Aktuality

12. 4. 2019

Rékyéf.cz opravuje ARTkeramiku

ZA pomoci Rélyéf.cz se snažíme vydolovat, restaurovat a uložit to...

10. 5. 2018

kittec

Od 1.5.2018 jsou nové ceny na pece kittec, nestíháme opravit ceny , tak pro kontrolu nás kontaktujte.

Bůh keramiky
ARTkeramika

Co je to smalt? nástin terminologie,techniky a více jak 2000 let dlouhé historie č.1

Článek i jeho další pokračování připravují:

Magdalena Urbanová http://www.fler.cz/majdau

a

Pavla Dorovová http://www.fler.cz/user/2272

a

Eva Julius-Lněničková http://www.fler.cz/user/754

Více o jejich tvorbě naleznete na jejich stránkách.Takže si můžete udělat sami obrázek o jejich nejen teoretických znalostech.

Co je to smalt?

Vzhledem k tomu, že v poslední době se slovo SMALT stává téměř synonymem pro jakoukoliv barvu na povrchu kovového předmětu, tak bych ráda tento člákek věnovala vysvětlení původního významu slova smalt a jeho více jak 2000 let staré historie.Těm, kteří se o smalt více zajímají, ale i těm kteří jen tápou v tom, co to smalt vlastně je, bych ráda přinesla více informací nejen o historii smaltu, ale i o tom, jak se s ním pracuje, co je k němu potřeba a jaké má vlastnosti.

Šperk - smalt na stříbře


Tak tohle smalt není, to je sklokeramický šperk:

{Také se můžete těšit na informace o fusingu, skle, šperku atp, jako na keramickém motýlu se sklem od Pavly.}Ráda bych také vysvětlila rozdíl mezi pravým smaltem a karomailem (tzv.plotýnkový smalt). V minulosti smalt žádná přídavná jména nepotřeboval, v současnosti ale laici hodně tápou v tom, čím se to vlastně liší. Vzhledem k tomu, že název smalt nyní používají i seriové tovární výrobky z Asie, které jsou k nám masově dováženy je v terminologi a chápání smaltu už hodně chaos. Ráda bych se vrátila k vysvětlení toho, jak byl klasický smalt vždy chápán a definován.

Ještě poznámka na úvod:

tento článek nemá sloužit k rozpoutání boje mezi těmi,co používají smalt šperkařský nebo plotýnkový, každý má své uživatele i kupce, ale chtěla bych pouze vysvětlit, že to není to samé ani podobné a proč. Cílem tohoto článku není rozebírat, co vše smalt není, ale vysvětlit co je!

Místo slova smalt bývá někdy používáno i slovo email (v angličtině enamel). Původní název pro email byl elektron a tento název se používal ještě v 11.století, v té době se začíná používat slovo email, ale již ve staročeštině existuje slovo smalt, které je synonymen emailu. Slovo smaltum je arabského původu a znamená hladký nebo lesklý.

Smaltem je myšlena sklovitá hmota s různými přísadami, která je bud opakní (neprůsvitná) nebo transparentní (průsvitná) a je nanášena na kov a následně při vysokých teplotách (cca 750-850 °C)vypalována. Tuto základní definici (různýni slovy) naleznete ve všech odborných slovnících. Jemnější šperkařský smalt se používá především na stříbro, zlato a měd´.Technické smalty je možné použít i na tombak nebo další kovy.

Více naleznete v dalším pokračování, už se to peče :-

Pokud jste se inspirovali, tak potřebné propriety na výrobu keramiky za nejlepší ceny, pořídíte v našem

e-shopu:

http://www.artkeramika.cz/index.php?node=5

Navíc tak nákupem podpoříte i existenci a rozvoj tohoto webu.

Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod