Hlavni forma na vičko

Máme-li k dispozici hotový model vička, postupujeme timto způsobem: všechny části modelu naizolujeme a přilepime model nalévaciho otvoru, na kterém vičko na rovné hlavě kruhu vycentrujeme a malými hrudkami hmoty přilepime. Kolem modelu postavime ohrádku a podlijeme pomocný kroužek (obr. 163)
. Polovinu vyčnivajici části vička založime hlinou nebo k dělici čáře na modelu přiložime destičku s vyřiznutým tvarem vička a odřiznutými dvěma vnějšimi rohy. Připadné mezery mezi destičkou a modelem zaplnime hlinou. Na této destičce mohou být zároveň přilepeny modely zámků, tim se vyhneme jejich pozdějšimu vyřezáváni. Chybějici rohy destičky doplnime plastickou hmotou, aby sádra nevytekla za destičku. Kolem pomocného kroužku postavime ohrádku a nalijeme sádru. Když sádra zatuhne, opatrně odstranime ohrádku a hliněné rohy. Měkkou sádru stočime za velmi pomalých otáček (jinak model s formou vlivem excentričnosti odleti z hlavy kruhu) podle tvaru sádrové destičky. Po vyhřáti opatrně sádrovou destičku i s modely zámků odstranime, ziskáme tak prvni polovinu hlavni formy. V připadě, že jsme zakládali model do hliny, sejmeme polovinu formy z modelu a dělici plochu opatrně sbrousime na brusné desce. Dbáme na to, abychom formu nepřebrousili přes polovinu. Do takto upravené plochy nožem vyřežeme zámky a hotovou polovinu přisadime zpět na model. Po naizolováni prvni poloviny formy a modelu opět nastavime hmotou utočené rohy formy, vše ohradime a zalijeme druhou polovinu sádrou. Celou formu na kruhu obrátime, stáhneme motouzem, vycentrujeme, pevně přilepime hlinou a sejmeme pomocný kroužek. Kolem okraje formy vytočime kruhový zámek, přeizolujeme, upevnime model nalévaciho otvoru a po ohrazeni zalijeme sádrou, čimž ziskáme vrchni dil hlavni formy (obr. 164)
. Pro lepši orientaci a přesnějši usazováni můžeme před odlitim této posledni části do vytočeného zámku vyřiznout v jednom mistě ještě jeden kolmý zářez (zámek). Bude-li tato hlavni forma použita pro odléváni rozmnožovaciho zařizeni, je třeba přilit dvě protilehlé bočni plochy: formu rozebereme, jednu polovinu položime na rovnou podložku a rozkreslime na ni tvar bočni plochy. Ohraničené misto naškrábáme, natřeme šelakem nebo důkladně provlhčime vodou, ohradime válečkem hliny a zalijeme sádrou. Po zatuhnuti hlinu odstranime a plochu opracujeme (obr. 165)
. Totéž provedeme u druhé poloviny. Vrchni kruhová část hlavni formy tuto úpravu nevyžaduje, někdy se však provádi z důvodů vzhledových. Jiné řešeni hlavni formy na vičko je na obr. 166.
Tento způsob předpokládá vytočeni pomocné destičky na model vička (podobně jako u modelu konvice). Výhoda tkvi v tom, že spárou formy může při naléváni lici hmoty unikat z nožky vička vzduch. Tim se zamezi vzniku vzduchových bublin v tomto mistě, což předchozi řešeni nezaručuje. Oba způsoby zhotoveni hlavni formy na vičko jsou vázány na použiti modelářského kruhu. Je však samozřejmě možné hlavni formu vyrobit i bez kruhu, tedy stejně jako při výrobě formy např. na konvici. Tento postup je však pracnějši vzhledem k nutnosti ručniho vytvarováni hlavni formy.
V případě zájmu o více informací z tohoto oboru si můžete zakoupit knihu: Modelářství.... od autora, nebo se jen dotazovat na adrese: spis.jiri@volny.cz nebo na tel. :723 391 452
Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod