BECHYÒSKÁ KERAMICKÁ ŠKOLA A MEZINÁRODNÍ SYMPOZIA

Autor: JIŘÍ NOVOTNÝ

Právě začínající školní rok 2013/2014 je rokem 130. výročí založení původně nejstarší české keramické školy v Bechyni. Velmi silná tradice, které si všichni vážíme, nás zavazuje, ale pouze z tradice se žít nedá, a proto škola prochází změnami. V roce 2009 změnila název. Ten současný, tedy Střední uměleckoprůmyslová škola Bechyně, má vyjádřit, že nejsme fixováni pouze na jeden obor a že si stále držíme vazbu na průmysl. K zmíněnému významnému výročí chystáme řadu akcí, o kterých budeme průběžně informovat.

I přes změnu názvu je naším pokladem keramika, a proto bych se rád zmínil o jedné z významných aktivit, které s ní souvisejí. Jedná se o spolupořádání mezinárodních keramických sympozií. Na adrese školy sídlí organizace Mezinárodní sympozium keramiky o.p.s., která je dnes hlavním pořadatelem této jedinečné akce.
Tradice sahá až do roku 1962, kdy velká mezinárodní výstava keramiky v Praze otevřela dveře možnostem pracovních kontaktů umělců. První sympozium, u jehož zrodu stály nejvýznamnější osobnosti české keramické tvorby (Pravoslav Rada, Václav Šerák, Bohumil Dobiáš ml. a další), bylo pořádáno v roce 1966 právě v Bechyni ve škole, která měla a stále má zázemí v podobě přípravny hmot, pecí, ateliérů a dílen. Výsledky byly představeny na pracovní výstavě na školním dvoře. Ukázal se neuvěřitelný tvůrčí potenciál, který s sebou podobná pracovní setkání nesou. Bylo jasné, že sympozium nezůstane ojedinělou akcí. V současné době má za sebou pětadvacátý ročník, který se konal v roce 2012. Podoba sympozia se ustálila, jedná se o bienále. Většina sympozií proběhla v Bechyni, ale jako místa konání se objevují také Karlovy Vary, Uherské Hradiště, Louny, Kunštát na Moravě a Kostelec nad Černými lesy. Od prvního ročníku také bylo jasné, že vzniklé artefakty budou vyžadovat umístění a trvalou prezentaci. K tomuto účelu byly koncem 60. let 20. století zrekonstruovány prostory bývalého bechyňského zámeckého pivovaru, dnes pobočky Alšovy jihočeské galerie. Zde se nachází naprosto ojedinělá sbírka keramických artefaktů, která ukazuje vývoj volné keramiky za posledních téměř padesát let a je minimálně evropským unikátem – v galerii je na dva a půl tisíce kusů od více než tří set keramiků a sochařů z celého světa. Vše samozřejmě není vystaveno, v prostorách galerie probíhají také autorské výstavy a i naše škola má zde letos jedno patro, kde ukazuje vývoj od 90. let 19. století do současnosti.
Otázkou je, jakou cestou půjde expozice a vůbec celá koncepce pojetí kolekce keramiky ve vztahu zřizovatele Alšovy jihočeské galerie, tedy Jihočeského kraje, k bechyňským sbírkám. Cest se nabízí několik – od zachování současného stavu přes přenesení sbírky na jiné místo, omezení počtu vystavených předmětů, umístění části sbírek ve škole (to by ovšem vyžadovalo místo, rozsáhlou rekonstrukci půdních prostor školy), hledání nových prostor mimo Bechyni atd. Náš názor je ten, že by se sbírka dělit neměla a že by rovněž neměla opustit Bechyni. Právě propojení mezinárodních keramických sympozií se školou a rovněž s firmou Laufen, která umožňuje zdarma výpal artefaktů, je jedním z faktorů, které stále činí z Bechyně město keramiky. Toto vnímání města je třeba posílit, nikoliv zeslabit. Proč by se do budoucna Bechyně neměla díky škole a jejím aktivitám, sbírkám keramiky a keramickému průmyslu stát „hlavním městem keramiky“ v Čechách? V úvodu jsem zmínil výročí školy. K němu chceme připravit právě v prostorách zámeckého pivovaru výstavu, která propojí stávající vývojovou výstavu s tvorbou výrazných učitelských osobností v historii školy a která také ukáže propojení školy s průmyslovou výrobou v Bechyni v historii i v současnosti. Srdečně tedy zveme návštěvníky a milovníky keramiky na příští sezónu do Alšovy jihočeské galerie v Bechyni a doufáme, že toto pozvání nebude poslední.

Související informace od silisu:

http://www.artkeramika.cz/clanek-1440-keramicky-casopis.html
Je zveřejněno se souhlasem vydavatele Sillikátového svazu.http://www.silis.cz/cz/uvod/
Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod