Aktuality

12. 4. 2019

Rékyéf.cz opravuje ARTkeramiku

ZA pomoci Rélyéf.cz se snažíme vydolovat, restaurovat a uložit to...

10. 5. 2018

kittec

Od 1.5.2018 jsou nové ceny na pece kittec, nestíháme opravit ceny , tak pro kontrolu nás kontaktujte.

Bůh keramiky
ARTkeramika

Dvouletý interaktivní kurz modelování a keramických technik

Hliněná dílna Újezdec - Poslala > Alice Veitová <

Dvouletý projekt, který bych vám ráda představila vzniká na základě zájmu účastníků Interaktivních hliněných dílen o systematickou a dlouhodobou práci v oblasti ateliérové keramiky. Interaktivní hliněné dílny jsou keramické kurzy pořádané Hliněnou dílnou Újezdec a jejich počátky sahají až do roku 1994. Celý projekt dvouletého kurzu je zaměřen zejména na kreativní modelování a keramickou plastiku.

*
Dříve, než vás blíže seznámím s podrobnostmi projektu, bych ráda uvedla několik slov o Hliněné dílně Újezdec a o filosofii Interaktivních hliněných dílen.
*

Hliněná dílna Újezdec je venkovský ateliér výtvarnice Jany Krejzové a naleznete jej na trati mezi Vysokým Mýtem a Litomyšlí v malé východočeské obci Újezdec. Ateliér se nachází ve starém venkovském statku, je budovou s tradiční východočeskou dispozicí - síň, černá kuchyně, kamenice, pec na chleba, chlévy, dvůr a výměnek. Z budovy výměnku je zbudován vlastní ateliér s příslušenstvím. Chlévy s klenutou klenbou jsou využívány jako galerie a čajovna. V rozlehlé zahradě obklopující stavení stojí čajový altán, sloužící k rozjímání odpočinku.

Interaktivní hliněné dílny jsou keramické kursy akreditované MŠMT, vedené výtvarnicí a keramičkou Janou Krejzovou a zaměřují se na kreativní modelování z volné ruky. Časově náročné tvarování z volné ruky umožňuje procítit materiál, navázat s ním vnitřní vztah a může se tak stát malým zastavením v prostoru a čase. Umožňuje účastníkům nahlédnout do archetypálních souvislostí keramického těla – hlíny a těla člověka. Je to takové malé tajemné spojení mezi člověkem a zemí. Celý proces nám pak ukazuje přírodní rytmus, kterému musíme v práci s keramickým materiálem naslouchat.

Vždyť tvarování misky z „kusu bláta“ je archetypální činností, která provází člověka od prehistorie. Rozpomeňme se na naši dětskou zálibu – „čvachtání se“ v kaluži, kterou jsme už dávno, možná z hygienických, či jiných důvodů, zasunuli pod práh našeho vědomí…

Nyní bych se ráda vrátila k Dvouletému interaktivnímu kurzu modelování a keramických technik, jehož zahájení plánujeme na září 2010. Jak jsem již předeslala projekt vzniká na základě zájmu účastníků předešlých Interaktivních hliněných dílen o systematickou a dlouhodobou práci v oblasti ateliérové keramiky. Je zaměřen na kreativní modelování a keramickou plastiku. Celý projekt bude ukončen samostatnou domácí prací a výstavou

V prvním roce budou účastníci seznamováni s teoretickými i praktickými základy nefigurativního modelování, sádrových forem a tvarování. V druhém roce s technologií dekorování /engoby, barvítka, oxidy, rezerváže, glazůry/ , povrchového zpracování a výpalu.

Po prvním i druhém roce kurzu následuje týdenní letní soustředění. Tato struktura obsahu kurzu je pouze jedním z elementů, který vstupuje do dvouletého interaktivního procesu. Během celého kurzu spolu účastníci stráví více než 340 hodin intenzivní práce. Kdo jste již někdy v ateliéru pracoval s Janou Krejzovou, která je lektorkou celého kurzu, víte, že je to práce opravdu intenzivní… Na jedné straně známe strukturu kurzu, známe hodinovou dotaci, ale na druhé straně nevíme co všechno nás může během našeho dvouletého setkávání potkat, co všechno nás může ovlivnit a utvářet.… .

Alice Veitová, www.atelier-ujezdec.cz

Vše pro tvorbu keramiky můžete pořídit na tomto webu v e-shopu:

http://www.artkeramika.cz/eshop/

Podpoříte tak tento projekt, portál: [www.artkeramika.cz]
Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod