Batt ...podložky na hrnčířském kruhu do keramické dílny.

Na naší keramické scéně je spousta užitých názvů jak pro nástroje, tak pro technologie. Nevím jestli by bylo vůbec dobré takové názvosloví sjednocovat, ale určitě by neškodnilo jej vyjasnit. Zachová se tak regionální stylovost a docílí se srozumitelnost.

Mnohé nástroje a pomůcky se rozdílně užívají. Někdy je to dáno sortimentem vyráběného zboží, někdy tradicí výroby a zažitými postupy a jindy zas zkušenostmi přejatými či nastudovanými. Abychom mohli rozšířit znalosti, je třeba pracovat na větší výměně zkušeností. Ať už formou workshopů, přednášek, ukázek nebo i jen teoretické přípravy třebas tu, na webu.

Takže zpět k podložkám.

Nechci vyjmenovávat jaké všechny lze pořídit. Buď si můžete vybrat třebas v e-shopu, prodejně a nebo samovýrobou pořídit jakou jen budete nejvíce potřebovat.

Stejně jak lze pořídit k většině kruhů různě velkou točnu...hlavu kruhu, stejně tak, dle potřeby vyráběného zboží,lze zvolit podložku. Kromě velikosti, lze ještě vybírat dle zvoleného materiálu a konstrukce uchycení k hlavě kruhu.

Pokud vím, tak nejčastěji se u nás používaly podložky ze sádry. Jsou celkem levné a navíc mají schopnost absorbovat přebytečnou vodu. Nádoba se ani nemusí hned odříznout a může se čekat až „odskočí“ sama. Pak ale už sádra ztrácí účinnost a je třeba nádobu přesunout. Před dalším použitím je třeba podložku důkladně vysušit. Nevýhodou těchto podložek je křehkost a relativně malá životnost (funkčnost) Je vhodné vyrobit systém unašečů, který prodlouží technickou životnost unášení. Lze pořídit i speciální hlavu kruhu a podložky vyrobit třebas na unášení přes kužel, Výhodou pak je delší životnost mechanismu a mnohem pohodlnější manipulace. Zvláště, pokud vyžadujete častější návrat na kruh s polotovarem, před odříznutím. Ať už jen kvůli dekoraci, či následné jiné tvorbě. Účinnost savosti sádry se s životností shoršuje.

Dalším rozšířeným materiálem je dřevo. Přesněji voděodolná překližka. Savost tohoto materiálu je nižší, než u sádry. Osvědčilo se mi nádobu odříznout hned po točení a po zavadnutí oddělat. Pak se dá podložka rychleji dosušit a ještě ten den několikrát otočit.

Používám podložky z našeho e-shopu, jsou unášeny pomocí dvou děr a šroubů. Ve spojení s menší hlavou Shimpo kruhu se mi dobře osvědčily. Měří 305 a hlava 300. I tak malý přesah je dostatečný k sundání z kruhu bez pomoci nástrojů. (Ale někdy se hodí špachtle i tu. Já si pořídil háček, který sundávání usnadňuje)Ovšem s pomocí špachtle se dá v pohodě sejmout i z velké točny(400) http://www.artkeramika.cz/index.php?akce=show&shop_id=493&node=5

Použití menší točny se mi vcelku osvědčilo, hlavně kvůli snazšímu odřezávání. Ale může to být čistě subjektivní názor. Budu velmi rád, když napíšete své zkušenosti. Pořídil jsem si dvě točny, neboť jsem měl pocit, že použití děravé točny bude nepříjemné.

Ovšem po delším testování musím konstatovat, že je to nejspíš o zvyku. Když se odšroubují unášecí šroubky, dá se normálně točit. Dirky mi nevadily ani při točení na prsty, ani při použití čepelek

Používám i větší dřevěnou točnu o průměru 500 a s unášením není žádný problém. Jen je někdy potřeba dotáhnout šroubky i za pomocí imbusu a ne jen pomocí křídlovky. (V případě nedotažení se akusticky projevuje drobné klepání, které nabývá na intenzitě.Stačí dotáhnout .) Pak se dá použít i točna 800. Tu mám z plechu 4mm. ShimpoRK- 3E s ní nemá žádný větší problém.

Používám i upravené kovové podložky ze starého kruhu.Ty byly uchyceny z boku kruhu na třech zarážkách. Tento systém nahradilo vyvrtání 2 děr. Podložky jsou mnohem odolnější, než předchozí zmíněné, ale zase nesají. Ovšem sundání velkých průměrů z kruhu je mnohem snazší, než bez nich.

Po chvíli zavadnutí se nádoby už dají předělat na savé podložky. Používám nejčastěji sádrokartonové desky. Ale rád bych tu podotknul, že sádra nedokáže vše a někdy častější přetáčení se mi osvědčilo více, než sádrokarton. Někdy i papírový karton není k zahození.

Velkou výhodou těchto kovových podložek jsou ony nožičky. Velmi zpohodlňují manipulaci.Ovšem zaberou více místa při skladování. Ale zase lépe schnou a nerezaví. Prostě vše má své +i-.

Ona jistá kompatibilita zařízení a technicky technologická promyšlenost má něco do sebe. Osobně jsem velmi ocenil na kruzích Shimpo, že mají koncepčně dořešeny mnohé detaily. Nabídka se navíc neustále doplňuje a zkvalitňuje. Například nové plastové batty. (pokud bude zájem, pořídíme je i do e-shopu a pokud bude zájem velkej,? tak i cena bude zajímavá.?) Velkou výhodou řešení je, že jsou podložky tenké, ale i pevné. Díky jejich nízkému profilu tak ještě stále dobře funguje korýtko. Nebo záchytný lavůtek, miska či sběrač kalu, jak jen to nazýváte.?

Další výhodou tohoto řešení je, na rozdíl od některých jiných výrobců, že i při široké hotové nádobě se dá korýtko rozložit. Takže i když se přes ně nedá výrobek odříznout, stačí rozložit. Někdy stačí odejmout jen ½ dílu k dostatečně snadnému přístupu k točně. Praktické a jednoduché a hlavně funkční.

Jak už jsem zmiňoval, vše velmi ovlivňují návyky. Dříve jsem spousty věcí sundával z kruhu hned po vytočení. Třeba mísy pomocí podebíracího podhmatu. Roury a džbány pomocí plachetky. Prostě vše má své. A to mě jistě většina možností ještě ani nenapadla, nebo že by jo?

Jinou možností je přilepení podložky na hlínu. chce to trochu více cviku, ale de to

Malou nevýhodou systému unášení na šroubky, třebas oproti mnou, dříve používanému na zarážky, je nutnost pokaždé očistit kruh. Stačí jedním hmatem houbičky setřít. Nebo před točením, ucpat díry hlínou.Nebo nedělat unášecí otvory durch materiálem?

Řeší to novější typ plastových podložek Převážně těch, co jsou určeny pro kruhy Shimpo. Měli by jste o takové zájem? Pokud ano, dejte vědět. Pokud Vás bude dost, tak je přivezem. http://www.artkeramika.cz/clanek-1089-vsechno-neni-na-hovno.html

A trocha dalšího textu je tu:

http://www.artkeramika.cz/clanek-1277-batt-podlozka-na-hrncirsky-kruh.html

Přidávám foto k reakcím.

Pravoslavův systém.

Hlava kruhu, podložka -batt ze spodu a v ruce autora z boku.

A pak pohled zvrchu:

Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod