Glazování s ARTkeramikou I díl. -křivky výpalu

Informace...jak nato? Spousta lidí, převážně zákazníků našeho eshopu mi neustále posílá dotazy co , jak a proč? Mnohem snazší, ale i účinně účelnější by bylo se ptát přímo na webu. Jednak já osobně disponuji jen velmi omezenými znalostmi získanými za cca 20let v keramice, převážně formou samostudia. U lektora Pokus -Omyl.

Kdežto na webu může odpovědět i mnoho zkušenějších a na dané téma jistě i povolanějších lidí.

Mezi časté dotazy patří právě ono glazování. Jednoznačná odpověď by přinesla docela nudnou hrůzu a zabyla by tvůrčího ducha. Samozřejmě, že pokud po mě chtějí zákazníci kupující si pec, kruh, hlínu či glazuru nějakou zaručenou informaci, tak řeknu. Ovšem nejsem si jist, že se jedná o velký přínos pro dotyčného. Ty informace jsou v podstatě katalogové a pro všechny stejné i dostupné.

Je to tedy spíše neochota či lennost hledat. Vždyť i na tomto webu je v textech už dostatek informací. Jak receptů, tak i postupů. Avšak pravda, každý další se hodí. Jeden nikdy neví, co jej nakopne a popostrčí.

Takže pokud chcete co nejjednodušeji a nejzaručeněji, tak asi takto:

Použijeme odzkoušenou hlínu na které sedí odzkoušená glazura. Vytvořený střep přežahneme. Naglazujeme přiměřeně hustou glazurou. Vypálíme. Zchladíme, vyndáme a prodáme.

Ano, každá ze zmíněných operací má mnohá specifika. A i přes jejich striktní dodržení existuje spousty dalších vlivů, které mohou napomoci, aby byl výsledek jiný.

Tak tedy konkrétně: Hlína R10 Pávek

přežah:

nárůst cca 250°C/hod do cca 600°C potom na max do 950°C a 10 min výdrž

Glazování:

Naředit tak, aby při namočení prstu do suspenze zůstala glazura na špičce prstu, přičemž z nehtu stekla. To lze měřit i hustoměrem, ale pro vysvětlení je lepší třebas absolvovat nějaký kurz, workshop atp. Na hlíně R10 sedí Pw 141

Výpal:

Naglazovaný střep namočením, kterému setřeme dno. Nárůst cca 330°C/hod pálíme na 1150°C a výdrž 30 min

Přirozeně chladíme.

No výrobek bude použitelný a stejný jako u mnohých, co nehledají svou cestu. Bude se snadno opakovat se stejným výsledkem i díky výpalu v el. peci. Na tu glazuru se dá za syrova i malovat a dekorovat barvítky.

Pokud ovšem chcete víc, musíte už více hledat a výsledek bude dobrý nejspíše až po více pokusech a ladění. Ovšem hodnota bude jistě vyšší. Dokonce i kvalita, neboť nižší pálení má nižší technologickou i technickou kvalitu. Ale to už je otázkou vašeho přístupu. Někdo tuto hlínu podpaluje. Třebas na 1040°C. Sice to možná nedělá defekty, ale může to být až zdravotně závadné.

Ale na dekoraci je to jedno. Navíc na nízké teploty se dá koupit mnohem více rozličných glazur. V neposlední řadě je veselejší i pohled na spotřebovanou energii při výpalu.

Avšak já osobně se k tomuto řešení rozhodně nechci vracet. Takže příště vyberu raději něco na pořádnou teplotu. TM
Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod