Hlavni forma na ouško - kulatá

Hlavni forma na ouško - kulatá

V jedné formě je umistěno 10 až 12 oušek při zachováni přijatelných rozměrů i hmotnosti formy. Kulatá forma je zobrazena na obr. 130.
Pro velké nároky na přesnost provedeni patři mezi nejnáročnějši modelářské práce. Existuje několik způsobů jeji výroby, většinou však postupujeme takto: podle počtu oušek rozdělime narýsovanou kruhovou plochu (budouci kulatou formu) na výseče (např. na obr. 130 jedno ouško tvoři 1/12 kruhové plochy). Pomoci kružitka a trojúhelniku tuto část přeneseme na sádrovou destičku a výseč přesně vyřežeme. Od oušek k okraji segmentu ponecháme plochu asi 2 až 2,5 cm. Na vyřezanou výseč obkreslime tvar ouška a kovovou špachtli vyryjeme zahloubeni, do kterého ouško do poloviny založime. Po naizolováni a ohrazeni odlijeme polovinu pomocné formy. Po vyhřáti sádry odstranime pomocnou polovinu, do prvni poloviny vyhloubime půlkulaté zámky. Odlijeme druhou polovinu, do které po vyjmuti modelu ouška vyřežeme nalévaci otvory (obr. 131).
Po vyschnuti, našelakováni a naizolováni z formy postupně odlijeme 12 kusů sirografitových oušek. K oběma polovinám pomocné formy přilijeme pomocný sádrový kroužek (obr. 132)
, který budeme použivat misto ohrádky. Sesadime vždy polovinu pomocné formy s kroužkem, na něj nasadime kroužek druhé poloviny formy. Dovnitř umistime sirografitové ouško, naizolujeme a nalijeme sádru. Když odlijeme 6 kusů segmentů (pravých), vyměnime v sestavě polovinu pomocné formy a odlijeme dalšich 6 segmentů (levých). Sirografitové modely oušek přitom zůstávaji v odlitých částech. Tyto části sestavime do kruhu a tužkou očislujeme. Opatrně vyjmeme sirografitové modely a odložime je v pořadi, abychom je později mohli vložit zpět na jejich mista . Segmenty vložime do nádoby s vodou a necháme je dokonale provlhnout. Složime je do kruhu na rovnou plochu sádrařského kruhu rubovými plochami nahoru. Po vycentrováni a ohrazeni přelijeme asi 2 cm vysokou vyrovnávaci vrstvu, jejiž horni plochu přesně stočime do roviny. Po vyhřáti takto vzniklou pomocnou polovinu hlavni formy na kruhu otočime, vycentrujeme a připevnime hliněným válečkem. Formu našelakujeme, přilepime na okraje modely zámků (nebo vložime hotové zámky z plastické hmoty, které jsou pro tento typ formy zvlášť vhodné) a vložime na určená mista sirografitové modely oušek. Naizolujeme, ohradime a odlijeme prvni polovinu hlavni formy. Po vyhřáti odstranime pomocnou polovinu, prvni polovinu se sirografitovými oušky upevnime centricky na hlavě kruhu a ostrou tužkou rozkreslime lici kanálky. Po impregnaci a ohrazeni odlijeme i druhou polovinu hlavni formy, do které vytočime ještě za měkka centrálni nalévaci otvor. Když sádra vyhřeje, formu rozebereme, vyjmeme modely oušek, ve spodnim dilu formy vytočime kruhovitou prohlubeň o průměru liciho otvoru a půlkulatým dlátkem vyryjeme lici kanálky. Po vysušeni odlijeme z lici hmoty zkušebni ouška, provedeme připadné úpravy a formu natřeme šelakem (obr. 133).
V případě zájmu o více informací z tohoto oboru si můžete zakoupit knihu: Modelářství.... od autora, nebo se jen dotazovat na adrese: spis.jiri@volny.cz nebo na tel. :723 391 452

Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod