Aktuality

12. 4. 2019

Rékyéf.cz opravuje ARTkeramiku

ZA pomoci Rélyéf.cz se snažíme vydolovat, restaurovat a uložit to...

10. 5. 2018

kittec

Od 1.5.2018 jsou nové ceny na pece kittec, nestíháme opravit ceny , tak pro kontrolu nás kontaktujte.

Bůh keramiky
ARTkeramika

Dřevopaliči celého světa v Broellinu

Někdo to rád ohnivě horké

Na začátku září se v něměckém Broellinu sešli keramici z celé Evropy. Vlastně i ze světa, protože mezi účastniky byly zastupci z Afriky, Asie, Austrálie i Ameriky.

Společným tématem byla keramika vypalovaná ve dřevě, tedy v pecích, v jámě i na hromadě.

Areál zámku Broellin poskytl skvělé zázemí a podpořil přátelský charakter celého setkaní. Našlo se zde místo nejen pro konferenční přednášky ale i pro promítání filmů s keramickou tématikou, sál pro společnou výstavu keramických výrobků, několik nádvoří pro experimentální výpaly keramiky.

U výpalů přímo na místě bych se chtěla dnes na chvíli zastavit.

Proběhla zde totiž také soutěž ve stavbě keramické pece. Zformovaly se tři soutěžní týmy. Každý tým postavil z poskytnutého materiálu a haraburdí ze skládky svoji pec, kterou museli také vypálit. To vše pokud možno dřív, než je začne obcházet hodnotitelská komise. Sice mým favoritem byla jiná pec, než ta, která soutěž vyhrála ale ani sami soutěžící neměli se vzájemnou rivalitou velké problémy, trošku se navzájem špičkovali slovními poznámkami ale hlavně si užívali svoji hru s krocením ohnivého živlu.

Vlastně asi těžko dokážu spočítat kolik výpalů v kolika pecích za ty necelé čtyři dny proběhlo. Dvacet určitě a dost jistě i víc.

Jen experimentálních pecí pro výzkum vlivu topení různými druhy dřev bylo deset. Soutěžní pece byly tři. Raku pecí z odpadkového koše IKEA bylo asi deset a pálilo se v nich stále kolem dokola, po celou dobu. Jeden demo výpal byl také v peci typu Fénix od fy. Rohde. Nepočítaně výpalů proběhlo v experimentální peci postavené dvoučleným americko-německým týmem těsně před konferencí, pracující na principu injektáže dřevěných pilin.

Nejústřednějším pecním objektem byla převozná pec polského keramika Mateusze Grobelny, která stála přímo na prvním nádvoří, mezi jídelnou a budovou s recepcí a malými přednáškovými sály.

Nešla přehlédnout.

Obzvlášť za tmy ne.

S její pomocí se vám pokusím zprostředkovat alespoň drobeček z celkové konferenční mozajky.

Zkuste si představit, že byste u nás sháněli povolení na provozováni takovéto ohnivé show.

(Samozřejmě, že cílem výpalu nebyly ohnivé jazyky, lačné sahající po kyslíku všemi možnými škvírami v peci, to byl jen vedlejší efekt) Mávající usměvavý mladík v závěru videa je přímo majitel pece.
Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod