Aktuality

12. 4. 2019

Rékyéf.cz opravuje ARTkeramiku

ZA pomoci Rélyéf.cz se snažíme vydolovat, restaurovat a uložit to...

10. 5. 2018

kittec

Od 1.5.2018 jsou nové ceny na pece kittec, nestíháme opravit ceny , tak pro kontrolu nás kontaktujte.

Bůh keramiky
ARTkeramika

Alchymii glazur ..........

Dobrý den,( článek poslala Soňa Havlová ) ráda pročítám všechny články na Artkeramice a nedá mi to, abych neodepsala na Váš poslední článek o glazurách. Velice mě zajímají glazury a jejich příprava. Alchymii glazur jsem propadla po absolvování kurzu přípravy glazur s Mirkou Randovouhttp://www.artkeramika.cz/keramikstudio/ v Klikově http://www.hadrava.net/. Každé další setkání s ní mě utvrdilo v tom, že vlastnoručně připravená glazura je taková třešinka na hliněném dortu. Mé začátky spočívaly v tom, že jsem upravovala komerční glazury, ať již jejich vzájemným mícháním nebo přidáním oxidů či jiných surovin. Tehdy jsem pálila ještě na teplotu kolem 1100 oC. Tyto glazury jsou již dávno zapomenuty a vzorky zlikvidovány. Myslím, že téměř každý keramik, který hledá a snaží se najít tu pravou a kvalitní keramiku se během let dopracuje ke kamenině. Z mých pokusů používám v současné době hnědou, která vznikla smícháním dvou komerčních glazur A1267 a A1263, které mi jako samotné nevyhovovaly. Tuto hnědou jsem pálila na 1230 oC, dnes ji pálím na 1240 oC s výdrží 45 min.
Glazuru AS514 si upravuji přidáním P017. Snažím se také namíchat glazuru přímo z jednotlivých surovin. Tak vznikla tyrkysová polokrycí
. Tu bych ale ještě potřebovala doladit, protože vytváří bubliny a stéká. Vím, že keramici-profíci se nad mým povídáním usmějí. Z Vašich článků ale vidím, že hledají i jiní a že pěkná glazura vůbec nemusí vzniknout přesně podle receptu, vzorců nebo počítačového programu.

V současné době testuji a upravuji několik dalších glazur pro výpal okolo 1240 oC v oxidaci. Škoda, že seminářů a workshopů, které se zabývají přípravou glazur, je u nás tak málo.

Mějte krásný a pohodový den ,Soňa

PS. tyrkysový a hnědý sádlák je vypálen při 1230 oC, na hrnku s pokličkou je stejná hnědá jako na sádláku, jen je vypálena při 1240 oC, všechny pak v elektrické peci a na hlíně FR.

Materiály na přípravu glazur můžete pořídit i v našem e-shopu: http://www.artkeramika.cz/index.php?node=7
Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod