Alchymie glazur a barev I. - Kohoutov

Alchymie glazur a barev I. - Kohoutov

Petr Toms

Po několika letech práce s klasickými redukčními glazurami na porcelán a tvrdou kameninu praxe ukázala, že bude praktické rozdělit „Alchymii“ na dvě úrovně.

V minulém týdnu tedy proběhl program zaměřený na glazury s římskou číslicí I. Plynule tak navazujeme na program Lenky Stodůlkové „Glazury a dekorace“.

Mnozí keramici cítí jakési vyčerpání možností komerčních glazur. Hlavním tématem byl tedy posun ve vnímání běžně dostupných surovin a technologií a rozvíření stojatých vod fritových polev. Za základní materiály jsme zvolili veškeré transparentní glazury z nabídky firem Keramické centrum Martina Büchlera http://www.keramik.cz/ a ProPec Úvaly http://www.propec.cz/ . Sešlo se nám dohromady sedmnáct druhů od čtyř výrobců v celkovém teplotním rozsahu 850 - 1350°C. Samotné průhledné glazury by pochopitelně nestačily. Pro získání mnoha povrchů, barev a odstínů posloužily základní barvící oxidy, kaliva a odstíniva.

Širokou paletu výsledků zajistily výpaly na 1100, 1180, 1250°C v elektrické peci a 1180°C v plynové peci. Touto cestou jsme v prvních dnech kurzu získali něco kolem 600 unikátních kombinací. Po seznámení se s metodikou vyhodnocování a „čtení“ vzorků bylo vybráno pět pokud možno spolehlivých ale co nejodlišnějších receptur. Tito„vítězové“ nám umožnili pozorovat posun glazury při aplikaci na běžný keramický kus. Zda se experiment podařil můžete posoudit na fotografiích misek.

Stejné výchozí suroviny posloužily i k výrobě vzorníku barevných škál. Po předchozích zkušenostech s mícháním vážením a počítáním to už byla pro všechny úplná hračka.

Další samostatná práce shrnovala všechny dosud získané zkušenosti. Účastníci zformulovali své zájmy a cíle do návrhu vlastního experimentu, provedli výpočty, navážky a naglazovali další sérii zkušebních kachliček.

Mohu s potěšením konstatovat, že se podařilo naplnit řadu důležitých cílů. Přestože jsme prozatím nijak nezasahovali do složení základních sklovin, ukázalo se, že není transparentka jako transparentka a že mají mnohdy velmi odlišné vlastnosti. Osvojili jsme si metodiku testování glazur a vyhodnocování vzorků. Hlouběji se seznámili s rolí barvících oxidů, s funkcí kaliv a odstíniv a se základními principy krystalizace a zmatňování. Navíc si každý odvezl domů několik misek a vzorků s excelentními glazurami vlastní výroby. Poměrně dost času připadlo na diskuzi o vadách glazur a předcházení jejich vzniku. Závěrečná část programu patřila úpravě a dokončování keramiky po ostrém výpalu.

Náplň „Alchymie“ pro příští rok opět určí potřeby a přání vás všech, kteří se zajímáte o pokročilejší principy při práci s glazurami. Lze zopakovat letošní jedničku s výpaly v elektrice a plynu. Nebo se můžeme vydat dále od břehu zkoumat a pracovat se složením základní skloviny, pálit dřevem porcelán a řešit konstrukce dřevopecí. V tom případě bychom vypsali kurz Alchymie glazur a barev II.

Na brzkou shledanou v Kohoutově se těší lektor

Petr Toms

Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Viktor
25. 05. 2016 23:47:31

Tome, ty krystalické glazury jsou opravdu povedené..!
Jen tak dál :-)

Tomáš Macek
26. 05. 2016 08:56:00

No já na tom nemám moc velkou zásluhu, já jen zveřejňuju materiály, co mi ti šikovní pošlou a připraví, jako třebas náš Figulus,Petr Toms .

Ondřej Němec
25. 05. 2016 11:29:22

Krásná práce a glazura na druhém místě se vzorem pampeliškových semínek (alespoň já ho tam vidím) je překrásná. O jako glazuru jde a je možno se přihlásit na jedničku či dvojku, i když nejsem zkušený keramik, ale problematika mě zajímá?

Petr Toms
25. 05. 2016 19:00:28

Děkujeme za pochvalu. Je to jedna z šesti set. Cílem programu nebylo vytvořit nějakou pěknou glazuru, nýbrž naučit se, jak namíchat jakoukoliv glazuru, kterou zrovna potřebuji. Jinak řečeno, lépe porozumět principům a souvislostem. Jedná se o transparentní roudnicku glazuru P074 + 1%CuO + 5%TiO2 + 25%ZnO.

Kurz Alchymie glazur a barev je vhodný pro středně pokročilé až pokročilé. Zatím jěště není rozhodnuto, zda bude vypsána jednička nebo dvojka. Pro začátečníky až středně pokročilé máme progray Malovaná keramika a Glazury a dekorace. Přihlásit se na rok 2017 bude možné od 1.10.2016. To budou vypsány nové termíny kurzů.

Miroslava Randová
25. 05. 2016 19:55:53

Skvělá práce Tome, dobrá poznámka o těch základech glazur (transparentka je jen jeden z možných základů) - rozlišit který z různých základů bude dobrý pro co je pro mne stále i po letech někdy oříškem, vždy to vyžaduje několik pokusů rozpoznat na co se která základovka hodí a jak se dá využít. Pro Ondřeje by se asi hodilo napsat jak tebou uvedená receptura byla pálena - ačkoliv může samozřejmě ledacos odvodit od doporučené teploty pro P074 - i tak je mu receptura bez křivky výpalu trochu na nic. Anebo jasně!!(smajlík) - jet na kurz a bude mít i praktickou zkušenost - když více lidí dělá vše dohromady dozví se mnohem více, než každý zvlášť doma. Přeji hodně prima zvídavých lidiček na kurzu...

Ondřej Němec
26. 05. 2016 12:58:11

Děkuji Petrovi za odpověď, i když chápu, že mi informace o druhu glazury k ničemu nebude, ptal jsem se jen ze zajímavosti, abych měl pojem, co v ní je. Jinak samozřejmě souhlasím a přesně na přihlášení se na seminář pro začátečníky se chystám, není nad to, když se sejde víc lidí, atmosféra člověka pohltí a kupinová energie nabije.

Petr Toms
30. 05. 2016 20:28:37

Obávám se, že je nad možnosti této diskuze uvést recepturu do širších souvislostí. Obecně lze říci, že výsledky zinkových krystalických glazur zásadně ovlivňuje režim ohřevu a chlazení a to v úzké návaznosti na chemické a mineralogické složení.

Skupinová práce je na "Alchymii" nesmírně důležitým konceptem. Právě díky týmové spolupráci můžeme vytvářet rozsáhlé vzorníky, které většinou přesahují možnosti jednotlivce. Stejně tak je důležitá i vzájemná výměna zkušeností a zážitků.

Matěj Lanč
24. 05. 2016 23:59:09

Tak netrpělivě čekám kdo se se mnou přihlásí na dvojku, je na čase opět pořádně vykouřit Kohoutov

Lenka Šustrová
30. 05. 2016 15:04:20

Já bych ráda, ale pokud se mi to zase bude krýt se zkouškovým, jako letos, budu jen tiše v koutku závidět - pokud teda absolvování jedničky není podmínkou pro dvojku. Mám za sebou kurz glazur u Mirky a Petra v Doupěti a bylo to taky báječný.

Petr Toms
30. 05. 2016 20:09:27

Termíny kohoutovských kurzů bývají každorčně na podobných místech v kalendáři. Máš-li za sebou glazurové programy v Doupěti, pak je jednička i dvojka určena právě peo Tebe. Účastníky s takto kvalitní přípravou na "Alchymii" vždy rádi uvítáme.

… všechny příspěvky
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod