Aktuality

12. 4. 2019

Rékyéf.cz opravuje ARTkeramiku

ZA pomoci Rélyéf.cz se snažíme vydolovat, restaurovat a uložit to...

10. 5. 2018

kittec

Od 1.5.2018 jsou nové ceny na pece kittec, nestíháme opravit ceny , tak pro kontrolu nás kontaktujte.

Bůh keramiky
ARTkeramika

FIGURKA

Hlavni forma (klinová)

Při výrobě figurálni keramiky nebo porcelánu odléváme hlavni formu zpravidla na sádrový model figurky. Na složitosti modelu závisi i složitost hlavni formy. U jednoduché figurky bez vystupujicich části vystačime s formou dvoudilnou až třidilnou. V připadě tvarově složitějšich výrobků lze teoreticky postupovat dvěma způsoby. Z modelu figurky odřežeme všechny vystupujici části tak, aby na každý dil mohla být vyrobena samostatná jednoduchá forma. Po vyliti všech části z vytvářeci hmoty výrobek slepime dohromady. Tento způsob má však několik nevýhod. Je to předevšim mnoho samostatných forem a v připadě sériové výroby velmi mnoho části rozmnožovaciho zařizeni, velká pracnost a časové ztráty při lepeni odlitých figurek, mnoho lepicich mist na výrobku. Ta přinášeji nebezpeči praskáni, tvarových deformaci, připadně vystouplých spár po výpalu apod.

Z modelu figurky odřizneme nejnutnějši části (popř. se odřezáváni zcela vyhneme) a zhotovime klinovou formu. Tento typ formy patři k velmi náročným modelářským pracim. Záleži na zkušenosti, představivosti a pečlivosti modeláře.

Jelikož se každá forma na figurku řeši individuálně, nelze podat univerzálni návod na řešeni klinů. Princip klinové formy je v tom, že prostor mezi dvěma (popř. vice) vystupujicimi částmi modelu zaplnime sádrou, ze které vyřežeme klin. Přes klin přelijeme sádrový plášť, ve kterém bude klin uložen. Aby šel klin z pláště vyjmout, musi být řešen vůči plášti vždy kónicky. Výhoda klinu spočivá v tom, že ho z odlité figurky lze sejmout v takovém směru, v jakém to přislušný detail umožňuje - např. dolů, do stran, šikmo apod. (obr. 186)
. Konkrétni přiklad je znázorněn na obr 184. Stylizovaná figurka kočky by mohla být zaformována do třidilné formy (dvě poloviny a kapna). Bráni tomu však otevřená tlama, takže spodni čelist je vůči tělu protikónická a model ani hotový výrobek by nebylo možné z formy vyjmout. Proto v tomto mistě zhotovime klin.

Model položime, plochu tváře naizolujeme, ohradime plastickou hlinou a zalijeme sádrou. Po vyhřáti vyřežeme kónický klin. Při dalši práci postupujeme běžným způsobem. Figurku s klinem naizolujeme, podlijeme pomocnou polovinu nebo model založime do hliny. Postupným přelévánim ziskáme dvě poloviny hlavni formy s kapnou. Model i klin vyjmeme z hotové formy a do pláště vyvrtáme otvor ústici v loži klinu. Timto otvorem lze při odléváni výrobku klin z formy snadno uvolnit.

V případě zájmu o více informací z tohoto oboru si můžete zakoupit knihu: Modelářství.... od autora, nebo se jen dotazovat na adrese: spis.jiri@volny.cz nebo na tel. :723 391 452

Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod