Šlemopopelovky - glazury na keramiku

T. Macek   (14.6.2012)
Vypadá to, že se to tady zase trošku pohne. Začíná přibývat těch, co je už nebaví strojené připravené a tak zkoušejí. A sdílejí. A my budeme taky aspoň porovnávat. Tady je jeden příspěvek od Jury. A těšte se, bude i další. No a pokud to vyzkoušíte na jiným materiálu a nebo i jinou teplotu, tak se podělte...přidáme.Porovnáme.
obrazek
"Veškerá úprava spočívá v tom ,že sem do dvou druhů šlemů vmíchal popel vždy tak,že nejdřív je popela méně než šlemovky pak půl na půl a poté je ho už víc.Druhá zkouška byla jen vmíchání běžné bílé glazury do šlemu zas stejným postupem.No vzhledem k tomu,že stýkance popela po povrchu nádoby a jiné pěkné efekty mě baví sem z výsledkem spokojen.Nezbývá než zkoušet dál." tedy šlem 044:
velky_obrazek
70 popel/30 šlem:
obrazek
50/50
obrazek
30popel/70 šlem
obrazek
No a takto je to aplikováno v praxi:
velky_obrazek
Technická informace: Koněšínská jílovice,která sama o sobě chodí do černa a na hranách či větší ploše se pěkně světle probarvuje.

Vzorky jsou pálené na hlínách od Rostilslava Svídy(THS,THE)na teplotu 1280°C v elektrické peci s konečnou hodinovou výdrží.

Co se týče popela tak ten jsem celou zimu vybíral s kamen kde se topilo převážně tvrdým dřevem.Popel je několikrát vypraný.Tak tak nějak.

Pokud budete mít nějaké připomínky, návrhy či dotazy, pište. Můžeme doladit.

Zpracoval: Jura
Artkeramika internetový obchod

Související články


diskuze

Magda Brožová  Právě řeším ty samé zkoušky. Mám 6 druhů šlemovek z různých míst a čisté ve dřevě vyšly většinou jako škála fádních hnědých. Teď mě čeká přidávání dalších surovin - popela, křídy, atp.... Třeba ty výsledky také časem nafotím.. Odpovědět 14.6. 22.44
Jura  Dobrý den.Mám ty samé vzorky pálené aj ve dřevě a myslím,že budete příjemně překvapená.Já ted chci zkusit přidat oxidy a jediné co mi vadí,že nevím jak se zbavit té bílé glazury a dosáhnout podobného výsledku tedy zesvětlení šlemovky.At se daří Odpovědět 15.6. 9.46
Figulus  Většina fotografií z tohoto linku vznikla na loňském kurzu "Alchymie glazur a barev" v Kohoutově. Tři po sobě jdoucí roky jsme se v týdenních kurzech zabývali právě šlemovkami a způsoby práce s materiály bez znalosti jejich přesného chem. složení.
https://picasaweb.google.com/103930664606222352770/Alchymie_2011?authuser=0&feat=directlink

Letošní ročník se nesl již ve znamení segerova vzorce a stavby baterie pěti jednorázových mikrogam.
https://picasaweb.google.com/103930664606222352770/Alchymie_2012?authuser=0&feat=directlink Odpovědět 16.6. 3.02
Figulus  Aby nedošlo k omylu. První obrázky keramiky jsou z historické čínské produkce. Odpovědět 16.6. 3.07
jura  Parádní povrchy,obdivuhodný způsob pálení.at se vede Odpovědět 16.6. 13.47
Figulus  Díky. Většinou se jedná o systematickou práci našich studentů. Během těch tří týdenních kurzů vzniklo cca 2500 vzorků. Jistě jsme tím ani zdaleka nevyčerpali všechny možnosti, ale pomohlo nám to alespoň nahlédnout do neskutečného světa šlemovek. V dalších letech budeme pokračovat studiem seladonů, které se někdy svým složením šlemům podobají. Odpovědět 18.6. 9.27
Magda Brožová  Krásné, inspirativní.. Na takovémto kurzu jsem před pár lety začínala a už mě to nepustilo.. Šlemovkami se teď v nové peci chci zaobírat co nejvíce, sbírku rozličných hlín už mám.. Málokterá vyjde samotná zajímavá, takže to chce s daným materiálem dál pracovat. Pracnost, která je se sušením a přecezováním materiálů vyvažují přirozenou krásou...
Odpovědět 18.6. 16.28
Jaja  Hezke vysledky! Uz abych se mohla vratit k pokusniceni. Odpovědět 29.6. 13.50


Jméno:   Email:  
Kolik je 5+1? (antispam)