Aktuality

12. 4. 2019

Rékyéf.cz opravuje ARTkeramiku

ZA pomoci Rélyéf.cz se snažíme vydolovat, restaurovat a uložit to...

10. 5. 2018

kittec

Od 1.5.2018 jsou nové ceny na pece kittec, nestíháme opravit ceny , tak pro kontrolu nás kontaktujte.

Bůh keramiky
ARTkeramika

Hrnčířská dílna se dá provozovat i v garsonce

Dílna v obýváku ???

Poslední dobou se neustále opakují dotazy, zdali je možné dělat keramiku v bytě. Pokusím se tedy pár řádky nastínit, jak je možno takový sen realizovat.

Hrnčířský kruh se mimořádně dobře obsluhuje. Na praktickém stolku je vše v dosahu. Jednoduché je také ho přenášet. Pokud chcete točit místo v atelieru doma, můžete. Svou prací nebudete nikoho nijak vyrušovat. Na hlučnost odpovídající zapnutému tiššímu počítači opravdu nebude nikdo nic namítat.

   

Jelikož se keramika ve značné míře stává spíše hobby záležitostí, přizpůsobují se těmto trendům i výrobci zařízení. Taková dílnička do garsonky má svá jistá omezení i požadavky. 

Mezi ty technické patří dostatečná energie. Jelikož většina bytových jednotek nedisponuje třífázovým proudem, je potřeba, aby všechna zařízení byla konstruována na 230V. Přitom aby dosahovala dostatečného výkonu.

Toho je potřeba hlavně na dosažení vysokých teplot výpalu keramických pecí. Většinou se nedoporučuje pec větší než 80 litrů. Nejprodávanější bytové modely jsou 60l. U těch se bezproblémově dosahuje teplot přes 1250°C i při běžném opotřebení topných spirál.

Svou nemalou roli hraje i izolace. Kor v místnostech, které jsou obývané, je velmi nežádoucí každý °C navíc , který nad nezbytně nutnou hranici přehřívá prostředí bytu.

U vypalovacích pecí je ještě jeden důležitý aspekt, který je dobré při výběru vhodného zařízení vyhledat. Tím je hlučnost. Dnešní špičkové modely považují za samozřejmost, že jsou ovládány pomocí relátek. Nejen, že na rozdíl od stykačů, jsou tiché, až neslyšitelné, ale mají i mnohem delší životnost i bezporuchovost. 

Stejně tak jsou na tom i hrnčířské kruhy. U dnešních modelů, které nabízí třebas společnost Shimpo, se dá mluvit až o bezhlučnosti. Mě osobně se běžně stává, že kruh nevypnu. Prostě ho neslyším, myslím na nějakou jinou činnost a až další den pak zjistím, že kruh není vypnutej.

Tuto úžasnou vlastnost oceníte hlavně při poslechu hudby, která nemusí přehlučet zvuk motoru a tak si můžete pěkně vychutnat i ty nejdrobnější zvukové nuance. Můžete tak pracovat v klidném a harmonickém prostředí nabytém příjemnou energií a po práci nebudete ubyti hlukem.

Navíc tím jistě potěšíte nerudné sousedy, kteří nemusí mít ani tucha, že doma něco tvoříte. Můžete je dokonce požádat o příspěvek na uklidňující zařízení, které je nebude rušit. Ovšem nejspíš nepochodíte :-)

Velkou výhodou je i rozebíratelnost. Nohy se dají odšroubovat a pak zařízení snadněji uschovat. Příjemná je i hmotnost, která dovoluje zařízení snadno přemisťovat. Přesto jsou kruhy dostatečně stabilní.

K tomuto základu přidáte pár nástrojů, materiálů a můžete začít tvořit.  

Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod