Cena Raku

Jelikož se na těchto stránkách snažíme posouvat povědomí o řemesle, tak nemůže chybět ani taková návštěva pod tvořivou pokličkou Michala Plíhala.

Pokud totiž chceme, aby bylo řemeslo oceněno, musíme jej v neposlední řadě i představit.

Málokdo si totiž dokáže představit, co obnáší taková cesta od hlíny v zemi až po hotový výrobek. A to už vůbec nemluvě o jeho cestě k zákazníkovi.

Získání materiálu, nápad a tvorba tvaru je jen malá část cesty k finálnímu výrobku.

Úžasnou etapou zrodu je výpal. Po aplikování povrchových materiálů se nádoba umístí do pece. Rychle se vytáhne teplota nad 1000°C. Nádoba se vyjme a pomocí různých forem zchlazování se v podstatě dekoruje.

Existuje obrovská spousta technik, materiálů a kombinací. V této části výroby záleží nejen na zkušenosti, ale i na štěstí. V materiálu dochází k obrovským změnám a velkému pnutí. Takže se nejednou stane, že i několikadenní práce je stracena v jediném okamžiku. Ale i to patří k tomuto řemeslu. Nejen při raku, ale při většině hrátek s živým ohněm je to věčná konfrontace s živly. Raku je nejpřijatelnější formou k pozorování, neboť všechny procesy mají rychlý spád a tak se dnešní netrpělivý člověk nenudí a neustále sleduje nějakou akci.

Je až neuvěřitelné, kolik operací a činností musí takový hrnčíř...keramik zvládat. Dnešní výtvarníci? Řemeslníci jsou jak Ferda mravenec. Vše si musí udělat sami. Jen tak se dá udržet řemeslo a svoboda. Nebo teda alespoň já o žádné továrně či velké manufaktuře, kde by se tvořily takovéto skvosty? Nevím?

Po zchlazení, očištění, případném zabroušení se nádoby patinují a konzervují, třebas včelím voskem. No a pak přichází hon na zákazníka.

Pokud se chcete podívat na více obrázků z takovéto tvorby, navštivte stránky pana Svačiny:

http://www.bonsai.cz/index.php?text=34-atelier-keramiky-mlha-netreby

nebo přímo Michala: keramikamlha.webnode.cz

Tady je znalecký pohled Maďarského ohaře:
A tady se chystá Hair horse:
tak pěkně namalovat:
No a vy se nepodělíte? jak tvoříte? A nebo jen co si myslíte?
Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod