Jak vybrat vhodný hrnčířský kruh?

J. Terfler   (2.12.2006)
Autor: Ing. Josef Terfler Fotodokumentace: Štěpán Libiger
velky_obrazek
1)Kopací hrnčířský kruh

Naše firma, ARTIK STUDIO s. r. o. se sídlem v Ústí nad Labem, se prodejem vypalovacích pecí, hrnčířských kruhů a materiálů zabývá již léta. Mezi velmi časté otázky, se kterými se setkáváme, jsou dotazy týkající se výběru hrnčířského kruhu. Pokusíme se v tomto článku trochu nastínit problematiku hrnčířských kruhů.

obrazek
1)Elektrický hrnčířský kruh s klínovým řemenem (červenomodrý)

Nákup hrnčířského kruhu většinou následuje hned po koupi vypalovací pece. Podle našich zkušeností není výběr hrnčířského kruhu tak náročný jako výběr správné vypalovací pece. Přesto neexistuje jeden nejlepší model vhodný pro všechny točíře. Výrobců hrnčířských kruhů je poměrně dost, od různých „domácích kutilů“ až po renomované světové výrobce.

Při výběru doporučujeme si ujasnit několik hledisek: A)Účel - co na něm chcete vyrábět zde rozlišujeme tři skupiny použití: - příležitostné hobby použití bez větších nároků na spolehlivost a životnost kruhu - profesionální točení s menšími nároky (tzv. nižší profi třída) - začátečník, který to s točením myslí vážně nebo profesionál s nižšími nároky na výkon stroje (max. cca. 8 - 10 kg točené hmoty) - profesionální točení s velkými nároky (tzv. vyšší profi třída) - profesionální hrnčíř, který točí velké výrobky (max. cca. 50 - 80 kg)
velky_obrazek
1)Elektrický hrnčířský kruh nejvyšší třídy (koncept tří nohou, modrý) B) Cena - rozpočtové omezení Cena by při nákupu hrnčířského kruhu neměla být na prvním místě, protože stejně jako u vypalovacích pecí se levný nákup může v budoucnu prodražit. V případě nedostatečných finančních prostředků doporučujeme nákup hrnčířského kruhu spíše odložit než uspěchat. Ceny strojů, které jsou dlouhodobě odzkoušeny po celém světě zaznamenali v poslední době významný pokles díky příznivému vývoji kurzu koruny.
velky_obrazek
1)Elektrický hrnčířský kruh nejvyšší třídy (tradiční boxovaný koncept) C) Požadovaná kvalita, životnost, spolehlivost, reference Český trh nabízí hrnčířské kruhy různých kvalit. Vysoká kvalita kruhů není samozřejmostí. My doporučujeme držet se značek světových lídrů výrobců hrnčířských kruhů. Je také dobré se případně poradit se zkušeným hrnčířem. Většina výrobců nabízí pestrou škálu modelů kruhů s nejrůznějšími parametry a typy použití.
velky_obrazek
Až po shrnutí výše uvedených hledisek může následovat porovnávání technických parametrů jednotlivých modelů od různých výrobců. Vzhledem k tomu, že prodejem hrnčířských kruhů se zabýváme již dlouho, dovolili jsme si pro Vás ve spolupráci se zkušenými hrnčíři a keramiky připravit základní body, které jsou považovány za nejpodstatnější a které by měly být určitě před samotným nákupem uváženy. Informace nejsou návodem k nákupu, nýbrž jednoduché vodítko pro zákazníky, kteří si chtějí nechat poradit podle jakých hledisek správný hrnčířský kruh vybírat.
velky_obrazek
Doporučujeme si zjistit a porovnat následující body:

1) Používané hrnčířské kruhy jsou z 99% elektricky poháněné, kopací kruhy patří historii, jsou vhodné k pořádání dobových jarmarků (jako atrakce) popř. jako výzdoba starobylých prostor. K točení v masovém měřítku se v dnešní době používají výhradně elektricky poháněné hrnčířské kruhy.

2) Zjistěte si typy převodů jednotlivých modelů kruhů. Kromě toho, že každý převod snižuje účinnost motoru (výkon) zapříčiňuje také hlučnost a vibrace, což je (hned po vzduchové bublině v hlíně) největší nepřítel každého hrnčíře. Převodem rozumíme - převodové řemeny, převodovky, ozubená kola, třecí převody (např. v ČR oblíbený typ převodu pomocí puku), atd. Nejmodernější stroje nemají žádný typ převodu, motor je umístěn přímo pod točnou – tzv. přímé zapojení (tzv. DD - direct drive).

3) Při pořizování elektrického hrnčířského kruhu věnujte zvýšenou pozornost způsobu regulace otáček. Zastaralé a dnes již málo používané je použití pedálů brzda/plyn. Zvláště u začátečníků se často stává, že sešlapují oba pedály najednou. Navíc obložení brzdy logicky podléhá opotřebení. Výhodná a moderní je plynulá regulace otáček (elektricky nebo elektronicky) ať už pákou nebo odnímatelným nožním pedálem. Plně dostačující je regulace v rozsahu 0 - 250 otáček/min (rpm).

4) Důležitou veličinou je také hlučnost kruhu. Nejtišší hrnčířské kruhy se pohybují okolo 30 DB, což svou hlučností odpovídá tiššímu zapnutému počítači. S kruhy s nízkou hlučností můžete v případě potřeby pracovat téměř v obývacím pokoji aniž byste někoho rušili.

5) Průměr točny kruhu není nejdůležitější, většina hrnčířů běžně netočí zboží s podstavou větší než 30 cm. V případě potřeby existují samozřejmě také speciální nástavce na točnu pro točení většího zboží. Důležitější je spíše materiál, z kterého je točna vyrobená - mezi nejoblíbenější patří lehké hliníkové slitiny. Plastové točny mají nízkou životnost (ale jsou např. vhodné pro jemné dětské ručičky).

6) Pokud plánujete točit i větší výrobky (vázy, amfory, veliké či velmi široké mísy, objemné silnostěnné zboží např. zahradní, apod.) porovnejte si výkon kruhů. Výkon hrnčířského kruhu není ani tak určován příkonem motoru (kW), jak se zákazníci často domnívají, ale spíše jeho účinností (ta je daná sofistikovaností konstrukce stroje). Výkony kruhů jsou porovnatelné podle maximálního možného zatížení. Jinými slovy podle toho s kolika kg hmoty je maximálně možno pohodlně točit při samovolném nesnížení otáček kruhu, které by byly způsobené velkým zatížením.

7) Také spotřeba elektrické energie se u jednotlivých modelů významně liší. Kruhy s motory více jak 400W jsou nehospodárné a většinou málo účinné. Výhodné jsou bezúhlíkové (Brushless) motory, které mají nízkou spotřebu, velmi dlouhou životnost a jsou bezúdržbové.

8) Často se stává, že je potřeba s hrnčířským kruhem manipulovat, přenášet a převážet jej. Z tohoto důvodu Vás jistě bude zajímat jeho hmotnost a připojovací napětí. Tvrzení, že hrnčířský kruh s větší hmotností je stabilnější je mýtus, není to pravda. Hmotnosti moderních strojů se pohybují okolo 50 kg. Co se týče napětí, doporučujeme klasické domovní zásuvky - napětí 230 V (220 V), kruhy poháněné motory na 400 V (380 V) jsou při případném přesunu limitovány existencí zásuvky tohoto typu. Mimo jiné nižší napětí je také bezpečnější.

9) U hrnčířských kruhů je mnoho kvalitativních znaků, které je třeba sledovat a které trvale ovlivňují jejich životnost. Např. potřebu náhradních dílů, výsledky točení, pohodlnost obsluhy, spotřebu energie, ale i funkční spolehlivost.

10) Požadovaný směr otáček je do jisté míry dán orientací pravák/levák, do jisté míry také zvykem. Pokud se u kruhu bude střídat více točířů je dobré, v případě potřeby, jednoduše změnit směr otáček.

11) Z důvodu případného uplatňování záruky není většinou taktické zvažovat nákup kruhu mimo ČR. Stejné je to i s kruhy, které nejsou určeny pro český trh a byly dovezeny mimo výhradního zástupce pro ČR z jiné země. I u kvalitního výrobku se může objevit nutnost záručního servisu. Například u světoznámých hrnčířských kruhů SHIMPO naše firma zajišťuje případný záruční a pozáruční servis pouze u kruhů určených pro český trh, distribuovaných prostřednictvím našeho výhradního zastoupení kruhů SHIMPO a našich odborných smluvních prodejců.

Uvítáme jakoukoliv věcnou diskuzi k tomuto tématu. Přejeme šťastnou ruku při výběru vhodného kruhu, snad Vám tyto základní informace alespoň trochu pomohou. Bližší informace naleznete na našich stránkách: www.keramickepece.cz. Veškeré zboží lze pořídit přímo na tomto webu :http://www.artkeramika.cz/index.php?id=62
Artkeramika internetový obchod

Související články

Rundel  (T. Macek)
Přetáčení  (T. Macek)
Točení  (T. Macek)
Múj kruh v keramické dílně  (T. Macek)
kruh  (T. Macek)
Jakej kruh do keramického studia?  (T. Macek)

diskuze

Miroslava Randová  Zajímalo by mne, zda a kde se dají v Čechách zakoupit nástavce na točnu. (bats) Odpovědět 4.12. 10.48
J. Terfler  Nástavce na točnu jsou u nás k dostání na objednávku. Pozor na odlišnosti jednotlivýhch modelů a předvrtaných otvorů v nástavci. Cena je 341 Kč/vč. DPH. Většinou si však nástavce vyrábějí hrnčíři sami dle svých individuálních požadavků. K zajištění nástavce slouží předvrtané otvory na točně kruhu. Detail nástavce např. zde: http://www.keramickepece.cz/images/stroje/hmt400_detail.jpg Odpovědět 4.12. 11.43
Martina   Dobrý deň pán Terfler, začala som navštevovať hrnčiarsky kurz a dopredu sa chcem opýtať, na kruh Shimpo idú aké nástavce na točnu, keďže tam nie sú predvŕtané otvory? Treba ich prilepiť hlinou? Lebo niečo podobné som videla na Youtube. Ďakujem za odpoveď. Martina Michalková Odpovědět 7.10. 10.36
Josef Terfler  Dobrý den paní Michálková, podložky na točnu (anglicky bats) se na kruhy Shimpo připevňují pomocí dvou nerezových šroubků, které se snadno zajistí pomocí křídlové matice ze spodní strany točny. Točny kruhů nemají v základním provedení předvrtané otvory pro jejich umístění. Ty lze snadno vytvořit pomocí vrtačky, popř. může tyto otvory připravit již prodejce. Když nejsou podložky používané, 2 malé otvory se při točení snadno zanesou hlínou a nečiní problémy. Občas mají hrnčíři požadavek na náhradní točnu s předvrtanými otvory (tzn. mají jednu originální bez otvorů a jedna náhradní s otvory). Originální podložky Shimpo jsou zhotovené z voděodolné překližky s průměrem 300 mm. Běžně si je však keramici zhotovují sami dle svých požadvaků, většinou ze sádry (vytvoření opravdu kulaté podložky z jiného materiálu je náročné). Věřím, že jste s kruhem spokojená a přeji mnoho úspěchů! Odpovědět 7.10. 11.33
Miroslava Randová  Děkuji za odpověď, z jakého jsou materiálu a v jakých průměrech je dodáváte. Ještě k článku: S hledisky výběru kruhu naprosto souhlasím a po prodělané zkušenosti se špatným setrvačníkovým kruhem (samozřejmě jsou na Českém trhu i dobrá, já jsem s touhy rychle kruh mít zanedbala průzkum) jsem do roka koupila Shimpo a nedám na něj dopustit. Odpovědět 4.12. 16.20
macek  Taky jsem měl možnost vyzkoušet kruh shimpo a musím přiznat, že nepatřil rozhodně k těm horším, ale Brent byl lepší. Odpovědět 30.3. 11.24
Macek  Nabízíte ke koupi i "rundel", nebo třeba v monthly inzerované zařízení, které umožňuje rychlé a snadné vycentrování výrobku k přetáčení, či jiné další dekoraci? Odpovědět 11.12. 22.30
J. Terfler  Nevím co máte na mysli pod pojmem "rundel", ani v americkém časopise Ceramics monthly jsem nezaregistroval žádné zařízení umožňující snadné vycentrování. Existuje celá řada nejrůznějšího příslušenství, "ball mill racks" (malé kulové mlýny) počínaje a různými úpravami kruhů pro specifické oblastní požadavky konče (např. úprava kruhu pro velmi vysoké točení, RK-3EM). Pokud něco opravdu sháníte, rádi se Vaší poptávkou budeme zabývat, je však třeba ji konkretizovat. Odpovědět 18.12. 9.01
Petr  Dobrý den, chtěl bych se zeptat pana Macka na pomůcku pro snadné vycentrování výrobku. Zajímalo by mě cokoli k tomuto tématu. Děkuji Petr Odpovědět 6.12. 20.39
macek  Bohužel tato pomůcka, od firmy Giffin grip se zatím na našem trhu neusadila. Všechny exempláře jsou dovezeny z USA. Jen v případě většího zájmu by se dalo v této oblasti něco podniknout. Je to stejně jako s veškerým ostatním sortimentem. V česku je zatím velmi malá vytříbená poptávka. Takže zatím nezbývá naž používat techniky různých "kachlů...rundlů" a jak jinak je chcete nazývat. Odpovědět 6.12. 22.24
josefy  Proč nemáte u hrnčířských kruhů ceny? Děkuji. Odpovědět 15.11. 7.45
Macek  ceny kruhu jsou na: http://www.artkeramika.cz/index.php?node=3 v clanku nebylo ucelem, nebot kazdy prodejce ma sve ceny. Odpovědět 16.11. 12.48
macek  No musím uznat, že Shimpo kruhy patří opravdu k tomu nejlepšímu co asi na světě hrnčířských kruhů existuje. Problematikou funkčnosti a účelovosti jsem se začal zabývat až s rozšířením svých točířských zkušeností a následně i s rozšířením nabídky na www.artkeramika.cz/eshop/ . Už jsem se zmiňoval, že jsem testoval kruh shimpo, ovšem test nebyl komplexní. Tehdejší kruh byl ze série hoby a docela starý, a tak srovnání s Brentem nerovnocenné. Po zkušenosti s Hrnčířským kruhem RK - 3E Shimpo, musím konstatovat, že jsou si minimálně rovny.Vyzkoušel jsem i další a trošku pochopil, v čem je rozdíl. Pokud chcete udělat podobnou zkušenost, zastavte se na hrnčířských trzích v kostelci a tam si budete moci udělat podobný test sami. Odpovědět 30.3. 11.39
Hana Hek  Ahoj, potrebuji koupit starsi hrncirsky kruh a radu, kde sezenu dobrou hlinu za solidni ceny. Otviram si totiz keramickou dilnu a nemam ani predstavu co to bude stat. Hodlam do toho investovat tak max. 50 000,-. Muze mi nekdo z Vas poradit? Dekuji Hanka (Rakousko) Odpovědět 16.6. 13.05
HELA TUSINOVSKÁ  Najde se někde někdo-kdo by se chtěl zbavit malého hrnčířského kruhu-jsem doma s postiženým synkem-a ráda bych se to naučila.Pec na vypalování by byla,u kamarádky.... Odpovědět 14.3. 15.39
Michal Kus  Když už se tu tak rozebírají ty kruhy chtěl jsem se zeptat na ten model RK-3EM v čem je jiný oproti RK-3E a ještě by mě zajímal model RK-1X v nějakém článku psal pan Terfler, že je vhodný na nejvyšší zatížení, ale co jsem o tom kruhu zjistil, používá ještě převod řemenem a má ,,pouze 300V,, motor oproti 400V v přímém zapojení u nových profi kruhů RK-3E a RK-3D. Mě osobně RK-3D vyhovuje a plně dostačuje (beztak jsem limitován rozměry pece 1x1x1 metr), ale rád bych měl větší přehled :) Děkuji. Michal Odpovědět 12.9. 10.28
Michal Kus  pardon chyba značení 300W a 400W Odpovědět 12.9. 10.30
Josef Terfler  Dobrý den, k Vašemu dotazu uvádím, že existují mutace RK-3E pro různé trhy. Např. RK-3E-G je upravené RK-3E standardně dodávaný bez nohou, otáčky 0-200 rpm. Tato verze se dodává tuším pro trh Řecka a Kréty pro točení vysokého zahradního zboží. Každý trh může mít svá specifika, podle typu a stylu výroby. Co se týče RK-1X, jedná se o silný kruh, který k regulaci používá legendární převodovku "metalic friction drive", hmotnost 85 kg. Tento model nemá schválenou dokumentaci pro prodej v EU. Vzhledem ke svému okrajovému významu v sortimentu Shimpo to ani není plánováno. Odpovědět 14.9. 10.21
Michal Kus  Dobrý den, děkuji za odpověd. Odpovědět 15.9. 20.28
Michal Kus  Děkuji za odpověď. Odpovědět 15.9. 20.28
Iva Horáková  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaká je kvalita kruhu od firmy LAC? Dnes ho už nevyrábí... Ale mám možnost koupit starší. Nejsou poruchové, nebo tak něco?
Děkuji za odpověď a přeji pěkný den Odpovědět 16.7. 11.14
Mirka  Dobrý den,

moje zkušenost je velmi špatná, tento kruh byl právě ta chyba - viz výše, co jsem udělala. Nedoporučuji. Sama jsem svůj dál ani neprodala, aby zas netrpěl někdo jiný, tak leží ve stodole. Odpovědět 18.7. 14.20
macek  Vytočit se na tom něco dá, já se docela vytočil. No každopádně pokud bych měl doporučit, tak bych volil shimpo 3E nebo podobný stroj. Nesnažil bych se překonat a vymyslet něco vychytanýho, byla by to ztráta energie. Odpovědět 18.7. 23.36


Jméno:   Email:  
Kolik je 5+1? (antispam)