Aktuality

12. 4. 2019

Rékyéf.cz opravuje ARTkeramiku

ZA pomoci Rélyéf.cz se snažíme vydolovat, restaurovat a uložit to...

10. 5. 2018

kittec

Od 1.5.2018 jsou nové ceny na pece kittec, nestíháme opravit ceny , tak pro kontrolu nás kontaktujte.

Bůh keramiky
ARTkeramika

Hlavni forma na ouško - bloková

Hlavni forma na ouško - bloková

S ohledem na velikost budouci formy obsahuje bloková forma většinou dvě dvojice oušek. Jsou-li ouška velmi malá, lze jich do jedné formy umistit i vice vzhledem ke snadné manipulaci s formou ve výrobě. Umistěni oušek ve formě
může být různé (obr. 125 a, b, c, 126, 127).
Při práci na tomto typu formy zhotovime hlavni formu na jedno ouško, ze které po jejim dokonalém vysušeni, natřeni šelakem a naizolováni odlijeme potřebný počet sirografitových modelů oušek. Dále je nejlépe pokračovat jako u zhotovováni hlavni formy pomoci sádrové destičky. Na destičku ve tvaru formy obkreslime obrysy oušek, vyryjeme prohlubně a zapustime do nich sirografitová ouška tak, aby polovina vyčnivala nad plochu destičky. Na patřičná mista přilepime sádrové modely zámků, vše naizolujeme, ohradime a zalijeme sádrou. Po vytvrdnuti sádry odstranime pomocnou polovinu a modely zámků, vyjmeme sirografitové odlitky a plochu formy podle potřeby přebrousime na mokré mramorové desce. Do omyté prvni poloviny vložime zpět sirografitové odlitky, rozměřime a tvrdou tužkou narýsujeme obrysy nalévacich otvorů a kanálků. Obtisknou se na druhou polovinu hlavni formy a zajisti tak souosost těchto detailů na obou polovinách. Po naizolováni, ohrazeni a odliti druhé poloviny hotovou formu rozebereme, vyjmeme sirografitové modely, provedeme potřebné opravy, vyřežeme nalévaci otvory a kanálky a suchou vyzkoušenou formu natřeme šelakem. Lze postupovat i jiným způsobem. Na sádrový model ouška zhotovime pomocnou hlavni formu. Dbáme na to, aby obě poloviny formy byly stejně vysoké a měly všechny úhly pravé. Do naizolované formy natřené šelakem odlijeme 6 kusů sirografitových oušek. Obě poloviny pomocné formy rozevřeme a sesadime stěnami s nalévacimi otvory k sobě (obr. 128)
. Odřizneme pomocné půlkulaté zámky a do obou polovin vložime po jednom sirografitovém modelu ouška. Po naizolováni a ohrazeni nalijeme sádru. Když odlitek vyhřeje, sejmeme ho, do pomocných polovin vložime dalši dvojici oušek a celý postup dvakrát zopakujeme. Ze všech tři odlitků vyjmeme sirografitová ouška a uložime je tak, abychom je později mohli vložit opět na jejich mista. Sádrové odlitky necháme řádně provlhnout v nádobě s vodou a sestavime je k sobě rubovými stranami nahoru. Po ohrazeni je přelijeme vyrovnávaci vrstvou sádry (obr. 129)
. Když sádra ztuhne, obrátime celý komplet, vložime do něj všech šest sirografitových oušek a nalepime modely zámků. Vše přeizolujeme, ohradime a nalijeme prvni polovinu hlavni formy. Po odstraněni pomocné poloviny rozkreslime ostrou tužkou lici kanálky, naizolujeme, ohradime a odlijeme i druhou polovinu hlavni formy. Z hotové formy vyjmeme sirografitové modely, vyryjeme lici kanálky a po vyzkoušeni formu natřeme šelakem.
V případě zájmu o více informací z tohoto oboru si můžete zakoupit knihu: Modelářství.... od autora, nebo se jen dotazovat na adrese: spis.jiri@volny.cz nebo na tel. :723 391 452

Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod