Drátěnka IV. Díl, aneb rozkvetlý lotos

Drátěnka IV. Díl, aneb rozkvetlý lotos

Fotodokumentace: Petra Čermáková

Po Několika hodinách předsoušení jsme začali topit.

I přes původní plán vysoušet pomalu jsme někteří topili stejně rychleji, než by na trpělivého a ostříleného keramického mazáka bylo záhodno.

Nicméně jednalo se o první pokus a testovací proces.

Přesto se dá konstatovat, že příště mnohem pomaleji by bylo záhodno topiti. Nebo ještě lépe, daný objekt pro společenskou akci a netrpělivé návštěvníky raději předem přežahnout.

To by bylo v podstatě nutností, neb nejspíše by takováto akce zasloužila místa a společnosti většího rozsahu, aby se stala i normální součástí nějaké větší keramické párty.

Věřím, Že takovýto světelně efektní proces by zaujal i spoustu nekeramických příznivců.

( Jen bych tu ještě chtěl případné zájemce o tento či podobný proces upozornit, že nádoba většího objemu se technologicky musí připravit předem. Takže nejlépe počítat s časovou rezervou několika měsíců. A pokud se nepoužije už připravená pec, tak dle rozměrů objektu je opět potřeba počítat s časovými a materiálovými náklady. Ale s důkladnou přípravou se dá vypálit užitný objekt a po nabitých zkušenostech si dovoluji tvrdit, že i v samotné povrchové dekoraci jsou ještě obrovské rezervy.)

Díky dobře sehranému týmu a chuti účastníků se podílet na procesu tvorby jsme měli dobře pokryto přikládání a stoupající teplotu.

Takže v mezičase se podařilo vypálit pár kousků amerického raku s redukcí v organice, ale i několik kusů japonských misek s bazaltem na vysokou teplotu.

Ovšem hřebem večera bylo otevření drátěné „rakety“ na vysoké teplotě.

Rozložení teploty v takovéto konstrukci není moc rovnoměrné. Vycházeli jsme tedy někde ze střední teploty dle pyrometru, který ukázal nad požadovaných 1200°C

Dle kontrolních žároměrek na chladnějším místě, ale přímo na nádobě, bylo překonáno 1150°C, takže jsme si předurčený cíl co se týká teploty splnili a jali se pokročit v procesu k otevření pece.

Pec je sestavena z několika segmentů a pomocí čepů postavena na ocelovém rámu.

Jedinými komponenty navíc, je klapka od komína a od kukru.

Ty jsme museli odstranit prvně.

Pak se musely přestřihnout fixační dráty a už se jelo….

Důmyslné sestavení pomocí stahovátek ve dvou patrech měl Jirka dobře vymyšleno. Měli jsme odzkoušeno za studena a naštěstí se kvalitní příprava dobře zúročila i při rozpálené peci.

Stejně tak velmi dobře zafungovala táhla, která sloužila i jako podpěry pro jednotlivé „listy“ pece.

Rozevření pece tak připomínalo rozvíjející se květ lotosu. Lístek po lístku, až zůstal stát pouze vypalovaný objekt, který byl doslova zářícím plodem našeho snažení.

Diváci nebyli v němém úžasu, nýbrž projevovali hlasité nadšení a průchod emocí.

Celý proces ještě umocňoval pokus o zdařilejší dekoraci.

Všechny síly přírody byly na naší straně. I přes značné množství drobných chybiček jsme nebyli ztrestáni, ale odměněni minimálně za odvahu a nasazení.

Po zchladnutí a utišení emocí jsme pec opět uzavřeli.

Lotos se opět zavil.

Jelikož jsme byli plni emocí a nadšení, tak jsme rozprouděnou zábavu ještě chvíli žhnuli kolem raku pece.

https://photos.google.com/share/AF1QipMYFHBVtAsfQjCPUQNGUa-9Az8iX5l7jahr6xPYOO2-lvtCQWPsF0Bc378rlotQCw?key=T1RoUmFGMU9saEdRenBOcFdaSVZIS2tIMll1NEpR

Akci jsme završili až druhého dne ráno.

Jednak až druhého dne je vše v takové teplotě, že lze vše bezpečně rozebrat a uklidit.

A také až při denním světle se vše jasně ukáže.

****************************************************************************************************************************

( Skládali jsme dlouho a bylo nás dost )

No a protože keramici tělem i duší nejsou z úplně normální hmoty, tak abychom se jen tak rychle nerozprchli a mohli se ještě chvíli dělit o zážitky, zajeli jsme do nedalekých Přibyslavic na návštěvu.

Jak jinak, podívat se na pec.

Pec postavil jeden z leaderů ops. Doupě, Petr Toms. A protože byl mezi námi, měli jsme exkurzi představenou hned z první ruky.

Skvělá pec i nová majitelka. Brzy zajisté nejen o OPS, ale i o peci uslyšíme.

PS. Na takovou návštěvu jedině se skupinou šílených keramiků, jinak se uskládáte… :-)

*************************************************************************************************************************************

A pro ty co by přeci jen rádi nasáli alespoň trošku energie z výpalu přikládám pár sestřižených hýbajících se obrázků......

Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Renata
12. 12. 2017 22:05:14

Pecka, nádhera. Musel to být úžasný zažitek. :-)

macek@artkeramika.cz
12. 12. 2017 22:07:00

Každopádně zajímavá zkušenost a spousta otázek i odpovědí....

ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod