Černoraku 2015 – bazaltové glazury aneb pohled do laboratorního deníku

 

Černoraku 2015 – bazaltové glazury aneb pohled do laboratorního deníku

 Olga Fryčová Hořavová a Viktor Goliáš

Již v pátek večer jsme připravili plán na druhý den. Vzhledem k experimentálnímu charakteru akce a množství účastníků jsme se dohodli, že bude ku prospěchu věci si práci ve skupině rozdělit. Bylo třeba postavit, nachystat a zprovoznit pece, postarat se o dřevo, plyn, uhlí a topit (skupina „paličů“) a také připravit vzorky bazaltových glazur (skupina „míchačů“).

Do poslední jmenované skupiny jsem patřila spolu s Ester Polcarovou a Viktorem Goliášem. Viktor je geolog a vědecký pracovník a tak začátek míchání předcházelo shánění všeho, čím by se dalo nahradit laboratorní vybavení na které je zvyklý (tedy provozuschopné váhy, nádobky k vážení - váženky, třecí misku a podobně).

Z předchozích experimentů „doma“ bylo jasné že čistý bazalt se taví poměrně nízko (některé již při 1100 °C, většinou do 1150 °C) a silně stéká. Takže bylo nutné dostat se na kýžené teploty „navysoko“ (1200 – 1250 °C), na které byly designované naše pece. Již páteční večer jsme proto měli bojovou poradu s Mirkou Randovou, která prohlédla chemické analýzy a navrhovala přídavky k „přitvrzení“ glazur. Dohodli jsme se, že k bazaltům budeme přidávat další v přírodě nalezené materiály. Prvním byla oblíbená „šlemovka“ Černá Magda, což je v přírodním stavu rezavý jílovitý materiál vzniklý zvětráváním ultrabazické horniny peridotitu na lokalitě Ahníkov. Černá Magda obsahuje hlavní měrou hořečnaté minerály (chlorit, mastek, antigorit), dále křemen a něco málo smektitu a živců. Je relativně žáruvzdorná a vychází sama do sametově černé – matné. Druhým zkoušeným přídavkem byl Ball Clay (pórovinový žáruvzdorný a silně vazný kaolinický jílovec) který na konferenci přivezl Viktor z ložiska Líšťany u Loun. U dvou vzorků byl jako přídavek zkoušen i Ball Clay s křemenem.

Každé zkoušené směsi jsme připravili nejprve 20 gramů, což bylo množství glazury přesně na dvě zkušební dlaždice. Pět misek jsme hned zpočátku naglazovali čistými bazalty (složení 1, 4, 7, 10 a 13), aby “pec nestála” a nezásobovali jsme “paliče” jen dlaždicemi, což by je mohlo demotivovat.

V případě pozitivních výsledků zkoušek jsme pak namíchali i 100 gramů, ze kterých se daly naglazovat podle velikosti jedna až dvě misky. V případě některých “vítězných složení”, např. č. 3 (Říp + 30 % Ball Clay) jsme namíchali glazury i podstatně více. To už si i někteří “paliči” odskakovali od pecí, aby si naglazovali tu svoji misku :-)

 

Zde je uvedeno složení jednotlivých vzorků testovaných na hlíně CAK a na lounském porcelánu zapsané v laboratorním deníku:

 

7. 11. 2015

1 - 100% Říp - čistý namletý čedič z Řípu

2 - 50% Říp + 50% Černá Magda

3 - 70% Říp + 30% Ball clay

4 - 100% Malý jelení vrch – MJV

5 - 50% MVJ + 50% Černá Magda

6 - 70% MVJ + 30% Ball clay

7 - 100% Stráž nad Ohří – STR

8 - 50% STR + 50% Černá Magda

9 - 70% STR + 30% Ball clay

10 - 100% Venušina sopka - VEN

11 - 50% VEN + 50% Černá Magda

12 - 70% VEN + 30% Ball clay

13 - 100% Vinařická hora – VIH

14 - 50% VIH + 50% Černá Magda

15 - 70% VIH + 30% Ball clay

16 - VEN + 40% Černá Magda + 10% Ball clay

 

8. 11. 2015

17 - MVJ + 30% Ball clay + 10% křemen

18 - MVJ + 30% Ball clay + 20% křemen

 

Výsledky testů jsou vidět na fotografiích.

Přípravné testy,el1170, plyn 1200, dřevopec , 1300°C

Přípravné testy,el1170, plyn 1200, dřevopec , 1300°C

Nejvýraznější rozdíl charakteru bazaltových glazur jsem viděla na vzorku 1 a 10, kdy řípské bazatly byly vždy výrazně lesklé a

tekoucí oproti bazaltům z Venušiny sopky, která tvořila matný charakter povrchu. Oba přídavky (Černá Magda a Ball clay) stékání výrazně omezily. Význam příměsí si netroufnu hodnotit, nebo vzorky vycházely různě a zdálo se mi, že stejnou, ne-li významnější roli hraje způsob výpalu, který se na charakteru povrchu podílel stejnou měrou jako namíchaný bazalt. Vzorky jsme pálili v průběhu obou dní, přesto byly páleny spíše na začátku, kdy jsme vychytávali i způsob výpalu a občas byly vzorky nevytavené, což zkresluje hodnocení.

Přípravné testy 1040°C

 

Výpal hrál velmi podstanou roli. Ale stejně by to chtělo nějaké lepší zhodnocení výsledků a kdy když ne nyní, s chladnou hlavou. 

A nebo až na příští akci?

Přípravné testy 1040°C

Další dílčí postřehy:

Směsi s ČM vycházely skoro vždy matné (nasycení MgO), s BC lesklé.

Venušina sopka vycházela matnější (pro vysoké MgO).

Křemen způsobuje stahování glazury ze střepu (10 % mírné, 20 % už silné), tedy se neosvědčil.

 

První vzorky nanesené na misky nevycházely – praskaly, glazura se loupala, uvnitř misek byly louže roztaveného bazaltu, který způsobil kraky...

Postupně jsme tyto chyby vychytali. Nádoby jsme uvnitř glazovali tence, snížili teplotu v “plynovce” na předehřevu, nebo jsme z misky při vyndávání z pece steklou taveninu vylévali. Do glazur jsme přidali disperzní lepidlo Herkules, který eliminoval opadávání glazury při předsoušení a při manipulaci kleštěmi.

V neděli jsme si troufli glazovat nádoby i na podední a po vytažení z pece jsme vyčkali až podední ztuhne a až potom jsme nádoby položili na leštěný žulový kámen – nejzdařilejšími kousky jsou celoglazované misky a chawany. Poslední pálené kusy byly opravdu výrazně zdařilejší, díky předchozím bezprostředním zkušenostem i souhře přítomných.

Přípravné testy doupě

 Přípravné testy doupě

Jsem vděčná a opravdu si vážím možnosti být u této akce. Děkuji za setkání s úžasnými lidmi, kteří mají široký záběr zájmů, profesí a odhodlání mluvit o keramice jako o významném zdroji poznání přírody, kultury a umění. Také oceòuji otevřenou debatu nad vším možným a věřím, že se společně zase setkáme u kamene, hlíny, ohně, čaje a vína.

 

PS: Z čeho je postavena černá věž v Chebu? z bazaltu přece! :-)

 

Olga Fryčová Hořavová a Viktor Goliáš

 

Přípravné testy Svačina

 

Přípravné testy Svačina

 

Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

JP Pankova
14. 12. 2015 14:37:02

Tome, beru to tak, ze cesta je cil. Prodejnost misek pro mne neni zajimava ale dobry pocit z vyrobku je dulezity. Tak rekneme by byla pekna akce formovat klasickou rucni cestou misku na zeleny slehany caj, nasledne ji opatrit cernou glazurou a na konec si udelat zjednoduseny cajovy obradek a potesit se se vsemi vzniklymi miskami.

Tomáš Macek
14. 12. 2015 15:01:00

Ano, tak nějak jsme si to taky do budoucna představovali, propojit to s užitím, životem atd. Ta otázka byla míněna obecně, pro všechny, takže ti děkuji za první veřejný názor v této diskusi. Je potřeba ale více lidí zapojených do organizace akce a také mít přesnější osnovy a nejlépe i více času.

Jaja
16. 12. 2015 06:31:50

S Gusem Kimishimou jsme to v Nebočadech, dokud fungovaly pro keramiky, zvládli za víkend. Tedy bez čajování. Pece se stavěly na místě z nalezeného. Hlína se míchala otevřená, s charakterem. Přežah jel v noci. Bohužel nebylo dmychadlo, pomáhali jsme si plynem, což bylo nestylové.

Tomáš Macek
13. 12. 2015 20:57:00

Na to, že je to nejspíš první česká veřejná zkušenost s touto technologií je to dobrý, ne? a co vám chybí a nebo co by jste udělali líp?

JP Pankova
14. 12. 2015 11:04:03

A bylo nejake vyhodnoceni Top 10? Z toho, co tu vidim na fotkach jako cerne raku vychazi maloco ale vybrat si nemohu, kdyz to nedrzim v ruce.

Tomáš Macek
14. 12. 2015 12:08:00

To jsme v podstatě už nestihli a moc ani neplánovali, neb jsme netušili, že se podaří dosáhnout i prodejných exemplářů. Ovšem netuším za kolik by musely být, aby pokryly náklady akce, takže nejspíš většina, ne-li všechny zůstanou doma.
A ani netuším, zdali by byl zájem více o akci jako podívanou, nebo se účastnit a odnést si i hmatatelnou vzpomínku ve formě nádoby a nebo dokonce jen o koupi černoraku produktu?

Viktor
14. 12. 2015 12:49:27

Asi chtělo oddělit fotky výsledků z akce a předchozích přípravných pokusů. Lecos je pak v kolekci spíše "hnědoraku".

Tomáš Macek
14. 12. 2015 14:59:00

U testů co byly k přípravě je v zeleném poli text.upozornění.

Jiří Svačina
14. 12. 2015 15:49:52

.....čediče - bazalty popis co a kde bylo získáno bude popsáno ještě i v dalším dílu povídání, a jak bylo nastíněno v předchozím , kupodivu tu pěknou černou dalo v závěru všech pět lokalit.......a z krásných misek z posledních výpalů jsme si před odjezdem dali společný čaj.... /a na finální vzorky jak budete mít tady u nás čas, se přjďte podívat/.....

Viktor
14. 12. 2015 19:19:30

Tomáši díky, takhle s vloženými cedulkami je to pořešené.

ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod