Hlavni formy / Hlavni forma na ouško - dvoudilná

=

Hlavni formy=

Hlavni forma na ouško - dvoudilná

Pro odliti hlavni formy potřebujeme tzv. pomocnou polovinu, kterou lze ziskat dvěma způsoby. Naizolovaný model ouška podložime ve třech mistech hrudkami z plastické hmoty a ustavime ho podle podélné osy do vodorovné polohy. Ouško ohradime a zalijeme sádrou do výše osy (obr. 116)
. Po ztvrdnuti sádry ohrádku rozebereme, model opatrně vyjmeme a pomocnou polovinu sbrousime na karborundové desce tak, aby model ouška zapadl přesně do poloviny. Tento způsob neni přiliš vhodný pro malé modely. Jednak se podliti sádrou obtižně sleduje a při následném uvolňováni model snadno zlomime. Ze sádrové destičky vyřizneme tvar budouci formy na ouško. Na takto připravenou destičku umistime model ouška a obkreslime ho. Kovovou špachtli vyhloubime do destičky prohlubeň, do které zapustime ouško tak, aby podélná osa ouška licovala s horni plochou této pomocné poloviny. Model v destičce pečlivě utěsnime plastickou hlinou (obr. 117)
. Na našelakovanou pomocnou polovinu, vyrobenou podle jednoho z popsaných postupů, nalepime modely zámků (obr. 118)
. Vše naizolujeme, ohradime a zalijeme sádrou. Po jejim ztvrdnuti odstranime pomocnou polovinu hlavni formy s modely zámků a odlijeme druhou polovinu. Hotovou formu rozebereme a vyjmeme model. Na obě poloviny rozkreslime tvar nalévacich otvorů, které pak špičatým nožem vyřizneme (obr. 118). Vyschlou hlavni formu vyzkoušime odlitim keramických oušek a po očištěni ji natřeme šelakem (obr. 118 a)
.
V případě zájmu o více informací z tohoto oboru si můžete zakoupit knihu: Modelářství.... od autora, nebo se jen dotazovat na adrese: spis.jiri@volny.cz nebo na tel. :723 391 452

Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod