Glazování keramiky bez znalostí.

Ve společnosti docela panuje názor, že tvořit keramiku je snadné. Vždyť takový zájmový kroužek je skoro v každém školním zařízení a ještě i spousty dalších privátních.

Stačí základní vybavení a výrobky se sypou z pece stejně jako rohlíky u pekaře. Dovolil bych si ale poznamenat, že ani upéct dobrý rohlík, nelze bez základních znalostí. Neznám ingredience a ani vychytávky jak správně upéct housku, ale už jsem upekl pár hrnků a tak bych zde chtěl nastínit pár postřehů z pálení glazur.

Na našem webu jsme se již zmiňovali o sestavování glazur, o jejich složení, recepturách, pálení raku, v redukci či sagaru. Teď bych chtěl oslovit spíše začínající keramiky a ty, co nemají ambice pronikat do hlubokých tajů hrnčířských receptur. S našimi spolupracovníky jsme vybrali a otestovali pár komerčních glazur, které jsme zařadili i do nabídky e-shopu na ARTkeramice. Jedná se především o glazury na nízký výpal. Lze je používat i na komerční produkci a při dodržení správných technologických postupů i na užitkovou keramiku.

No a tady už narážíme na první složitost. Musíme mít atest. To ale v podstatě všichni. Jenže pokud neumíme správně vést výpal a nebo nám dokonce naše vybavení neumožňuje dosáhnout některých specifik, máme problém. Například špatné rozložení teploty v pecním prostoru, může zapříčinit obrovské rozdíly v kvalitě finálního výrobku. I relativně malá, třeba 130litrová pec, může mít při plném a špatném naložení, až 50°C rozdíly. A takový teplotní rozdíl může udělat z testované, až závadnou glazuru. Nebo naopak z nádherně líbivé a esteticky zakomponované glazury, vytvořit zoufalý výpeček. Z toho vyplývá, že nejen koupí glazury, ale i správné pece, se dá výsledek značně ovlivnit. Lze samozřejmě úspěšně pálit i s horším vybavením, ale vyžaduje to jisté zkušenosti, ale i podmínky. Jestli tedy neznáte chování pece za určitých podmínek a nechcete velmi laborovat a zkoušet, pořiďte si kvalitní vybavení. A pokud jste ještě nikdy nepálili, navštivte nějaký dobrý kurz.

Osobně bych doporučil ty z Doupěte. Tam získáte alespoň základní představu a ušetříte na spoustě vyhozeného materiálu a pokaženém zboží.

Dalším specifikem je sladění materiálu.Byla by dosti naivní představa, že každá glazura si sedne s každou hlínou a na každou teplotu. Pokud nechceme glazury sestavovat a slaďovat se střepem a teplotou, musíme volit opačnou cestu. Hledat při jaké teplotě a na kterém materiálu nám naše glazura bude sedět. No a pak pro daný požadavek tuto technologii důsledně dodržovat. Včetně přesné vypalovací křivky, ale i výšky přežahu.

Dříve se takové informace střežily jako oko v hlavě. Nyní se svět změnil a přeje otevřenosti. S příchodem internetu a svobodnějšího pohybu se otevřely i sejfy s mnohými informacemi. Dokonce i s rozšířenou dostupností vybavení se mnohé technologie a receptury pohybují v tzv. Hobby světě a kvalita výtvorů značně roste. (Někdy je totiž i taková hobby tvorba svobodnější, než ta profesionální, která je mnohdy ovlivňována ekonomickým tlakem.) Přispívá tomu i otevřené sdílení a předávání postřehů a zkušeností tu, na webu. Funguje to mnohem rychleji, než při přenosu informací jen pomocí tovaryšstva. V této souvislosti panovala silná obava, že s internetem řemeslo bude velmi strádat, především na kvalitě. Myslím, že tento problém, vyřeší trh. S dostupností možností a lepších podmínek by řemeslo strádat nemělo. Jen cvičení dělá mistry. Takže opět, jako v celé historii lidstva, se jen někteří budou věnovat řemeslu intenzivně a plně, že jejich zboží bude mít tu pravou hodnotu. To ostatní poslouží jen svému bytí. Ať už účelu zábavy, terapie či výuky.

Tím se vracím k začátku tohoto povídání. Účelem těchto řádek bylo připomenutí nabídky glazur. Především, že tyto glazury jsou určeny převážně pro zájmovou činnost. Jsou na nižší teploty, čímž není potřeba tak vysokých nákladů na výpal a údržbu zařízení. Také jejich pestrá barevnost a líbivost může nahradit nedokonalost zpracování výrobku, nebo vytvořit dekoraci bez znalosti a náročnosti složitých technik. Glazury, tedy hlavně výrobky, na nichž jsou aplikovány podpoří i zájem o výrobu keramiky v řadách dětských výtvarníků. To ale nevylučuje možnost jejich použití profesionálními výtvarníky. Ani to, že by se nedaly použít pro tvorbu hodnotných věcí. Jen mělo být řečeno, že jsou vhodné pro ty, co chtějí odněkud začít a nechtějí až tak moc studovat a laborovat.

Pro jejich aplikaci není potřeba žádných speciálních technik. Lze jimi stříkat, polévat či do nich máčet. Mnohé z nich lze kombinovat. Ať už míchat mezi sebou, nebo je přes sebe překrývat. Rozhodně pro začátek keramické tvorby, lze takové tvoření doporučit.

Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod