské usedlosti v Osvračíně, kam se od sedmdesátých let příležitostně sjíždějí přátelé na rockové koncerty. Během posledních pětadvaceti let proměnili Silva se Šímou toto prostorné stavení v bývalém mlýně na keramickou dílnu, kde tvoří a vypalují v peci nejrůznější šálky a podšálky, hrnky, hrnečky, konvice, dózy i karafy, číše, misky, džbány, ale i rozmanité talíře a podnosy, trojnožky, keramické svícny nebo menší či vysoké vázy a nádoby jedinečných tvarů.

Značnou část jejich hrnčířského zboží zdobí přirozené tóny barevné hlíny; jejich tradiční i originálně formované výtvory často bývají pěkně pomalované nebo oživené rytým dekorem, jehož výrazné vzory jsou inspirované etnickou kulturou. Na mnoha nádobách z jejich dílny může člověk obdivovat bohatou škálu kresebných vzorů s přírodními motivy, ale také autorsky stylizované znaky pro tvory z živočišné říše:

hemží se na nich ptáci, ryby, ještěrky i draci, vážky, motýli i všelijaká havěť, najdeme na nich třeba i koně, kočky a psi; na některých skáčou opice, kozy nebo jeleni, na jiných objevíme bizony, antilopy, ale i tygry a lovce.

Nádoby jsou však také často pomalované rostlinnými vzory z kvítků, trojlístků, ze stébel trávy, větývek bambusu nebo ornamenty složenými z listů a stromků.

V posledních letech vytvořili Silva a Šíma výstavní soubor hrnčířských prací, v nichž se vedle znalosti tradiční technologie ukazuje i velká zručnost jejich rukodělné techniky. Ve svém díle oba prokazují současnou multikulturní orientaci, smysl pro archaický styl i jemnost řemesla v kultuře Dálného východu.

Především v něm však vyniká silná kreativní složka, která prozrazuje pravé tvůrce (kerameikos) i skutečnost, že se mistrovství skrývá právě v tom, co je obyčejné. Tohle všechno však způsobuje, že takové hrnčířské věci rádi používáme a rádi se na ně díváme. Člověk se pak může každý den těšit třeba na svůj ranní šálek dobrého čaje, šálek od Silvy zdobený s dokonale prostým vzorem z drobných zelených lístků.

Nyní představují nový soubor objektů pod názvem Hlavy , těla , mísy, kterým posunuje Silva svou tvorbu zase dále. vj


Pokud jste se inspirovali, tak nás neváhejte kontaktovat. Potřebné propriety na výrobu keramiky za nejlepší ceny, pořídíte v našem

e-shopu:

http://www.artkeramika.cz/index.php?node=5

Navíc tak nákupem podpoříte i existenci a rozvoj tohoto webu.

Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod