HRNČÍŘSKÉ TRHY A BEROUNSKÁ KERAMIKA

Autor: Vladimír izbický

Od džbánečku k muzeu „Původem všeho byl miniaturní džbánek z Jižních Čech“ vzpomíná berounský výtvarník a keramik Vladimír Izbický. “Ten jsem objevil ve skřínce, kde si moje matka schovávala vzpomínky na dětství na Hluboké. Byla to výzva a inspirace. Výsledkem snažení, pokusů a hledání tajů výroby keramiky bylo tisíce miniaturních džbánečků a talířků, se kterými jsme osm let putovali po vyhlášených hrnčířských trzích po Evropě. Německu, Francii, Belgii, Holandsku, Italii a Rakousku“.

Vyhlášené hrnčířské trhy pana Arthura Sudau v bavorském Diessenu inspirovaly myšlenku uspořádat stejně zajímavé a oblíbené hrnčířské trhy v Berouně. To se i díky zájmu a podpoře města Berouna podařilo. „Při přípravě trhů jsme se začali zajímat o tradici hrnčířství v Berouně, byla-li jaká“. Velkým překvapením a radostí byla návštěva UPM muzea v Praze. Tam na začátku expozice keramiky trůnil uprostřed sálu ve skleněné vitríně velký džbán, zjevně historické hodnoty. Džbán byl 53 cm vysoký s cínovým víkem a stálo na něm neumělým písmem napsáno: Ssimon Nemazal z Berouna - 1577. To byl první a rozhodující krok ke studiu a poznání berounské keramiky. Objevilo se, že v pražských muzeích se nachází spousta keramiky, která použitou hlínou, osobitým dekorem a jeho rukopisem směřuje do dílen berounských hrnčířů z období renesance. Tato keramika je zdobená motivy ptáčků, jelínků, žaludů, konvalinek i postav provedených v mistrné zkratce. Technika malování „kukačkou“ totiž nedovoluje detailní kresbu a vyjadřuje se zkratkou. „Kukačka“ je malá konvička, ze které se vylévá husím brčkem bílá engoba (řídká hlína) a tak se kreslí na červený podklad. Konvičkou se musí poklepat, aby engoba vytékala, připomíná to opravdu „ ku ku ku ku..“ Vladimír Izbický na tomto základě pracuje na obnovení tradice výroby berounské keramiky a již také vzniklo několik zdařilých volných replik. V Muzeu Českého krasu v Berouně je v depozitáři uloženo plno neúplných a i několik zachovalých kusů této keramiky. A protože v Berouně probíhají prakticky trvale archeologické výzkumy, nacházejí se nová svědectví o výrobě keramiky v Berouně, jednotlivé kusy, střípky i zbytky keramických pecí. V poslední době se také uskutečňuje rozsáhlý průzkum v oblasti Pražského hradu. I zde se nachází velké množství dobře zachovalé keramiky původem z Berouna. Pro tento druh keramiky se vžil v odborné veřejnosti název „Berounské zboží“. Významný badatel Berounské keramiky PhDr. Mgr. Vítězslav Štajnochr, Ph.D. z Univerzity Karlovy napsal: Evropský význam berounské keramiky je nepochybně pádným argumentem pro zřízení samostatného Muzea berounské keramiky v Berouně; město Beroun by se zajisté mělo pyšnit berounskou keramikou jako historickou perlou, znamením identity, které by specificky presentovalo město i v zahraničí. Tím podpořil, stejně jako řada dalších významných badatelů myšlenku vybudovat v Berouně Muzeum Berounské keramiky. Projekt Muzea keramiky organizátorů hrnčířských trhů Vladimíra Izbického a jeho dcery Jolany má podporu zastupitelů města Berouna, pracovníků Městského úřadu a řadu odborníků ochotných pomoci. Město získalo pro tyto účely dům v Biřické uličce a na projektu se pilně pracuje. Bude to hezký dárek k 750 výročí založení města Berouna?
Hrnčířské trhy 7. a 8. září 2013

Hrnčířské trhy v Berouně se staly společenskou událostí a místem setkání a radosti desítek tisíců lidí nejen z blízkého okolí, ale z celé republiky. Již sedmnáct let jsou významnou součástí oslav Dnů evropského dědictví v Berouně, v naší zemi nemají trhy obdoby a netřeba je představovat. S přibývajícím věhlasem bývá náměstí a přilehlé ulice plně obsazeny. Berounské hrnčířské trhy ale získávají zájem evropských sousedů, o čemž svědčí rostoucí účast zahraničních vystavovatelů. Mezi ty, kterým se v Berouně zalíbilo, a opět přijedou, patří Carme a German Gorriz ze Španělska, Thomas Thuning z Německa, Konrád Boksa a Boleslawická keramika VENA z Polska a celá řada keramiků z Maďarska. Jmenujme alespoň Eriku Sütó, Petera Szilágyiné a Moni Mérei.

Letos poprvé do Berouna přijedou Pep Goméz z Francie, Dorota Urbaniak z Polska, Lucie Hrbková ze Slovenska, Sándor Somogyi z Maďarska a Stanislava Andreeva z Bulharska.
www.hrncirsketrhy.cz

Související informace od silisu:

http://www.artkeramika.cz/clanek-1440-keramicky-casopis.html

Je zveřejněno se souhlasem vydavatele Sillikátového svazu.http://www.silis.cz/cz/uvod/
Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod