Glazování s ARTkeramikou II díl. -křivky výpalu a spotřeba

Jelikož jsme se v debatě dostali ke křivkám výpalu a jejich specifikům, pokusím se pokračovat v rovině, jakou předáváme informace společně s prodejem pecí. Společně s Artik studiem nabízíme i určitý ucelený sortiment glazur a hlín. To vede k tomu, že společně s pecí doporučujeme určitý typ zvolené vypalovací křivky. A na ni vyzkoušených kombinací materiálů.

http://www.artkeramika.cz/index.php?node=16

Tyto informace ovšem neznamenají, že se jedná o jediné možné řešení a ani to, že výsledky budou totožné. Prostě vzhledem k servisu a seznámení se s vybavením, poskytujeme jen rozjezdové nasměrování. Jak už tu bylo mnohokrát zmíněno, vlastnictví vybavení, ale ani pár úspěšných výpalů ještě nedělá z člověka ostříleného řemeslníka. Keramika je nekonečný proces. Ti úspěšní jsou jen na té cestě krapet dál a jejich tvorba mnohem hodnotnější. Ale nehledejte v tom pravidlo. Vždy je to o jednotlivci a jeho přirozenosti.

Ale zpět v vypalovací křivce.

Doporučujeme:

Toto doporučení je konzultováno s výrobci hlín, glazur i pecí. http://www.artkeramika.cz/index.php?node=17 Mnoho let odzkoušeno spoustou zákazníků nejen tu na ARTkeramice, ale hlavně u našeho partnera, firmy ARTIK studio. Některými keramiky zavrhováno a jinými lidmi ceněno. Pro někoho je prostě hlavní, že přesně podle návodu, dosáhne něčeho a více od keramiky neočekává. Bohužel je to určitá forma zjednodušení. Takže v podání takového přístupu může pak vypadat keramika snadně a jednoduše. Ovšem toto je jen malinkaté nahlédnutí do tajů řemesla a takto vytvořené věci se svou technologickou kvalitou ani nepřibližují kvalitní keramice. Hlavně co se týká užitku. Je to keramika převážně dekorační. Zboží u kterého je prioritou barevnost a veselost. Takovou jednodušší líbivost ocení především děti a tak se přirozeně u nich navodí zájem o keramickou činnost. I výrobci hmot se přizpůsobují trhu a tak v nižších teplotách je k mání spousta materiálů.

Bohužel na to hřeší spousty nevědomých, neznalých a snad i flegmatických tvůrců. Používají často kvalitní materiály, jež deklarují, ale špatnou technologií je devalvují. Velmi často se setkáváme s nedopáleným zbožím. To bohužel může vést i k zdravotní závadnosti. Proto je dobré se zajímat o složení a určení materiálů.

Bohužel u nás v Čechách je stále poskytování informací tak trochu tabu. Bohužel i já, jako prodejce ucelených řad glazur, nejsem schopen ony informace poskytnout, neboť je neznám. Glazury jsou od spousty výrobců a některé se vyrábí čistě jen pro nás, ovšem jsou to glazury a recepty, které si výrobce tají. Osobně preferuji vlastní sestavování glazur, ale to už je další disciplína.

Takže doporučujeme glazury řady PK a PD a použití hmot Witgert, nejčastěji č.2.

Křivka byla testována a vzorky glazur zrovna tak za použití regulátoru bentrup 130 a pece Nabertherm.

Ovšem v oněch pecích a křivkách jsou rozdíly. Výrobce sice udává nějaká data. Ovšem vsázka může ony hodnoty úplně změnit. Při špatném založení může být i v poklopové peci docela velký rozdíl teplot. Třebas v 250l poklopovce jsem naměříl rozdíl až 40°C dle žároměrek. Ale i dle barvy a dopálenosti střepu, včetně jeho nasákavosti. Rozdíl až 3%. A to je ve slinutí už docela dost. Neřku li, jak se tím může ovlivnit zámrznost , nasákavost a jiné vlastnosti.

Proto je i při výběru pece potřeba zvažovat na co se bude převážně používat. Jaké dosažení kvality je žádoucí? Tak třebas u větších poklopů i kterých chceme dosahovat teploty kolem 1250°C se rozhodně vyplatí aspoň vytápěné dno. Samozřejmě, že se dá volit alternativa. Pomocí založení se dá docílit dobrého, nebo alespoň dostatečného rozložení tepla. Stejně tak výdrž hodně spraví. Ale to už se dostáváme mimo ony předdefinované křivky. Prostě pro určitý výsledek je třeba hledat určitou cestu. A o tom ta keramika z velké části je. O hledání. Pokud docílíme dobrého proudění a pec neucpeme, je dobrá šance na dobrý výsledek. Někdy je řešením pozvolný, pomalý výpal a dlouhé výdrže. Staří hrnčíři tvrdí a přepočítávají dobu výdrže na výšku teplot. Jako že pokud pálíte třebas na 1150°C bez výdrže, tak je to 1150°C. Alwe pokud necháte výdrž 60 min, tak je to za každou minutu stupínek nahoru. Nelze říci, že s hodinovou výdrží jste vypálili na 1210°C, ale rozhodně ten střep dosahuje jiných vlastností.

Každý takový postup ovšem ovlivňuje nejen výsledek, ale i spotřebu. A tak je potřeba uvažovat jak při pořízení samotného stroje, ale stejně tak i zvolené technologie výroby. No a kolik že taková pec sežere? Ani na to se nedá jednoznačně odpovědět. Záleží jak ji naložíme, na kolik pálíme, ale i jak je opotřebovaná. I výkyvy napětí v síti totiž mohou malinko ovlivnit výpal. No a pokud se oslabí jedna fáze, nemusí pec dopálit. Pomyslný chleba se dosti často láme až na horních teplotách. Takže i přesto, že pec jede na max, nemusí na konečných teplotách dosahovat takové rychlosti výpalu, jak je deklarováno v manuálu. Toho povětšinou dosáhnete v pohodě s prázdnou pecí a novýma spirálama, ale to vás nejspíš neuspokojí.

Jen tak pro orientaci starší poklopová pec rohde 130 S založená : /stojka/ plát /a 4 patra v podstatě stejných hrníčků, tedy vcelku průměrně? Regulátor TC40. A pálena : nárůst 250 /teplota 1150°C/ výdrž 30 minut . Spotřeba: 76,8kw.

http://www.artkeramika.cz/index.php?node=9

Ale přeze všechnu tu energii je to úplná sranda oproti nashromáždění a nasušení dřeva a pak třebas 20 hodin přikládání. Tak ať Vám to dobře peče.

Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod