Aktuality

12. 4. 2019

Rékyéf.cz opravuje ARTkeramiku

ZA pomoci Rélyéf.cz se snažíme vydolovat, restaurovat a uložit to...

10. 5. 2018

kittec

Od 1.5.2018 jsou nové ceny na pece kittec, nestíháme opravit ceny , tak pro kontrolu nás kontaktujte.

Bůh keramiky
ARTkeramika

Bonsaiová miska

Otázka, která, že je ta správná miska? Je opravdu dosti mimo mísu! Stejně tak, jako, že která keramika je ta nejlepší. Pro každýho jiná :-)

Na mnoha serverech najdete mnoho názorů. U mnoha výrobců mnoho stylů a neméně použitých technologií a materiálů.

Velmi zajímavá je nabídka jednoho zasvěceného a v oboru uznávaného výrobce. Na jeho stránkách se dočtete o způsobu a pohledu na problematiku výběru nádoby.

http://www.bonsai-keramik.com/cz/keramika_pro_bonsaje.html

Osobně mám pocit, že veškerá, nejen zahradní tvorba si zaslouží osobitý přístup. Proto se nemíním ani zmiňovat o průmyslové tvorbě. Neboť strojová výroba nikdy nemůže konkurovat řemeslnému tvoření. Byť si to nikdo moc na první pohled neuvědomuje, tak koupí levné strojové věci se v podstatě velmi okrádá. Takový produkt totiž nikdy nemůže poskytnout tolik radosti, nadšení a energie, co dokáže nabídnout zručně vytvořené řemeslné dílo.

Jedná se totiž o jedinečnost. Jen velmi chudý , snad už ani ne „jedinec“, může chtít něco „stejného“. Stejného jako má někdo „druhý“. Vypadat, či mít stejné, mi připadá přinejmenším smutné. Bez radosti, emoce a života. ( syndrom Stádovitosti je morem jedinečnosti ).

Nevím jak vy, ale já bych rozhodně nechtěl žít ve sterilní, stejnorodé kóji, byť by to bylo sebevíce ekonomičtější. Pokud si totiž koupím zajímavou věc, nejspíš mi přinese spoustu zážitků. A to nemluvím o její tvorbě!!!

Taková kameninová, či porcelánová nádoba, točená na hrnčířském kruhu, obohacená živcem, lupkem či jinou hodnotou, oglazována celadonem, shinem, nukou či jen „prostým“ náletem popela se vám těžko okouká tak rychle jako jednolitá průmyslově laboratorní hmota, byť i vylepšená nějakým tím razítkem.

No a co se týče funkčnosti, tak to by bylo taky na pěkně dlouhou výměnu názorů.

Rozhodně důležitým kriteriem, je použitý materiál. Ten se ovšem může lišit, dle účelu užití. Zatímco pro venkovní rostliny je třeba volit materiál nesavý, tvrdý, tak dovnitř stačí měkčí. Pozor, někdy uzavřená pórovina vydrží více zámrzných cyklů, než tvrdá šamotka.

Další kapitolou jsou doplňky. Pod venkovní misku či květník se moc nepoužívají podmisky. Je tu totiž dokonale kladen důraz na tvar nádoby a celkovou kompozici s rostlinou, ale i jejím okolím. To není jen orientální pravidlo, ale estetika obecně.

V interiéru je to technologicky složitější. Není snadné uvnitř bytu rosit, ani prolévat květináče. Prostě pěstební zásady se krapet liší a stejně tak i nároky na nádoby. Ovšem to neznamená, že by na tvaru nezáleželo. Jen je potřeba jej přizpůsobit. Stejně, jako mistři ladí tvar nádoby a rostliny, jako dámy ladí oblečení a dopl·ky, jako si vybíráme partnera či psa. Je to prostě o tom „Bytí“.

Pro rostlinu je třeba přiměřené velikosti květníku a pro květník přiměřené velikosti podmisky. U bonsaí do interiéru se jedná spíše o tácky s hrankou, než o podmisky.

Znáte to, osobnost to potřebuje na míru, Proto se i nádoba na naši rostlinu dá nechat udělat na míru. Na míru a navíc s výrazem. S puncem jedinečné osobitosti. Dokonce i detaily, jako vydutí, či dirky pro vázací, fixační dráty nebo odtokové kanálky se lépe domlouvají s řemeslníkem, než fabrikou.

No a nechte si udělat ve fabrice jednu misku na míru. Nejspíš ta originální a jen a jen ta pro vás, ta co vám bude přinášet radost, při každém pohledu, tak ta, bude nakonec mnohem levnější. Levnější a přitom nenahraditelně jedinečná. V hrnčířské dílně je totiž každá, jedinečná. I pokud se jedná o sérii, tak každá je autentická mnohem, nesrovnatelně víc, než to, co by jste mohli dostat i v té nejjedinečnější továrně. Jo a upravovat tovární výrobek? Tak to Vám přeji pevný nervy a hodně kvalitní a levné nástroje.

Tak ať nám rostou!

Odkazy:

http://www.bonsai-greenhorn.cz/viewforum.php?f=24&sid=634aedb66f3e8f11057d78a3c1cf799f

http://www.bonsai-keramik.com/cz/keramika_pro_bonsaje.html

http://artkeramika.cz/keramikstudio/?lang=cs&page=bonsajove_misky

http://www.bonsai.cz/foto-index.php?galid=14&skip=30

Nejen stroje a nástroje na výrobu takových nádob, ale i nádoby samotné, můžete pořídit v našem e-shopu:

http://www.artkeramika.cz/e-shop

Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod