Dodatek, aneb co oko mé na návštěvě Zbýšovské keramické pece potěšilo.

Co člověk na trhu nejspíše neuvidí? Na takovou otázku není těžko odpovědět. Neuvidí proces, neuvidí atmosféru a energii zrodu.

Neuvidí příběh vývoje.

Jak již mnohokráte bylo řečeno, každá pec by měla obsahovat nový vzorek.

Krom toho, že je to malý krůček k profesnímu postupu, dá se na něj nahlížet i jinak. Lze ho považovat za oběť bohům ohně, silám přírody, síle živlů. Kladný, či přímo skvělý výsledek pak brát třebas za jejich dar a požehnání k další práci.

Nebo jen jako palivo a energii k většímu nasazení či jako směrovku na další cestě. ¨Někdy naopak jako napomenutí a vrácení se nohama na zem. Ale i to je život.

Ovšem pokud jsme keramikem, můžeme se učit nejen z darů své pece, ale i všech ostatních, kteří jsou ochotni se podělit. I to lze brát jako jakousi obětinu řemeslu.

Stačí se většinou jen dívat. Někdy potěší se i zmínit. Mnohdy je takové tvůrčí setkání přínosem pro všechny strany.

No a tak co tedy vypadlo z tý pece ve Zbýšově?

Třebas někdo napíše, kdo byl u vykládky až do konce. Pro někoho to byly levné květníky, krapet ožahnuty plamenem. Pro jiného miska shino či tenmokku. To jen nepatrně co jsem postřehnul.

Pro mne to byla porcelánová vázička. Prostě dnes na mne nějak sympaticky zapůsobila.

Ještě větší radostí pro mne bylo, že se Petr pochlubil, že má sestřičku z minulé pece. Z pece, která byla naopak od této, zaměřena na silnější redukční výpal.

Takže se nemusíte obávat.

Fotografie možná trošku klame. Autor se nechystá jednu z váziček rozbít sekerou a nechat tak právo na život jen tomu lepšímu kusu. Po této stránce se opravdu asi nikdy nepřiblížíme orientálnímu naturelu. S touto fotografií jsem se rozhodl Vás potěšit a podělit se o zajímavý postřeh.

Pokud se tu rozhodnete hádat, která ze sester byla pálena v redukčnějším prostředí, neostýchejte se tu využít potenciálu webu a rozpoutat diskusi.

Věřím, že mnozí se rádi zapojí a mnozí budou rádi, když se o tomto dozví. Takže nejen že jsem rád, pokud se Vám články na ARTkeramice líbí, ale děkuji, že o nich dáváte vědět i dál a pomáháte tak šířit alespoň malou radost , jakou postřehy z řemesla na našem webu přinášejí.

TM

*********************************************************

…. Mě u mých , za kopcem sídlících, dřívím pálících, keramických sousedů, vždy potěší , mému oku lahodící a na jejich zahrádce bujně rozrůstající se zeleň,…..i spousta rostlinek zdravé výživy k snědku… A jako jen občasného točíře, mimo jiné , i ne tak často k vidění XXXXX velikosti ….. výškou i točeným průměrem pro mě doslova „ obří“ keramická díla ..…

…. pár obrázků , nasbíraných v sobotu, které při naší společné návštěvě potěšily „druhé oko“ ….

Jiří Svačina

http://www.bonsai.cz/index.php
Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod