Advent -Adventus -příchod

Advent -Adventus -příchod

Keramika přichází k adventu hned z několika stran.

Asi nejznámější kousek hrnčířského řemesla co by se dal o adventních svátcích zpozorovat, je adventní věnec.

Jedná se spíše o adventní svícen. Podob adventního svícnu bychom našli asi spousty. Nejznámějším pojítkem jsou 4 svíčky, které symbolizují právě ono adventní období. Symbolika je vůbec obecně vzato velmi oblíbené téma pro keramiku. Tedy nejen pro keramiku, ale pro výtvarné pojetí mnohých objektů obecně.

Keramika je velmi vhodný materiál. Je velmi trvanlivý. Je přírodní. Je tvárný.

Avšak nejznámější a v našich končinách „ten pravý“ adventní svícen je kruhový.

Tedy vhodný k tvorbě na hrnčířském kruhu. Vytvářený točením na kruhu.

A v neposlední řadě kruhový, tedy symbolizující uzavřený cyklus.

Pomineme -li

http://www.artkeramika.cz/keramicka-svetla-svicny )

Veškeré liturgické principy, tak je kolem tohoto předvánočního období stále seskupena spousta tradic. A to velmi zajímavých. I podle nich by se dalo vymyslet přehršle způsobů, jak takový svícen ztvárnit.

Za zmínku zajisté stojí rozmístění svíček do čtyř stran. Těžko s jistotou určit, odkud tento zvyk pochází. Zdali od pohanů, keltů či jiných etnik.

Dokonce i tato symbolika lze vysvětlit více způsoby.

Ať už máme na mysli čtyři světové strany a nebo čtyři neděle před vánoci.

Svíček se umísťovalo i více. Zapalovaly se postupně. Rozlišovaly se barvami a dokonce měly i svá jména.

Jednou z teorií, odkud pochází tradice zapalování svíček v době předvánoční (adventní), je židovská tradice svátku světel, zvaná Chanuka. Tradice je starší 2000 let.

Tradice se udržují stále, ale někdy jsou postupem času pozměňovány. Dokonce mnozí ctí tradice, aniž by znali jejich prapůvod nebo poslání.

Takže se dnes už mnohem méně setkáváme se svícny zavěšenými. Jako s věnci symbolizujícími vítězství. Dokonce i počet svíček se většinou ustálil na 4.kusech.

Adventní svícen se přesunul ze zavěšení na dveřích na strop. Následně už se nevěší, ale povětšinou klade na stůl.

Dosti často už se adventní svícen nezdobí ani slámou, ani zelenými živými větvičkami. Možná z důvodů že nepotřebujeme oslavovat život a nebo se už nebojíme duchů.

Každopádně se skoro všichni rádi podíváme do plamínků a posedíme v místnostech provoněných kořením a probarvených živým mihotavým světýlkem plamene lampy či svíce.

A jedno jaké barvy bude ono světelné zařízení. Bohužel se v dnešní době dost často setkáváme s LED a jinými elektrickými náhražkami živého světla. Avšak živý plamen nahradit nedokáží.

Dokonce ani argument bezpečnosti není na místě, neb například keramická olejová závěsná lampa má duši a přesto je naprosto bezpečná.

Je potřeba mít stále na paměti, že jde o chvíle pohody, klidu a uvolnění. A tak zajisté i příprava zaslouží trochu naší invence. Vždyť právě ta cesta je mnohem důležitější, než jen splnění nějakého

stigmata.

Jako další keramické propriety vyskytující se v domácnostech v období adventního času jsou například pečící formy. Ne každý v dnešní době zvládne vánočku uplést a tak se objevují nejen formy na perníky, které jsou neodmyslitelnou součástí vánoc, ale i formy na vánočky.

Nepřeberné množství stolovacích doplňků, jež navozují nejen pohodu, ale dodávají konzumaci pokrmů i slavnostnější pocit.

Adventní čas je dobou dekorace. K tomuto času patří i tradice jíž symbolizuje mísa ovoce.

Plná mísa ovoce je něco jako obětina či modlitba. Něco jako dík za úrodu a dostatek. A také jako přání a prosba do roku budoucího. Samotná mísa nemusí být nikterak honosná. Lépe se hodí nějaká přírodní, nejlépe keramická. A kromě tradičních jablek, hrušek a dalšího domácího ovoce se na mísu hodí přidat i nějaké exotické plody. A také bychom neměli zapomenout na ořechy a semena.

Vánoční mísa je symbolem hojnosti, ale také velmi estetickou dekorací.

No a nakonec bych si vzpomněl ještě na betlémské světlo. Nejlépe se uchová v kvalitní keramické olejové lampě. Jednak je takové udržení živého plamene relativně velmi bezpečné a také taková lampa dokáže na jednu náplň hořet dostatečně dlouho. A někdy i voňavě.

 JInak pro další vánoční dekorace připravujeme s Rélyéf.cz motivy zimních razítkovacích nástrojů

http://www.artkeramika.cz/relyef-dekoracni-nastroje

Aranžmá adventního věnce.

příprava adventu

Přikládám pár obrázků, jak lze keramický svícen ještě zpřírodnit.

Možností a variant je neomezeně, stejně jak Vašich myšlenek. Ovšem pár technických detailů je dobré vědět.

Lepší je duté tělo svícnu, neb do něj lze napustit voda a tak Vám déle  vydrží větvičky zelené. BA co víc, svícen Vám může i rozkvést.

Lepší je kamenina, neb vám vodu nepropustí a nemusíte jej podkládat.

Nejlepší je ale vše dělat s radostí......pěkný a především klidný advent .....

Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod