Bez klinku podedni

Model

Začátek práce je stejný jako u předchoziho postupu. Na rozdil od něho však misto klinku podedni nalijeme na model šálku pouze pomocnou destičku (obr. 104).

Hlavni forma

Kolem modelu ve vzdálenosti 2-2,5 cm postavime ohrádku, zalijeme sádrou a po zatuhnuti ji stočime do tvaru komolého kužele. V horni části takto vzniklé vložky vyřizneme žlábkovitý zámek, odstranime pomocnou destičku, vše naizolujeme a přelijeme sádrou. Tim vznikne plášť hlavni formy, který vytvarujeme (obr. 105).
Po vyhřáti sejmeme plášť, roztrhneme vložku hlavni formy na dvě části a vyjmeme model. Hotovou hlavni formu natřeme šelakem nebo fermeži a necháme vysušit.

Rozmnožovaci zařizeni

Zhotovime pomocný prstenec, usadime ho na obrácenou vycentrovanou a naizolovanou hlavni formu a zalijeme jádro. Po odstraněni prstence nalijeme sádru a stočime základnu. Poté celek obrátime, vycentrujeme, přilepime k hlavě kruhu hlinou a sejmeme plášť hlavni formy. Do základny vytočime zámek pro kroužek rozmnožovaciho zařizeni, vše naizolujeme, ohradime a nalijeme sádru. Z té pak vytočime pomocný kroužek pro odléváni vložky provozni formy (obr. 106).
Po vyhřáti sádry kroužek sejmeme a odstranime vložku hlavni formy. Misto pomocného kroužku do zámku základny nasadime kroužek, který jsme si odlili z bronzového rozmnožovaciho zařizeni a který bude o 1-2 cm vyšši než kroužek pomocný (obr. 107).
U hotového rozmnožovaciho zařizeni stočime vnějši ostré hrany a všechny části (základnu, jádro, pomocný kroužek i kroužek rozmnožovaciho zařizeni) natřeme fermeži a necháme vyschnout.

Odliti provozni formy

Všechny části zařizeni dokonale naizolujeme, do zámku usadime pomocný kroužek a na dno jádra umistime pomocnou destičku. Při odléváni většiho množstvi provoznich forem je lépe odlit tuto destičku ze sirografitu se zalitým drátěným očkem pro snazši vyjimáni. Do prostoru mezi jádrem a pomocným kroužkem nalijeme sádru, kterou nahoře cidlinou srovnáme do úrovně kroužku a pomocné destičky (obr. 108).
Když sádra vyhřeje, páčenim uvolnime a sejmeme kroužek (opět je svisle nařiznutý a po prvnim odlitku v tomto mistě praskne) a odstranime pomocnou destičku. Do horni plochy takto odlité vložky vyřizneme zámek, vše naizolujeme, nasadime kroužek rozmnožovaciho zařizeni a nalijeme sádru (obr. 109)
. Po jejim zatuhnuti sejmeme kroužek a plášť formy. Vložku ve dvou protilehlých mistech nařizneme (kolmo k zámku), roztrhneme a vyjmeme jádro. Hotovou provozni formu začistime a sesadime (obr. 110, 111).
a
V případě zájmu o více informací z tohoto oboru si můžete zakoupit knihu: Modelářství.... od autora, nebo se jen dotazovat na adrese: spis.jiri@volny.cz nebo na tel. :723 391 452

Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod