1.2 NÁŘADÍ A POMÚCKY MODELÁŘE keramických sádrových forem

Nůž - pevný, broušený do špičky. Cidlina (skoble) - ocelový plech tloušťky 0,8-1 mm o rozměrech 15 x 5 cm s ostrý- mi hranami. Použivá se hlavně ke srovnáváni sádrových ploch, oteviráni kroužků rozmnožovacich zařizeni, popř. stavěni ohrádek při odléváni drobnějšich výrob- ků. Špachtle - různě velké a různě tvarované kovové a dřevěné nástroje určené k opracováni sádry (obr . 1,2). Zlomky pilek na železo - k opracováni sádrových ploch a jejich tvarováni.
| 56 |

1/ Kovové modelářské špachtle
2/ Modelářské nářadi


Pořiz - k odebiráni silnějšich vrstev sádry při tvarováni hlavnich forem a rozmno- žovacich zařizeni. Pily (rámová, ocaska) - k odřezáván i sádrových bloků. Kladivko a špalik - k vytloukáni forem z rozmnožovacich zařizeni. Houby (viskózni nebo mořské) - ke stiráni a rozlešť ováni mýdla při izolováni. (Za- maštěná mořská houba se pere v horkém roztoku řidkého mýdla a sody). Ohrádky - prkénka různých rozměrů, olověný plech, linoleum, fólie PVC apod. Slouži k ohrazováni prostoru pro liti sádry. Ohrádky se zajišťuji motouzem nebo koženým ře minkem. Nádoby - kbeliky nebo gumové misky pro rozděláváni sádry.
Mramorové a karborundové desky - jsou vhodné k jemnému a hrubému brouš e- ni sádrových ploch zamokra. Brusné papiry - pro práci zamokra i při suchém broušeni. Souprava na trháni sádrových dilů - skládá se ze dvou kovových plišků a ocelové- ho klinu. M-řidla - pravitko, měřitko, posuvné měřidlo, úhelnik, kružidlo apod. Důlčik - nástroj ke hlo ubeni půlkulatých pomocných zámků (obr. 3).
Modelářský kruh - buď klasický 'kopaci' (obr. 4),
nebo na el. pohon. Použivá se při výrobě ro tačniho modelu, kdy jde vlastně o vertikálni soustruženi sádrového výrobku. Přes zdánlivou primitivnost tohoto zařizeni je možné a dokonce nutné při soustruženi dosáhnout maximálni přesnost jak v centričnosti, tak v dodrženi stanovených rozměrů.


| 7
3/ Důlčik na pomocné kulaté zámky 1 dřevěná rukoje- 2 plech
4/ Modelářský kruh (kopaci)

®elizka - soustruhovaci nože nasazené na dřevěná držadla, která modelář svirá pod paži. Druhý konec držadla se opirá o horizontálně polože nou lať (obr. 5).
Artkeramika internetový obchod
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
ARTkeramika.eu..............Restaurování starého webu........   .......Díky..... Rélyéf.cz

ARTkeramika Tomáš Macek Eshop
Artkeramika internetový obchod