Aktuality

12. 4. 2019

Rékyéf.cz opravuje ARTkeramiku

ZA pomoci Rélyéf.cz se snažíme vydolovat, restaurovat a uložit to...

10. 5. 2018

kittec

Od 1.5.2018 jsou nové ceny na pece kittec, nestíháme opravit ceny , tak pro kontrolu nás kontaktujte.

Bůh keramiky
ARTkeramika

HRNCÍRSKÁ TRADICE MESTA BEROUNA A NOVODOBÉ HRNCÍRSKÉ TRHY

VLADIMÍR IZBICKÝ

V roce 1997 vznikla myšlenka porádat v Beroune hrncírské trhy. Mesto Beroun oslovilo berounského výtvarníka Vladimíra Izbického, který v té dobe již mel za sebou bohaté zkušenosti získané úcastí na mnoha hrncírských trzích v zahranicí, zejména pak známých hrncírských trhu v Diessenu v Bavorsku. Ten také již dlouho pripravoval projekt Hrncírských trhu v Beroune a tohoto úkolu se ujal s plným nasazením.

V historii mesta Berouna se setkáváme se slavným obdobím rozkvetu hrncírského remesla. Archeologické nálezy odhalily, že tady zhruba od 14. století vznikala naprosto unikátní keramika, oznacovaná souhrnným názvem berounské zboží a svým významem presáhla v 16. století hradby tohoto královského mesta.

V zárí roku 1997 se konaly první Hrncírské trhy na Husove námestí. Do Berouna prijelo tehdy na 60 hrncíru z ruzných oblastí republiky. Pres pocátecní neduveru se díky soustavné organizacní práci a propagaci trhy rychle menily v oblíbenou a prestižní akci. Dnes po ctrnácti letech se Berounské hrncírské trhy staly významnou akcí celorepublikového významu, na kterou se hlásí nejlepší hrncíri z celé republiky, ale i ze zahranicí. Po vstupu naší republiky do EU se o trhy zacínají zajímat i mistri hrncírského remesla ze sprátelených státu. K hrncírum ze Slovenska pribyli hrncíri z Belgie, Francie, Nemecka, Rakouska, Polska a až z daleké Litvy. Úcast hostu ze zahranicí je predevším projevem zájmu o ceskou keramiku a o dení v nové clenské zemi EU. Vážíme si hostu a veríme, že i pro ne bude návšteva Cech prínosem a v budoucnu se budou rádi vracet.

Na ctrnácté hrncírské trhy se do Berouna sjelo na 300 hrncíru a keramiku, kterí zde predstavili bohatou nabídku ruzných stylu, technik a tvaru. Na trzích se již objevují i umelci, jejichž práce bychom našli spíše ve výstavních galeriích. Trhy byly každorocne tematicky zamereny – napríklad: keramika a pivo, keramika a víno, keramika a caj, kerami- ka a kvetiny. Nakonec se ustálilo téma „Zahradní keramika“, protože trávník uprostred námestí prímo vybízí k vystavení soutežních prací. Hlavní sponzor trhu firma Hotel Na ostrove Beroun vyhlašuje každorocne soutež keramiku na toto téma. Víteze souteže vybírá odborná porota složená z profesoru umeleckých keramických škol, šéfredaktoru odborných casopisu i zástupcu mesta. Mesto také každorocne udeluje ocenení „Zlatá brána“, které se udeluje trem vybraným hrncírum za mimorádnou umeleckou, remeslnou a tvurcí úroven díla a za celkové pojetí stánku. Všechno z výše popsaného mely možnost letos, a v mírných obmenách i v minulých létech, shlédnout a obdivovat tisíce zvedavcu. Mnozí nevydrželi a kousek vystavovaného „krásna“ si odnášeli domu. A byli to treba i keramici, kterí se treba chteli jen pozdravit s práteli a poznat jejich soucasnou práci.

Hrncírské trhy v Beroune se tak staly spolecenskou událostí a místem setkání a radosti desítek tisícu lidí nejen z blízkého okolí, ale z celé republiky.

Tyto materiály vznikly za přispění a spolupráce se silisem. http://www.silis.cz
Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod