Gaiwan z keramiky

Gaiwan je specifický šálek menšího objemu s pokličkou, který slouží k přípravě a pití čaje.

Název vznikl spojením slov gai - poklička a wan - miska, šálek.

Jedná se o jistý druh sofistikované konzumace, ne pro svébytné ukojení žízně, na takovou záležitost postačí sklenička od hořčice :-) .
Před dynastií Ming se čaj pil z nádoby, ve které se i připravoval.

Taková běžná čajová miska v podstatě velikosti u nás běžně používaného hrnku. ( Chawan ) .

S rozvojem „čajových obřadů“ se druhy čajového nádobí rozšiřují. Dějě se tak, spíše přirozenou formou, prostě užíváním. Dle různých potřeb, se upravují i nádoby. Ostatně stejně tak, jak je tomu i dnes.

Pro potřebu menší nádoby k samotnému užití, se začaly používat menší misky. Zvláště výhodné byly při pití zelených, bílých a tzv. Oolongů. Prostě čajů, které snesou více nálevů. Pro dosažení optimálního užití, se tedy používalo více druhů nádobí.V jiných nádobách se vaří, dalších louhuje, pak servíruje a nakonec užívá,pije.

Ovšem ne každý chce mít stůl pln nádob a tak možná i pro to, vznikl Gaivan, Kung-fu-cha nebo i Zhong.

Gaiwan se skládá z podšálku, misky a pokličky. Poklička umožňuje přípravu nálevu přímo v misce a jeho pití buď přímo z misky (tradičně se poklička používá k zabránění úniku čajových lístků během pití) nebo přelití do misky jiné.

Jinou formou je nalití na podšálek a při optimální teplotě se nápoj z onoho podšálku usrkává a dolévá a usrkává a …. Už samotné tradice pití, ale především přípravy čaje, velmi dbají na nádobí. Nejen na jejich čistotu, složení, ale i teplotu.
Z Gaiwanu se následně vyvinuly Tzv. Slíváčky. Jedná se o takový Chawan s hubičkou a pokličkou. Ty lepší mají i sítko v hubičce, pro důkladnější přecezení čaje. Takové nádobky se užívají tam, kde se připravují časté nálevy k rychlému užití. Pro takové labužnické, přátelské vychutnávání. Pro rychlou spotřebu kvalitního, čerstvého nálevu. K takovému slíváčku se hodí maličké čajové mističky, náprstky. Existuje jich velká spousta tvarů i povrchů..

čajovou keramiku naleznete v galerii dílen i v e-shopu.

Potřeby pro výrobu keramiky můžete pořídit v našem e-shopu: http://www.artkeramika.cz/eshop/
Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod