HAAS & CZJZEK
Jana Zizlerová
(30. 1. 2011)

Rád bych vzpomenul též na letošní výrocí z historie prímo slavkovské, i když v uvedené souvislosti zdaleka ne tak významné. Zcela jiste na prvním míste se patrí uvést rok 1885, od kterého uplynulo 125 let. Tehdy totiž Georg Karl Augustin Haas porídil pro svou paní Olgu Ludmilu zámek Mostov u Chebu a došlo poprvé v historii k propojení slavkovské továrny a mostovského zámku.
Historie se pak opakovala v roce 1997, kdy úspešne privatizovaná porcelánka s obnoveným tradicním jménem zacala investovat do podnikatelského zámeru zámecký hotel Mostov.Ješte pamatujeme, jak jsme pred dvema lety našim aktivitám vtiskli motto „200 let se jménem Haas“. Letos si mužeme priblížit obe osobní výrocí tohoto velkého muže Wenzela Haase, prvního z dynastie vládnoucí ve Slavkove témer pul druhého století, a sice 240 let jeho narození (1770) a 180 let úmrtí. Méne známá je, že v roce 1835, byla ve Slavkove zahájena výroba porcelánové plastiky. Konecne v létech s nulou na konci se konaly svetové výstavy, na nichž slavná znacka Haas & Czjzek získávala zlaté medaile, konkrétne v roce 1880 v Melbourne a v roce 1900 v Paríži.

Pomalu se rozbíhá projekt ceské Cesty porcelánu, pro který jsme se inspirovali na podzim minulého roku u našich bavorských kolegu na workshopu v Selbu. Následoval v lednu 2010 podobný workshop v Mostove a zde devet partneru podepsalo spolecné memorandum. Cesta tedy vede z Mostova pres Sokolov, Horní Slavkov, Loket, Novou Roli, Karlovy Vary, Ostrov a Klášterec nad Ohrí až do Dubí. V soucasné dobe byla vytisknuta již druhá rada prospektu informujících o tomto novém produktu cestovního ruchu, a to v ceské a nemecké verzi.
Hlavní expozice letošní již tretí Letní porcelánové plastiky Mostov byla soustredena do vstupní haly ve mlýne. Zde také bylo venováno cestné místo vzpomínce na Alenu Burešovou, která zazárila na druhém rocníku a letos již bohužel není mezi námi. Dva autori zaujali pozice v exteriéru zámeckého parku.Na vzniku nekterých exponátu se podílela prímo porcelánka Haas & Czjzek. Úcast celkem 14 výtvarníku všech generací se vyznacuje obmenou jmen autoru ve srovnání s predchozími rocníky. Nekterí letos skromne zustali v pozadí s tím, že nemají nic nového, ale urcite se budou chystat na rok príští. To je velkým príslibem do budoucna, pro nás však také neméne zavazující další rocník usporádat. V dnešní konstelaci vubec není jisté, co bude za rok, takže si mužeme ríkat, že i kdyby jen tri rocníky, stálo to za to. Shodujeme se, že letošní prehlídka prinesla díla vysoké estetické úrovne.
Pro letošní pozvánku a plakát vytvorili základ ve fotografii opet Jana a Otto Bébarovi, pricemž tu mužeme videt lampicku, pro kterou autorka Jana Bébarová nalezla parafrázi v názvu filmu „Zapomenuté svetlo“. Tohle svetélko ovšem nedá zapomenout na krajky našich babicek. Úvodní slova pri vernisáži pronesly Eva Valjentová, radní pro kulturu, památkovou péci, lázenství a cestovní ruch Karlovarského kraje a Olga Badalíková z Univerzity Palackého v Olomouci. Na Mostove se opet setkávají školy ceské a moravské a mám stále neklamný pocit, že v tom je originální prínos naší akce.Rádi publikujeme, že letos se LPP Mostov teší podpore Karlovarského kraje a je zarazena do oficiálního kalendáre kulturních akcí. Dále akci podporily firmy Hexion Sokolov a Haas & Czjzek – První porcelánová manufaktura v Cechách.
Veškeré informace tohoto článku poskytl silis formou svého keramického zpravodaje. http://www.silis.cz Napsal:ZDENÉK UHLÍRTweet

E-shop
Váš košík je prázdný